Scenariusz zajęć w grupie sześciolatków.
Temat: „Geometryczny pajacyk” – utrwalenie znajomości figur geometrycznych.
Cele ogólne:
- utrwalenie znajomości kształtów i nazw figur geometrycznych: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt.
Cele operacyjne - Dziecko:
- rozpoznaje określone figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt),
- posługuje się nazwami podstawowych figur geometrycznych,
- przelicza w zakresie od 1 do 10,
- przestrzega zasad zabawy,
- wykonuje pajacyka zgodnie z instrukcją.
Metody pracy:
- zabawa dydaktyczna,
- działanie,
- pokaz,
- przekaz słowny.
Formy pracy:
- całą grupą,
- w grupach,
- indywidualna.
Pomoce dydaktyczne: duże figury geometryczne wycięte z kolorowego papieru: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt, duży arkusz papieru, napisy – nazwy figur, plastikowe figury geometryczne, płyta CD z muzyka do tańca, wiersz M. Platy „Pajacyk”, wycięte figury dla każdego dziecka do wykonania pajaca, tamburyn.
Przebieg zajęć:
1. Przypomnienie nazw kształtów i nazw figur geometrycznych.
Prezentacja wyciętych z papieru figur, umieszczenie ich na dużym arkuszu papieru. Czytanie globalne – dopasowywanie napisów z nazwami figur do figur umieszczonych na arkuszu (przymocowywanie napisów pod figurami).
2. Zabawa „Taniec figur”.
Podział klasy na grupy po 12 dzieci. Dzieci w grupie otrzymują 3 kwadraty, 3 koła, 3 trójkąty, 3 prostokąty. Nauczyciel wydaje polecenie – instrukcję i włącza muzykę: wskazane w instrukcji figury tańczą w parach wokół swoich figur położonych na podłodze. Dzieci z figurami nie wymienionymi siadają w siadzie skrzyżnym.
Polecenia:
- tańczą pary z jednakowymi figurami,
- tańczą trójkąty z kwadratami,
- tańczą koła z prostokątami,
- tańczą prostokąty z kwadratami,
- tańczą koła z trójkątami,
- tańczą koła z kwadratami,
- tańczą trójkąty z prostokątami,
- tańczą tylko koła itd.
Zabawę kontynuuje druga grupa.
3. Układanie rytmów z figur geometrycznych.
Dzieci siadają w kole. Nauczyciel gra rytmy na tamburynie, wybrane dziecko powtarza rytm klaszcząc.
Następnie nauczyciel układa rytmy z figur geometrycznych na podłodze, dzieci kontynuują rozpoczęty przez nauczyciela rytm. Dzieci przeliczają, ile w ułożonym łańcuchu jest poszczególnych figur.
4. Jaka to figura? – zabawa.
Rysowanie palcem po plecach dziecka figury geometrycznej – dziecko odgaduje, jaka to figura.
5. „Geometryczny pajacyk” – wiersz „Pajacyk” M. Platy.
„Pajacyk”
Hop – rączki w górę,
Hop – rączki w dół.
Co to za dziwny skaczący stwór?
Jest koło, kwadrat,
Prostokąt jest śliczny.
To nasz pajacyk geometryczny.
Głowa okrągła jest jak piłeczka,
A na tej głowie trójkątna czapeczka.
Kwadrat to brzuszek,
Oczy i nosek są krąglutkie jak groszek.
Nogi pajaca – prostokąciki,
Na nich z kwadratów małe buciki.
Figur przeróżnych ułóż kilka
I już jest pajacyk , co skacze jak piłka.
Układanie pajaca z figur wg instrukcji z wiersza na tablicy. Analiza słuchowa wyrazu „pajac”. Przeliczanie figur, z jakich zbudowany jest pajac, odpowiadanie na pytania: Których figur jest najwięcej, a których najmniej?
Układanie pajacyka z figur przez każde dziecko i przyklejanie elementów. Dorysowanie elementów twarzy i ubrania.
6. Zakończenie zajęć.
Zabawa z chustą animacyjną. Jaki kształt ma otwór na środku chusty? Jakie figury powstaną, jeśli zamkniemy otwór? Zabawa „kolory” w języku polskim i angielskim, zabawa „Grzybek”.