Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami
Grupa dzieci 6-letnich
Temat zajęć: W krainie św. Mikołaja
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności współpracy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wykonuje rytmiczne ruchy przy muzyce
- wie jak wygląda orzech włoski
- skupia się na wykonaniu zadania
- łączy w pary rękawiczki i skarpetki
- układa słowo z rozsypanki literowej
- współpracuje z innymi
- ozdabia bombkę wg własnego pomysłu
Metody:
- słowne: polecenia
- czynna: zadań stawianych
- oglądowa: pokaz
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: odtwarzacz muzyki, mp3 z melodią „Clap, clap song”, CD „Piosenki w prezencie”, koperta z listem, koszyk, miska, łyżki stołowe, orzechy włoskie, kasztany, żołędzie, skarpetki, rękawiczki, rozsypanka literowa ze słowem MIKOŁAJ, styropianowe bombki, cekiny, piórka, papierowe kółka, kolorowy papier wycinankowy, pompon, klej
Przebieg:
1.Powitanie
Dzieci z rodzicami siedzą w kole, nauczycielka wita wszystkich:
Witam wszystkich serdecznie na naszych wspólnych zajęciach. Przed nami cudowny, magiczny czas. Jesteście na to gotowi? Tak? To doskonale. Za chwilę zabiorę wszystkich do czarodziejskiej krainy św. Mikołaja. Najpierw jednak obsypię wszystkich magicznym pyłem.
Nauczycielka idąc po obwodzie koła dmucha w otwartą dłoń naśladując rozdmuchiwanie „magicznego pyłu”.
2.Zabawa muzyczno-rytmiczna „Clap, clap”
Wszyscy w kole naśladują rytmicznie ruchy nauczycielki przy melodii utworu „Clap, clap song”: klaskanie w dłonie, uderzanie dłońmi o uda, podskakiwanie w miejscu, klaskanie nad głową.
3.Zabawa dydaktyczna „Zadania od św. Mikołaja”
Do sali wchodzi pani sekretarka z listem zaadresowanym do dzieci z grupy. Nauczycielka otwiera kopertę i odczytuje list: Kochane dzieci, wiem że czekacie na mnie z niecierpliwością. Zanim jednak do Was przyjdę w wigilijny wieczór musicie wykonać wszystkie przygotowane przeze mnie zadania.
ZADANIE 1 – Nie wiem, czy Wy, ale ja bardzo lubię pierniczki. Przyozdabiam je lukrem i orzechami. Wiewiórka Rudaska podarowała mi koszyczek swoich zapasów. Na początek proszę przenieście za pomocą łyżek stołowych orzechy włoskie z koszyka do miski. Uważajcie tylko, bo w koszyku są też kasztany i żołędzie.
Nauczycielka stawia na jednym stoliku koszyk z wymieszanym orzechami, kasztanami i żołędziami, na drugim miskę. Każdemu rozdaje stołowe łyżki. Dzieci oraz rodzice kolejno wykonują zadanie.
Nauczycielka odczytuje kolejną część listu: Doskonale sobie poradziliście. Pora na kolejne zadanie:
ZADANIE 2 – Moje kochane elfy pomieszały ciepłe pary odzieży. Potrzebuję Waszej pomocy w połączeniu wszystkich skarpet i rękawiczek we właściwe pary.
Nauczycielka wysypuje na środek sali pomieszane skarpetki i rękawiczki, dzieci i rodzice wykonują zadanie.
Nauczycielka odczytuje kolejną część listu: Fantastyczna robota! Oto kolejne zadanie:
ZADANIE 3 – Proszę ułóżcie z rozsypanki literowej moje imię.
Nauczycielka dzieli dzieci na mniejsze zespoły, każdemu daje kartoniki literowe, dzieci przy wsparciu rodziców układają z nich imię: MIKOŁAJ.
Nauczycielka odczytuje kolejną część listu: Moi drodzy, świetnie poradziliście sobie ze wszystkimi zadaniami. Brawo! Spodziewajcie się prezentów pod choinką.
4.Zabawa muzyczno-rytmiczna „Wesołe bombki”
Dzieci i rodzice ustawieni w kole, wykonują rytmiczne ruchy przy piosence „Wesołe bombki” (materiał Anna Brych „Szkolenia z Wyobraźnią”).
5.Praca plastyczno-techniczna „Bombka na choinkę”
Dzieci i rodzice siadają przy stolikach, na których są tacki z kolorowymi elementami dekoracyjnymi: cekiny, piórka, papierowe koła, pompony, papier brokatowy oraz kleje i nożyczki. Każde dziecko przy pomocy rodzica ozdabia styropianową bombkę wg własnego pomysłu.