Scenariusz zajęć w grupie sześciolatków
Krąg tematyczny: Jesień w pełni.
Temat zajęć: Jesienne drzewa.
Cele ogólne:
rozpoznawanie drzew na podstawie prezentowanych liści: klon, dąb, kasztanowiec, jarzębina, akacja, topola, lipa, modrzew,
obserwacja prowadząca do ustalenia, jakie zmiany zaszły w przyrodzie jesienią,
utrwalenie obrazu graficznego poznanych liter: a, o, m, t.
Cele operacyjne:
Dziecko:
rozpoznaje i nazywa drzewa na podstawie prezentowanych liści: klon, dąb, kasztanowiec, jarzębina, akacja, topola, lipa, modrzew,
dokonuje analizy głoskowej i sylabowej wyrazów – nazw drzew,
potrafi umieścić napis z nazwą drzewa przy odpowiednim drzewie,
dokonuje obserwacji przyrody i potrafi sprecyzować, jakie zaszły w niej zmiany od ostatniej rozmowy w grupie na ten temat (wczesna jesień),
rozpoznaje poznane litery: a, o, m, t pojedynczo i w wyrazach,
czyta sylaby w zakresie poznanych liter,
czyta globalnie wyrazy – nazwy drzew,
wykonuje prace plastyczną zgodnie z instrukcją nauczyciela.
Środki dydaktyczne: liście drzew naklejone na karton: klon, dąb, kasztanowiec, jarzębina, akacja, topola, lipa, modrzew, nazwy drzew na paskach papieru, sylaby na paskach papieru, pojedyncze litery, duże arkusze brystolu, wymieszane liście drzew: topola, dąb, akacja, klon, klej.
Metody pracy:
- obserwacja,
- pokaz,
- rozmowa,
- działanie praktyczne,
- zabawa.
Formy pracy:
- zbiorowa,
- grupowa.
Przebieg zajęć
1. Ćwiczenia wg Dennisona:
punkty na myślenie,
splatanie,
leniwe ósemki,
aktywna reka,
rysowanie symbolu „x” oburącz w powietrzu,
rysowanie serca oburącz w powietrzu,
ruchy naprzemienne.
2. Zabawa „Topole”. Dzieci stoją z rękami uniesionymi w górę. Nauczyciel przy pomocy marakasów ustala jaka jest siła wiatru: od ciszy po huragan. Dzieci – topole kołyszą się odpowiednio do siły wiatru.
3. Rozmowa na temat zmian, jakie zachodzą w przyrodzie jesienią. Przypomnienie, jak wyglądał krajobraz za oknem na początku września (koniec lata), na początku października (wczesna jesień) i porównanie do krajobrazu, jaki dzieci widzą za oknem w czasie zajęć (jesień w pełni).
4. Przypomnienie nazw drzew z których pochodzą prezentowane liście: klon, dąb, kasztanowiec, jarzębina, akacja, topola, lipa, modrzew. Nauczyciel wskazuje liść zawieszony na tablicy, wybrane dziecko wymienia jego nazwę. Chętne dzieci podchodzą do tablicy i nazywają kolejno drzewa.
5. Analiza sylabowa i głoskowa wyrazów - nazw drzew.
6. Prezentacja nazw ww. drzew na paskach papieru. Czytanie globalne.
7. Dopasowywanie napisów do liści. Dzieci podchodzą do tablicy i umieszczają napis przy odpowiednim liściu.
8. Odczytanie nazw drzew: po kolei, od końca i w dowolnej kolejności.
9. Przypomnienie obrazu graficznego poznanych liter: a, o, m, t. Nauczyciel prezentuje litery na kartonach, dzieci nazywają je.
10. Wyszukanie poznanych liter w nazwach drzew. Wybrane dzieci podchodzą do tablicy i wskazują, które z poznanych liter ukryły się w nazwach drzew.
11. Zabawa dydaktyczna: „Biegające litery”. Dzieci siedzą na dywanie w kręgu. Nauczyciel rozdaje ww. litery na małych, prostokątnych kartkach. Nauczyciel wymienia literę, a dziecko – litera zmienia miejsce. Każda litera kilka razy w czasie zabawy zmienia miejsce. Po zmianie miejsca dzieci podnoszą do góry swoją literę, aby nauczyciel mógł sprawdzić poprawność zmiany miejsca.
12. Czytanie globalne sylab w zakresie poznanych liter. Nauczyciel prezentuje sylabę na pasku papieru.
13. Praca plastyczna. Dzieci otrzymują duży arkusz brystolu z narysowanym konturem pnia i konarów drzewa, krepę, klej i liście klonu, dębu. topoli i akacji wymieszane w jednym pojemniku. Nauczyciel dzieli dzieci na cztery grupy, każda grupa otrzymuje zadanie: najpierw wykleić kontury brązową krepą, później na gałęziach nakleić liście. Każda grupa wykleja inne drzewo, dzieci muszą wybrać z pojemnika liście drzewa odpowiedniego dla swojej grupy.
14. Wystawa prac wykonanych przez dzieci, naklejenie napisów z nazwą drzewa.