Numer: 49588
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jak zwierzęta spędzają zimę? Scenariusz zajęć w grupie sześciolatków

Scenariusz zajęć w grupie sześciolatków.

Krąg tematyczny: Jak zwierzęta spędzają zimę?

Temat zajęć: Ptaki zimujące w Polsce (kontynuacja tematu). Zabawy ruchowe z wykorzystaniem nietypowych przedmiotów.

Cele ogólne:
- poznanie gatunków ptaków pozostających na zimę w Polsce,
- ćwiczenie umiejętności wypowiadania się na dany temat – opisywanie wyglądu ptaków,
- rozpoznawanie głosów wydawanych przez ptaki: wróbel, gawron, sroka, bocian,
- doskonalenie umiejętności posługiwania się globusem,
- tworzenie zbiorów wg określonego kryterium,
- wyłanianie części wspólnej zbiorów,
- przeliczanie ilości elementów w zbiorach i porównywanie ilościowe,
- kształtowanie motoryki – zabawy ruchowe z nietypowymi przyborami,
- kształtowanie umiejętności zgodnego współdziałania w grupie podczas pracy i zabawy.

Cele operacyjne; dziecko:
- potrafi wymienić ptaki pozostające zimą w Polsce: wróbel, wrona, gawron, kruk, kos, gil, szczygieł, sroka, sikorka bogatka,
- rozpoznaje i nazywa ptaki pozostające zimą w kraju,
- rozpoznaje głosy wydawane przez wróbla, srokę i gawrona,
- wskazuje na globusie trasę przelotu bocianów z Polski do Afryki,
- opisuje wygląd ptaków na podstawie swojej pracy (wybrany ptak namalowany farbami plakatowymi),
- tworzy zbiory ptaków wg określonego kryterium,
- wyłania część wspólną zbiorów,
- przelicza ilość elementów w zbiorach i porównuje ilościowo,
- bierze aktywny udział w zabawach ruchowych.

Metody pracy:
- obserwacja,
- pokaz,
- rozmowa,
- działanie praktyczne,
- zabawa.

Formy pracy:
- zbiorowa,
- grupowa.

Środki dydaktyczne: plansze z ilustracjami ptaków, napisy z nazwami ptaków, globus, CD „Ptaki polskie”, prace plastyczne dzieci, gazety, ręczniki, CD z muzyką relaksacyjną.

Przebieg zajęć

1. Ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia dłoni i palców.
2. Ćwiczenia artykulacyjne: „Ucieka co sił”.
3. Przypomnienie nazw ptaków zimujących w Polsce: wróbel, wrona, gawron, kruk, kos, gil, szczygieł, sroka, sikorka bogatka, kawka.
4. Dopasowanie nazwy ptaka do ilustracji: dzieci na tablicy magnetycznej przyczepiają nazwy na paskach papieru do odpowiedniej ilustracji.
5. Rozpoznawanie głosów wydawanych przez: srokę, gawrona, wróbla, bociana.
6. Odgadnięcie przez dzieci, dlaczego bocian nie pasuje do pozostałych ptaków.
7. Wskazywanie na globusie trasy przelotu bocianów z Polski do Afryki.
8. Opisywanie przez dzieci wyglądu ptaków na podstawie swojej pracy (wybrany ptak namalowany farbami plakatowymi).
9. Tworzenie zbiorów ptaków wg określonego kryterium:
- zbiór srok, gawronów, wron, sikorek itp.
- zbiór wron i srok, ustalenie części wspólnej – praca na której są jednocześnie dwa ptaki: sroka i wrona.
10. Przeliczanie ilości elementów zbiorach, porównywanie ilościowe.
11. Zabawy ruchowe:
a) Zbiórka w dwuszeregu, prezentacja przyborów nietypowych.
b) Ćwiczenia z gazetami; każde dziecko otrzymuje podwójną kartkę z gazety:
- "Marsz lalek". Marsz z gazetą na głowie tak, aby nie spadła - po obwodzie koła.
- "Czytanie gazety". W siadzie skrzyżnym w kręgu. Gazeta trzymana oburącz przed sobą. Skręty głowy w lewo i w prawo, czytanie wolne i szybkie.
- "Mycie podłogi". W siadzie klęcznym w kręgu. Gazeta na podłodze przed sobą. Ręce na gazecie. Przesuwanie obszernymi ruchami gazety w różnych kierunkach.
- "Raczki". Chodzenie na czworakach tyłem z gazetą na plecach.
- "Zręczne ręce". Zgniatanie gazety w papierową kulę. Podrzucanie kulki jedna ręką, chwyt drugą. Dowolne podrzuty papierowej kulki według inwencji dzieci. Rzuty kul do pojemnika.
c) Zabawy z ręcznikami "Jesteśmy ptakami - cudakami":
- Cudaki rozkładają skrzydła (ręcznik) i latają wysoko, startują, lądują cały czas uważając, by nie dopuścić do zderzenia.
- Cudaki bardzo się najadły (dzieci wkładają ręcznik pod koszulkę), są bardzo ciężkie.
- Cudaki spacerują na czterech łapach, ich skrzydła odpoczywają (dzieci kładą ręcznik na plecach).
- Cudaki mają długie ogony (dzieci wkładają jeden koniec ręcznika za spodenki).
- Cudaki poszły na bal. Cudak tańczy ze swoim ręcznikiem – partnerem.
- Cudak czuje się śpiący, ciężko stawia nogi, kiedy muzyka cichnie, cudak ziewa i układa się do snu.
d) Odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.