X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 49549
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Światowy Dzień Wody

Scenariusz zajęć – grupa Wiewiórki (3 – latki)

Temat zajęć: Światowy Dzień Wody
Nauczyciel: Małgorzata Necel (nauczyciel mianowany)
Cele główne:
• Poszerzanie widomości na temat wody.
• Rozwijanie mowy i koncentracji uwagi – opowiadanie historyjki obrazkowej zgodnie z chronologią zdarzeń.
• Tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez eksperymentowanie z użyciem wody.
• Rozwijanie zdolności plastycznych i manualnych dzieci.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Rozwiązuje zagadki słowne
• Wykonuje eksperyment z użyciem wody
• Układa historyjkę obrazkową
• Bierze udział w zabawie ruchowej
• Słucha utworu literackiego
Metody pracy:
Problemowa, praktycznego działania, metoda żywego słowa
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa
Punkty z Podstawy Wychowania Przedszkolnego:
I 5,8
II 1,6,11
III 5,8,9
IV 1,2,5,18.19
Środki dydaktyczne: Ilustracje do historyjki obrazkowej, ręcznik papierowy, barwnik
spożywczy, woda, 6 szklanek, woreczki, taśma malarska w kolorze niebieskim, karty pracy z kropelkami wody do kolorowania z podziałem na dni tygodnia

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu – rozwiązanie zagadki.
Dzieci odpowiadają jakie jest
rozwiązanie zagadki, następnie próbuje określić do czego jeszcze wykorzystujemy
wodę np. do gotowania.
Służy do picia,
służy do mycia,
bez niej na ziemi
nie byłoby życia. (woda)
2. „Kropelka wody na wycieczce” – układanie i opowiadanie historyjki obrazkowej.
Nauczyciel demonstruje kontur kropli wody, układa napis woda i odczytuje go. Razem z
dzieckiem dzieli wyraz na sylaby. Następnie układa przed dzieckiem trzy obrazki i
opowiada historię kropelki wody:
1. Kropelka wody wybrała się na wycieczkę nad rzekę. W rzece widać pływające ryby,
dookoła trawę, świeci słońce.
2. Nad rzekę przyszły dzieci. Są na wycieczce. Rozrzuciły papierki po cukierkach,
kartoniki i butelki po sokach wrzuciły do wody.
3. Nad rzeką nie ma dzieci. Poszły do domu. Zostawiły papierki na trawie, kartoniki i
butelki w rzece.
Zadaniem dziecka jest ułożenie obrazków zgodnie z kolejnością zdarzeń. Następnie
próbuje ocenić, na którym obrazku kropelka mogła być szczęśliwa, a na której mogło być
jej przykro. Jeżeli dziecko zdecyduje, kwadracik przy obrazku gdzie jest szczęśliwa
koloruje na zielono, a na tym gdzie jest smutna na czerwono. Na koniec dziecko stara się
samodzielnie opowiedzieć ułożoną historyjkę.
3. „Przejście przez rzekę” – zabawa ruchowa.
Nauczyciel nakleja na dywanie dwa pasy taśmy, które będą oznaczały rzekę. W środku rzeki rozkłada nierównomiernie
woreczki (od jednej linii brzegu do drugiej), które będą oznaczały
kamienie. Dziecko skacze z jednego kamienia na drugi (skacząc z jednej nogi na
drugą).

4. „Chora rzeka” – posłuchaj fragmentu wiersza J. Papuzińskiej, a następnie spróbuj
odpowiedzieć na pytania dotyczące treści.
„Chora rzeka” (fragment) Joanna Papuzińska
Śniła się kotkowi rzeka,
wielka rzeka, pełna mleka...
Tutaj płynie biała rzeka.
Jak tu pusto!
Drzewo uschło...
Cicho tak –
ani ptak,
ani ważka, ani komar, ani bąk,
ani gad, ani płaz, ani ślimak, ani żadna wodna roślina,
[...] ani pstrąg,
nikt już nie żyje tutaj,
bo rzeka jest zatruta.
Sterczy napis: „Zakaz kąpieli”.
[...]
Chora rzeka nie narzeka,
tylko czeka, czeka, czeka...
Pytania do wiersza:
Co śniło się kotkowi?;
Jakie zwierzęta mieszkają w
wodzie?;
Dlaczego wszystkie zwierzęta
i rośliny wyprowadziły się z
rzeki?.
Nauczyciel przedstawia dziecku dwa obrazki z rzeką czystą i brudną.
Pyta: O której rzece był wiersz?; O co może prosić rzeka?. Np.: Nie zanieczyszczaj mnie;
Nie wrzucaj butelek i worków do wody; Nie zostawiaj śmieci na brzegu rzeki.

5. „Wędrująca woda” – eksperyment z wodą.
Jak myślisz, czy woda potrafi się przemieszczać? Możesz to sprawdzić wykonując eksperyment.
Przygotuj 3 szklanki z wodą, 3 szklanki puste, ręczniki papierowe, barwniki spożywcze.
Szklanki ułóż naprzemiennie: szklanka pełna, szklanka pusta. Następnie ręcznik papierowy zwiń w
rulon i jeden koniec włóż do szklanki z wodą, a drugi do pustej szklanki. Po pewnym
czasie, puste szklanki zaczną wypełniać się wodą. Miłej zabawy .
6. „Czysta i brudna woda” – zabawa badawcza z wykorzystaniem wody.
Nauczyciel stawia na stole przezroczysty pojemnik z czystą wodą. Rozmawia z dzieckiem na temat
koloru wody i jej czystości. Dziecko wlewa do wody substancje (barwnik spożywczy,
niebieską farbę). Obserwuje, co dzieje się pod wpływem substancji i stara się
wyciągnąć wnioski, jak zmienia się woda. Następnie rodzic wkłada do tego pojemnika
z brudną wodą łodygę selera naciowego(lub biały kwiat). Dziecko przez cały dzień
obserwuje, co się stanie z rośliną pod wpływem działania substancji, które wlało do
wody. Podsumowanie eksperymentu. Rodzic rozmawia z dzieckiem na temat tego, co
się stanie, gdy rośliny napiją się brudnej wody w rzece. Tłumaczy, że nawet bardzo
mała ilość, wylanych substancji i wyrzuconych śmieci sprawia, że cała woda jest
zanieczyszczona.

7. „Wodne wyzwanie” – picie wody jest bardzo ważne dla naszego organizmu.
Nauczyciel mówi: mam dla Was wyzwanie i test, czy wypijacie chociaż 3 szklanki wody dziennie?
Nauczyciel przedstawia dzieciom kartę z kropelkami na każdy dzień i oznajmia - jeżeli wypijecie 1
szklankę to kolorujecie 1 kropelkę, a jeżeli wypijecie więcej niż 3 to oczywiście
możecie dorysować kropelkę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.