Numer: 49601
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Z biegiem Wisły. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

Data: 3.11.2022 r.
Przedszkole: Przedszkole Sacré Coeur w Tarnowie
Nauczyciel: mgr Urszula Barnaś
Grupa: Krasnale 4-latki
Temat tygodniowy: Mała i duża ojczyzna.
Temat dnia/zajęć: Z biegiem Wisły.
Obszar z podstawy programowej: I: 5, 8, 9; III: 4, 8, 9; IV: 1, 2, 5, 7, 10;
Realizowany program nauczania (autor i tytuł): Jolanta Wasilewska „Drużyna marzeń”.
Wydawnictwo: WSiP
Cel główny: Zapoznanie z najważniejszą rzeką Polski – Wisłą oraz miastami przez które przepływa. Uwrażliwienie na piękno naszego kraju.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- słucha opowiadanego tekstu literackiego,
- odpowiada na pytania, zadawane przez nauczyciela,
- wie, że Wisła to największa rzeka Polski,
- uważnie słucha fragmentów wiersza,
- jest zaciekawione tematem zajęć,
- bierze udział w proponowanych zabawach,
- reaguje na sygnał nauczyciela,
- wykonuje ćwiczenia z wykorzystaniem tunelu gimnastycznego, dużych piankowych klocków,
- rozpoznaje przedmioty na ilustracjach, nazywa je,
- czeka na swoją kolej,
- układa ilustracje złożoną z czterech elementów,
- naśladuje proste ruchy za pomocą dłoni,
- słucha muzyki klasycznej,
- odzwierciedla ruchem słyszaną muzykę,
- tworzy akompaniament do utworu muzycznego,
- wypowiada się w nawiązaniu do tematyki zajęć,
- zna stolicę Polski,
- potrafi powiedzieć z czym kojarzą się miasta Toruń, Kraków, Warszawa,
- potrafi pokazać rzekę Wisłę na mapie Polski,
- odpowiada na pytania.

Środki dydaktyczne: prezentacja, guma sensoryczna, prezentacja, tunele animacyjne, duże klocki piankowe, ilustracja smoka, latarka, obrazki z zagadkami, puzzle, nagranie muzyki, skrzynia z pytaniami.

Metody pracy: Słowne: rozmowa, metoda żywego słowa, zagadki, objaśnienia i instrukcje, Aktywizujące: stacje zadaniowe, drama, metody aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss, Czynne: metoda ćwiczeń, metoda kierowania własną działalnością dziecka, Oglądowe: udostępnienie sztuki.

Formy pracy: zbiorowa/indywidualna.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci.

2. Zapoznanie dzieci z tematyką dnia, celem zajęć.

3. Słuchanie fragmentu wiersza „Wisła” Zbigniewa Dmitrioca. Wprowadzenie do tematu dnia. W trakcie czytania wiersza pojawiają się wyświetlane ilustracje do jego treści.

Z pięknej polskiej góry
Wypływa źródełko,
Które się zamienia
W polską rzekę wielką.
Ta rzeka to Wisła,
Płynie przez kraj cały,
A na samym końcu
W polskim morzu znika.

4. Zabawa tematyczna „Wyruszamy w podróż”.
Na projektorze wyświetlona jest mapa Polski (prezentacja), dzieci zaproszone są w podróż. Wyruszamy w podróż od wypłynięcia Wisły, aż do Bałtyku. Każda ze stacji zaczyna się krótkim fragmentem piosenki o Wiśle (Bliżej Przedszkola, Wisła (sł. Ewa Stadtmüller, muz. Gabriela Gąsior, Wojciech Gąsior), w jej rytm poruszamy płynąc do kolejnego przystanku z wykorzystaniem gumy sensorycznej (rzeki). Na każdej stacji jest do wykonania kolejne zadanie.

• Barania Góra
Spod Baraniej Góry źródełko wytrysło.
Stało się strumykiem, no a potem Wisłą.

Zabawa ruchowa „Wypłynięcie ze źródła”.
Zadaniem dzieci jest przejście przez tunele (z jednej strony chłopcy, z drugiej dziewczynki) oraz przejście przez góry (duże klocki piankowe).

Płyńże, płyń, Wisełko, bo droga daleka.
Góry cię żegnają, a morze już czeka.

• Kraków
Pozdrawia cię Wawel, a smok ogniem zionie.
Lubi wozić dzieci na swoim ogonie.

Zabawa językowa „Z wizytą u Smoka Wawelskiego”.
Zadaniem dzieci jest rozwiązanie zagadek trzymanych przez smoka. Na początku dzieci widzą pustą kartkę, gdy kartka zostaje podświetlona latarką pojawia się obrazek, zadaniem dzieci jest odgadnięcie co jest na obrazku (np. korona, zamek, smok, ogień).

Płyńże, płyń, Wisełko, bo droga daleka.
Góry cię żegnają, a morze już czeka.

• Warszawa
Warszawska Syrenka pięknem swym zachwyca.
Jej rodzinne miasto to nasza stolica.

Puzzle „Nasza stolica”.
Każde z dzieci przy stoliku otrzymuje do ułożenia ilustracje pomnika warszawskiej syrenki (cztery elementy).

Płyńże, płyń, Wisełko, bo droga daleka.
Góry cię żegnają, a morze już czeka.

• Toruń
Pachnie złotym miodem, pachnie piernikami,
a to znak niechybny, że Toruń przed nami.

Zabawa paluszkowa „Pieczemy pierniki”.
Dzieci odwracają się w kole tak, aby każdy miał przed sobą plecy kolegi/koleżanki. Wykonujemy następujące ruchy: Zagniatamy ciasto – delikatne ugniatanie pleców partnera; wałkujemy – przesuwanie w górę i dół dłońmi zaciśniętymi w pięści; wycinamy kształty foremkami – naśladowanie ruchu wycinania pierniczków

Płyńże, płyń, Wisełko, bo droga daleka.
Góry cię żegnają, a morze już czeka.

• Morze Bałtyckie
Bałtyk też się cieszy: Dobrze, że przybyłaś,
że nam się, Wisełko, nigdzie nie zgubiłaś.

Zabawa muzyczno – ruchowa „Na morzu”.
W trakcie słuchania utworu muzycznego (Country dance, Muzyka na wodzie, Jerzego Fryderyka Haendla), dzieci z wykorzystaniem gumy sensorycznej wykonują poszczególne ruchy w rytm muzyki.

5. Podsumowanie.
Po wykonaniu wszystkich stacji na ekranie pojawia się miejsce ukrytej skrzyni. Z niej dzieci kolejno wyjmują pytania dotyczące zajęć:
- Który kształt przypomina rzeka Wisła? (do wyboru obrazkami);
- Czy pierniki są związane z miastem Toruń?
- Czy w Warszawie jest pomnik syrenki?
- Jak nazywa się najważniejsza rzeka w Polsce?
- Kto zionął ogniem w Krakowie?
- Gdzie zaczyna płynąć rzeka Wisła?
- Wskaż na mapie rzekę Wisłę.

6. Podziękowanie za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.