Scenariusz lekcji z wykorzystaniem TIK
Escape Room w matematyce
1. Etap edukacyjny i klasa:
• szkoła podstawowa - klasa V i VI
2. Przedmiot:
• matematyka
3. Temat zajęć:
Escape Room w matematyce
4. Czas trwania zajęć:
45 minut
5. Uzasadnienie zastosowania technologii:
Zastosowanie technologii TIK sprawi, że lekcja stanie się bardziej atrakcyjna dla uczniów. Poprzez grywalizację matematyka stanie się bardziej przyjazna.
6. Cel ogólny zajęć:
• Rozwiązanie zadań umieszczonych w Escape Room
7. Cele szczegółowe zajęć:
• rozwijanie logicznego myślenia
• rozwijanie samodzielność, kreatywność oraz innowacyjność uczniów
• rozwijanie umiejętność pracy w grupie
• rozwiązywanie zadań o różnym stopniu trudności.
8. Metody i formy pracy:
Metody:
1. podająca (wyjaśnienie),
2. metody programowane (z użyciem komputera),
3. praktyczne (ćwiczenia przedmiotowe)
Formy:
• praca zbiorowa
• praca indywidualna
9. Środki dydaktyczne:
Podczas lekcji wykorzystano:
• ćwiczenia praktyczne na podstawie Escape Room
• komputery z dostępem do Internetu
• monitor interaktywny
• ankieta ewaluacyjna
10. Wymagania w zakresie technologii:
Dowolne urządzenie multimedialne z dostępem do Internetu.
11. Przebieg zajęć:
Czynności organizacyjne i wprowadzenie
Czas trwania: 5 min
1. Sprawdzenie listy obecności
2. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji
3. Zapoznanie uczniów z zasadami rozwiązywania Escape Room
Część właściwa:
Ćwiczenia uczniowskie
Czas trwania: 30 min
1. Nauczyciel udostępnia uczniom planszę IPP Chemia z układem okresowym.
2. Nauczyciel przedstawia uczniom link z Escape Room Escape room dla 2 C K.Fiebiger (genial.ly) oraz escaperoom straszny dom (genial.ly)
W czasie przebiegu lekcji uczniowie wspólnie rozwiązywali zadania matematyczne, logiczne, szyfry i sudoku. Zadania dobrane są tak, by każdy uczeń mógł z łatwością je rozwiązać, by uwierzył w siebie i swoje umiejętności matematyczne. Atrakcyjny wygląd sprawił, że uczniowie z radością przystępowali do pracy.
Podsumowanie:
Czas trwania: 5 min
1. Nauczyciel przedstawia uczniom link z sudoku https://view.genial.ly/60c77a31f6f97f0dc1a09d6e/presentation-sudoku
Uczniowie, rywalizując między sobą, indywidualnie rozwiązuje matematyczne sudoku.
Ewaluacji zajęć:
Czas trwania: 5 min
Ankieta ewaluacyjna po lekcji
Czy poradziłeś sobie z zadaniami?
• Nie potrafiłem wykonać żadnego zadania.
• Z dużymi trudnościami
• Z małymi trudnościami
• Tak bardzo dobrze
Jak oceniasz Escape Room (możesz zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź)
• Zadania były ciekawe
• Zadania były nudne
• Zadania były trudne, nie lubię takich zadań
• Zadania były zbyt proste
• Wszystko mi się podobało
• Nic mi się nie podobało
Czy chciałbyś więcej takich lekcji?
TAK/NIE