Scenariusz zajęć otwartych z okazji Dnia Patrona Szkoły- Marii Skłodowskiej- Curie
Koordynator: nauczyciel chemii
Prowadzący: wybrani uczniowie z klasy 7 i 8
Temat: Spotkanie z odkrywcą... Marią Skłodowską- Curie.
Cele zajęć:
• Rozwijanie zainteresowań uczniów dziedziną chemii
• Propagowanie zdobywania wiedzy i umiejętności poprzez eksperymentowanie
• Zachęcanie do poszukiwania informacji z różnych źródeł
• Doskonalenie umiejętności pracy w grupie
• Kształtowanie umiejętności publicznego wypowiadania się
• Integracja społeczności szkolnej poprzez rozwój tradycji szkoły
Metody pracy:
• Pokaz doświadczeń chemicznych- ćwiczenia praktyczne
• Wyjaśnienie, omówienie
• Pogadanka (elementy)
Formy pracy: praca w parach, zespołowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zaproszenie dzieci z klas młodszych na pokazy chemiczne, przedstawienie prowadzących uczniów
2. Przedstawienie najważniejszych zasad z regulaminu pracowni chemicznej
3. Prezentacja doświadczeń
A.”Węże Faraona”- dwóch uczniów (jeden omawia a drugi wykonuje doświadczenie)
Do przeprowadzenia doświadczenia potrzebujemy:
popiół, cukier kryształ, proszek do pieczenia, alkohol , strzykawkę, łuczywo, zapałki, płytkę ceramiczną (lub innego naczynia na popiół)
Przebieg doświadczenia:
Cukier i proszek do pieczenia mieszamy w proporcjach ok. 1 do10.
Do naczynia z popiołem przenosimy mieszaninę cukru i proszku (umieszczamy ją w zagłębieniach)
Popiół wokół mieszaniny nasączamy alkoholem
Zapalamy pary alkoholu
Węże rosną pod wpływem ciepła wydzielanego podczas spalania etanolu. Wydzielający się gaz- dwutlenek węgla odpowiada za właściwości spulchniające proszku do pieczenia. Powstający w takcie reakcji węgiel zostaje „nadmuchany” przez wydzielający się dwutlenek węgla i powstaje czarny wąż.
B. Gaszenie świeczki dwutlenkiem węgla- kolejni uczniowie z kl. 7-8
Czy dwutlenek węgla jest palny czy nie? Sprawdźmy to wykonując doświadczenie.
Do jego przeprowadzenia potrzebujemy: większego naczynia szklanego np. miski, zlewki/ szklanki, sody, octu, świeczki i zapałek.
Przebieg doświadczenia:
Do naczynia wsypujemy sodę(1-2 opakowania) i dolewamy octu (około ½ butelki). Zachodzi reakcja chemiczna. Soda reaguje z octem, w wyniku czego powstaje między innymi woda i dwutlenek węgla.
Spróbujmy teraz zgasić świeczkę za pomocą dwutlenku węgla
Zlewką „nabieramy” dwutlenek węgla i „wylewamy” jej zawartość na palącą się świeczkę.
Obserwujemy, że świeczka zgasła. Dlaczego tak się stało?
W zlewce znalazł się dwutlenek węgla- CO2, bo jest on cięższy od powietrza i można go było nabrać.
Aby świeczka się paliła potrzebny jest dostęp tlenu. Gdy dwutlenek węgla „wylał” się na płomień- świeczka zgasła.
Wniosek: Dwutlenek węgla jest gazem niepalnym i cięższym od powietrza
C.”Kolorowa niespodzianka”- następna para uczniów z kl. 7-8
Do doświadczenia potrzebne będą:
Woda, ocet, oranż metylowy, 2szklane naczynia np. szklanki
Przebieg doświadczenia:
Wlewamy do 2 naczyń dwie ciecze bezbarwne- do jednej wodę, do drugiej ocet. Do każdej dodajemy kilka kropli innej substancji o barwie pomarańczowej (oranż metylowy)
Jak myślicie? Na jaki kolor zabarwią się dwie bezbarwne ciecze?? Zobaczmy.
W pierwszym naczyniu substancja zabarwiła się na kolor jasnożółty. W drugim zaś... .. Uwaga?! Czary mary, hokus pokus!! Kolor jest.... Różowy!!! Skąd się wziął?
Została tu użyta pewna substancja, która jest wskaźnikiem i barwi się na określony kolor pod wpływem odpowiednich substancji.
Jakie substancje trzeba zmieszać aby powstał zupełnie inny kolor niż był na początku...? Tego wszystkiego możecie się dowiedzieć na zajęciach chemii.
4. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach