Scenariusz zajęć w grupie sześciolatków
Krąg tematyczny: Jestem w zerówce.
Temat zajęć: To jest moja sala.
Cele ogólne:
- poznanie nauczyciela,
- poznanie imion dzieci,
- zintegrowanie dzieci,
- poznanie sali.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- poznaje salę,
- poznaje imiona kolegów i koleżanek,
- zapamiętuje imię i nazwisko nauczyciela,
- przedstawia się.
Środki dydaktyczne: kartoniki ozdobne, karteczki z imionami dzieci, kredki, flamastry, klej, piłka.
Przebieg zajęć
1. Przywitanie dzieci przez nauczyciela, przedstawienie się.
2. Przywitanie się dzieci i nauczyciela w kręgu.
Dzieci kolejno mówią swoje imiona i upodobania wg instrukcji nauczyciela: Mam na imię ..., najbardziej lubię ... . Po wypowiedzi dziecka wszystkie dzieci witają je: Witamy (np.) Kasię.
3. Zabawa : Witamy się (wg metody W. Sherborne). Dzieci witają się w podany przez nauczyciela sposób, np. witają się łokcie, kolana, kciuki itp.,
4. Poznanie zapisu swojego imienia.
Dzieci odnajdują swoje imię wśród karteczek z imionami wyłożonymi na dywanie, następnie naklejają imię a kartonik – wizytówkę i ozdabiają wg własnego pomysłu. Gotowe wizytówki dzieci przyklejają do ubrania przy pomocy taśmy dwustronnej.
5. Poznanie sali: przydzielenie wieszaczków, półek i szuflad - odnajdywanie swoich imion, poznanie miejsca , gdzie znajdują się środki higieniczne, pierwsze zajęcie miejsc w ławkach, ustalenie zasad codziennego zajmowania miejsc.
6. Poznanie kącika z zabawkami i zabawy wg zainteresowań dzieci.
7. Utrwalenie imion dzieci – zabawa z piłką.
Dzieci siedzą w kręgu. Dziecko toczy piłkę z zamkniętymi oczami, wymienia imię dziecka, które złapało piłkę.
8. Zabawa integracyjna: Masaż „pisała pani na maszynie”.
9. Nauka słów piosenki „Raz i dwa” – marsz i bieg – w zależności od tempa recytacji.
10. Zabawy na szkolnym boisku.
11. Pożegnanie.