X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 49538
Przesłano:

Dynamika, czyli głośno i cicho w tanecznym rytmie. Scenariusz zajęć z wykorzystaniem TIK - muzyka

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem TIK
„Dynamika, czyli głośno i cicho w tanecznym rytmie.”

Autor scenariusza: Aleksandra Szlendak
Przedmiot: MUZYKA
Grupa wiekowa: klasy IV – VII Szkoły Podstawowej
Długość zajęć: jednostka lekcyjna - 45 minut.

Uzasadnienie wyboru tematu:
Temat zajęć wynika z planu pracy na rok szkolny 2021/2022 oraz rozkładu materiału, który jest zgodny z podstawą programową oraz z przyjętym przez szkołę programem nauczania. Poszerzam program o prezentację zastosowania dynamiki w innej dziedzinie sztuki - w tańcu, wykazując wpływ dynamiki na ekspresję taneczną.
Uzasadnienie zastosowania technologii:
Zastosowanie technologii TIK we współczesnym nauczaniu muzyki jest koniecznością. Prezentacje multimedialne utworów mają uatrakcyjnić proces uczenia, a także zachęcają do samodzielnego poszukiwania wiedzy z dziedziny muzyki. Stosowane w scenariuszu nowe technologie mają na celu aktywizację uczniów. Dzięki zastosowaniu informatycznych środków dydaktycznych uczniowie w przystępny sposób zapoznają się z tematem.
Cel ogólny zajęć:
Na dzisiejszych zajęciach zapoznamy się z kolejnym elementem dzieła muzycznego - dynamiką. Poznasz muzyczne nazwy na nagłe i stopniowe zmiany głośności w muzyce. Będziesz potrafił/potrafiła rozpoznawać i nazywać dynamikę w czasie słuchania utworów. Nauczysz się nawet kilku włoskich słów używanych jako określenia dynamiczne.
Cele szczegółowe zajęć:
• Zapoznanie z pojęciem dynamiki, jej określeniami i oznaczeniami - E2-PODST-MUZ-1.0-1.1 stosuje podstawowe pojęcia muzyczne; E2-PODST-MUZ-1.0-1.3 odczytuje i zapisuje elementy notacji muzycznej.
• Zapoznanie z formą bolera - jako przykład zmian dynamicznych i ekspresji tanecznej - E2-PODST-MUZ-1.0-3.5 charakteryzuje wybrane utwory muzyczne wysłuchane i omówione na zajęciach oraz inne, określając cechy muzyki, które decydują o charakterze utworu.
• Nabywanie umiejętności analizowania i rozpoznawania dynamiki w utworach - E2-PODST-MUZ-1.0-3.2 rozpoznaje cechy i budowę utworu muzycznego.
Metody i formy pracy:
Metody pracy:
o TIK
o oglądowe
o aktywizujące
o percepcja muzyki
Formy pracy:
o indywidualna
o grupowa
Środki dydaktyczne:
Learningapps.org - https://learningapps.org/display?v=pt57i3ipt21
youtube.pl - https://www.youtube.com/watch?v=GJVWEstu_lM; https://www.youtube.com/watch?v=SS_WJmLGFrA; https://www.youtube.com/watch?v=KNCSij0hUp8
WordArt.com - https://wordart.com/gzjtorwuy4mt/dynamika-w%20ta%C5%84cu
kahoot.it
kahoot.com - https://create.kahoot.it/share/oznaczenia-dynamiczne-w-muzyce/19457ce1-fcbf-40a7-aabc-453101929a9c
wheelofnames.com - https://wheelofnames.com/j5f-esg
answergarden.ch - https://answergarden.ch/2266380
zpe.gpv.pl - https://moje.zpe.gov.pl/dolacz/21369200 , https://moje.zpe.gov.pl/dolacz/37845900
platforma edukacyjna Microsoft Teams.
Wymagania z zakresu technologii:
Do przeprowadzenia zajęć wymagany jest komputer z dostępem do Internetu, tablica interaktywna oraz smartfony dla uczniów.
Przebieg zajęć:
CZYNNOŚCI WSTĘPNE I ORGANIZACYJNE
1. Przywitanie z uczniami
2. Sprawdzenie obecności na lekcji
3. Podanie tematu zajęć
4. Przypomnienie zasad obowiązujących na zajęciach
AKTYWNOŚĆ NR 1
Temat: Maurice Ravel - Bolero - wprowadzenie w świat dynamiki
Czas trwania: 10
Opis aktywności:
1. Prezentacja fragmentu utworu Maurica Ravela Bolero. https://www.youtube.com/watch?v=GJVWEstu_lM
2. Rozmowa kierowana na temat odczuć uczniów po wysłuchaniu utworu, mająca na celu uświadomienie uczniom istnienia dynamiki.
3. Przypomnienie, że dynamika jest jednym z elementów, z których składa się każdy utwór (piosenka).
AKTYWNOŚĆ NR 2
Temat: Określenia i oznaczenia dynamiczne
Czas trwania: 10
Opis aktywności:
1. Prezentacja materiału dotyczącego określeń i oznaczeń dynamicznych na tablicy interaktywnej. https://moje.zpe.gov.pl/dolacz/21369200
2. Wykonanie ćwiczeń z karty z pomocą koła imion. https://wheelofnames.com/j5f-esg
3. Rozdanie uczniom do wklejenia do zeszytu wydrukowanego materiału.
4. Udostępnienie uczniom przygotowanego materiału w zespole klasowym na platformie Microsoft Teams.
AKTYWNOŚĆ NR 3
Temat: Dynamika w praktyce - hiszpańskie bolero
Czas trwania: 15
Opis aktywności:
1. Prezentacja materiału przygotowanego na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej. https://moje.zpe.gov.pl/dolacz/37845900
2. Tworzenie wordartu na podstawie polecenia 1 z powyższego materiału: Obejrzyj poniższe filmy i zastanów się, jak Twoim zdaniem dynamika wpływa na ekspresję taneczną wykonawców. https://wordart.com/gzjtorwuy4mt/dynamika-w%20ta%C5%84cu
3. Wykonanie ćwiczeń z karty z pomocą koła imion. https://wheelofnames.com/j5f-esg
AKTYWNOŚĆ NR 4
Temat: Sprawdźmy się - zabawy interaktywne
Czas trwania: 10
Opis aktywności:
• Wykonanie interaktywnego ćwiczenia na tablicy interaktywnej https://learningapps.org/display?v=pt57i3ipt21
• Zabawa ze smartfonami - quiz https://create.kahoot.it/share/oznaczenia-dynamiczne-w-muzyce/19457ce1-fcbf-40a7-aabc-453101929a9c
PODSUMOWANIE LEKCJI
1. Udostępnienie materiałów z zajęć dla uczniów poprzez platformę Microsoft Teams.
2. Podziękowanie uczniom za wspólnie spędzony czas.
Sposób ewaluacji zajęć:
Uczniowie wpisują swoje odczucia po zajęciach korzystając z podanego przez nauczyciela linka odpowiadają na pytanie:
Co sądzisz o naszych dzisiejszych zajęciach?

Hasło do tablicy: Lekcja
https://answergarden.ch/2266380

Autor: Aleksandra Szlendak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.