KONSPEKT LEKCJI BIOLOGII kl. VI
Temat lekcji: Charakterystyka stawonogów. Skorupiaki.
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
Symetria i podział ciała na segmenty
Dział programowy: Pierścienice, stawonogi, mięczaki.
Cele w zakresie wiadomości:
1. Zapoznanie uczniów ze środowiskiem życia stawonogów i ich grupami (gromadami)
2. Zapoznanie z cechami charakterystycznymi stawonogów
3. Poznanie środowiska życia i cech typowych dla skorupiaków
Cele w zakresie umiejętności:
1. Wyjaśnienie funkcji chitynowego oskórka (pancerza) stawonogów
2. Rozróżnianie przedstawicieli skorupiaków na podstawie zdjęcia/rysunku, opisu
3. Wyjaśnienie roli skorupiaków w przyrodzie i dla człowieka
Cele sformułowane w języku ucznia:
- przedstawię środowisko życia stawonogów
- wymienię wspólne cechy budowy zewnętrznej stawonogów
- wyjaśnię gdzie żyją skorupiaki i jak je rozpoznać( czym się charakteryzują skorupiaki)
-przedstawię znaczenie skorupiaków w przyrodzie i dla człowieka
„NaCoBeZu” :
- zaangażowanie w pracę podczas lekcji
-prawidłowe rozwiązanie poleconych ćwiczeń
Prezentacja uczniów:
-przedstawione treści
-poprawność merytoryczna
- zastosowane pomoce
- samodzielność prezentacji
Typ lekcji: wprowadzająca nowe treści
Metody:
- elementy dramy
- obserwacja ( okazy/ zdjęcia)
- praca z tekstem (podręcznik)
- pogadanka, wyjaśnienia
Formy pracy: zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
• preparat zatopiony skorupiaka- rak
• okazy wybranych skorupiaków- szkieleciki pąkli
• zdjęcia skorupiaków
• podręcznik
• zeszyt ćwiczeń
Przebieg zajęć
1. Faza wprowadzająca:
1.1. Czynności organizacyjno- porządkowe: sprawdzenie listy obecności
1.2.Zapisanie tematu lekcji , podanie do zapisania uczniom
1.3.Określenie celów lekcji ( „Nacobezu”)
2.Faza realizacyjna:
2.1.Przedstawienie uczniom środowisk życia stawonogów i ich grup
2.2.Poznanie cech budowy zewnętrznej stawonogów
2.3.Rozwiązanie zadania 1,2 i 3 w zeszycie ćwiczeń
2.4. Przedstawienie uczniom środowiska życia i cech typowych dla skorupiaków
2.5. Poznanie przedstawicieli skorupiaków
2.6.Przeanalizowanie fragmentu tekstu z podręcznika przez uczniów
2.7. Wyjaśnienie roli jaką pełnią skorupiaki
2.8.Wypełnienie zadania 5 (i 6) w zeszycie ćwiczeń
3. Faza podsumowująca:
3.1.Zadanie pytań podsumowujących- kluczowych
3.3. Ocena pracy uczniów z zastosowaniem „Nacobezu”
3.4. Zadanie pracy domowej- uzupełnienie zad. 4 z zeszytu ćwiczeń, gra dydaktyczna w aplikacji Wordwall.pl utrwalająca wiadomości i umiejętności z lekcji (link w e-dzienniku)
Jak sprawdzę, czy cel został osiągnięty?
Sprawdzę,
- czy uczniowie wykonali poprawnie zadania w zeszycie ćwiczeń
- czy prawidłowo odpowiedzieli na pytania
Kluczowe pytania dla uczniów:
Czy pamiętacie skąd się wzięła nazwa stawonogi? Jakie grupy do nich należą?
Czy potraficie powiedzieć po czym rozpoznać skorupiaka?(gdzie żyje, z jakich części zbudowane jest jego ciało itp.)
Na lekcji rozwijane będą kompetencje kluczowe:
1. Porozumiewanie się w języku ojczystym.
2. Umiejętność uczenia się.
3. Świadomość i ekspresja kulturalna.