X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 49559
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Pluszowego Misia

SCENARIUSZ ZAJĘĆ NA DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
(25 listopada 2022)

Grupa: 5 lat

Cele główne:
- kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek,
- rozwijanie umiejętności poprawnego budowania wypowiedzi,
- rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- integruje się z rówieśnikami, (III - 2)
- uczestniczy w zabawach muzycznych, rytmicznych, (Pp I - 5)
- śpiewa piosenkę, (Pp IV - 7)
- wie, o konieczności szanowania zabawek, (Pp III - 6)
- przelicza pluszowe misie, (Pp IV - 15)
- określa kierunki i ustala położenie przedmiotów względem własnej osoby, (Pp IV - 14)
- potrafi aktywnie się włączać do zabawy w zespole, (Pp III - 8)
- rozwiązuje zagadkę, (Pp IV -5)
- dzieli wyraz na sylaby i litery, (Pp IV - 4)
- wykonuje pracę techniczno-plastyczną. (Pp IV - 8)

Metody:
- słowna (pogadanka, piosenka, wiersz),
- oglądowa (ilustracje, sylwety),
- praktyczna (zadania do wykonania).

Formy:
- praca grupowa,
- praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: pluszowe misie, treść piosenki „Miś pluszowy”, kartoniki z literami, napisy, ilustracje przedstawiające napisy, zagadka o misiu, papierowe tacki, wykałaczki jabłka, goździki, papilotki do muffinek.

Przebieg zajęć:
1. „Zagadka o misiu” – wprowadzenie do tematu zajęć. (załącznik 1)
Dzieci siadają ze swoimi misiami na dywanie. Nauczyciel czyta zagadkę a dzieci odgadują o czym ona jest.
2. „Ile jest misiów?” – zabawa matematyczna.
Wspólne przeliczenie wszystkich pluszowych misiów znajdujących się na dywanie. Liczenie ile jest misiów brązowych, mniejszych, większych itp.
3. „Gwiazda skojarzeń” – zabawa skojarzeniowa.
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel w środku koła usadza pluszowego misia i prosi dzieci, aby kolejno wymieniły to wszystko, co kojarzy im się z misiem. Przywołują na myśl, sytuacje, uczucia, miejsca, czynności i inne skojarzenia.
4. „Gdzie jest miś?” - ćwiczenie orientacji w schemacie własnego ciała.
Dzieci wstają i wykonują polecenia nauczyciela, przekładając misia w odpowiednie miejsce względem swojego ciała: miś nad głową, miś w prawej ręce, miś po lewej stronie, miś z przodu, miś z tyły, miś między nogami, miś przed klatką piersiową itd.
5. „Pluszowy miś” Wesoła scena – śpiewanie piosenki, taniec ze swoim misiem. (załącznik 2)
Śpiewanie wcześniej poznanej piosenki połączone z inscenizacją tekstu.
6. „Głodny miś” – zabawa dydaktyczna. (załącznik 3)
Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy, nauczyciel tłumaczy zasady zabawy. Zadaniem dzieci jest uważne słuchanie wyrazu, który czyta nauczyciel a następnie wiesza wyraz na tablicy wraz z przedstawiającą go ilustracją. Dzieci dzielą wyraz na sylaby i literują go wyraz z nauczycielem, następnie wybrane dzieci wybierają kolejno litery (znajdujące się na sylwetach plastrów miodu) składające się na podany wyraz i wrzucają je do wyznaczonego wcześniej miejsca (buzi misia).
7. „Zdrowy miś” – praca plastyczno-techniczna, jednocześnie zdrowa przekąska. (załącznik 4)
Potrzebne rzeczy: 2 jabłka, drewniane wykałaczki, goździki, papilotki do muffinek, chrupki kukurydziane, papierowe tacki.
Wykonanie: Połączyć jabłka ze sobą za pomocą wykałaczek, następnie zrobić misiowi oczy z goździków. Pozostałe części ciała misia (łąpki, pyszczek, uszy) zrobić za pomocą kształtowania i wbijania we właściwe miejsca na wykałaczkach kukurydzianych chrupek. Papilotka może posłużyć jako kapelusz bądź kołnierzyk dla misia.
8. Podsumowanie zajęć - podziwianie wykonanych misiów i ich jedzenie, rozmowa na temat tego, co najbardziej podobało się dzieciom w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.