X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 49536
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Muzyczne zagadki. Scenariusz zajęcia rozwijającego percepcję słuchową

Scenariusz zajęcia rozwijającego percepcję słuchową

Grupa dzieci 6-letnich

Temat zajęć: Muzyczne zagadki.

Cel ogólny: Doskonalenie koncentracji uwagi.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- z uwagą słucha poleceń oraz prezentowanych zadań
- odnajduje takie same dźwięki
- zna wygląd pierwszej litery własnego imienia
- wymienia słowo rozpoczynające się określoną głoską
- wystukuje rytm piosenki
- łączy w pary emblematy o przeciwnych cechach
- określa liczbę par
- zna cyfry
- wykonuje rytmicznie określone ruchy

Metody:
- słowne: polecenia
- czynna: zadań stawianych
- oglądowa: pokaz
- aktywizująca: Orffa

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: odtwarzacz muzyki, CD „Tropiciele – roczne przygotowanie do szkoły” i “Piosenki z kapelusza”, emblematy kropel, pojemniczki zamykane, np. po jajku niespodziance z drobnymi przedmiotami, zestaw małych kłódek ponumerowanych cyframi 1 – 9, instrumenty perkusyjne, piłki Eduball

Przebieg:

1.Zabawa słuchowa „Muzyczne zagadki”
Dzieci siedzą w kole, nauczycielka prosi wskazane dzieci o dobranie w pary pojemniczków o takim samym brzmieniu.

2.Zabawa dydaktyczna „Piłka z literą”
Nauczycielka stawia na środku sali worek z piłkami Eduball, zadaniem każdego dziecka jest znalezienie piłki z pierwszą literą własnego imienia. Dzieci w kole kolejno podają nazwę litery z piłki oraz słowo rozpoczynające się na tę literę.

3.Zabawa rytmiczna wg Orffa „Pada deszcz”
Nauczycielka włącza piosenkę „Jesienny deszcz” (sł. Stanisław Karaszewski, muz. Wojciech Kaleta), dzieci maszerują z piłką po sali podczas zwrotek, na refren siadają z piłką między nogami i wystukują na niej rytm utworu.

4.Zabawa matematyczna „Deszczowe krople”
Dzieci w parach otrzymują emblematy dużych i małych kropel, łączą je w pary – mała z dużą, liczą otrzymane pary. Następnie wybierają kluczyk z właściwą cyfrą i otwierają nim odpowiednią kłódkę.

5.Zabawa słuchowa „Na czym gram?”
Nauczycielka za parawanem gra po kilka dźwięków na instrumentach perkusyjnych, wskazane dziecko gra na swoim zestawie instrumentów w takiej samej kolejności, w jakiej były prezentowane.

6.Zabawa muzyczno – rytmiczna „Deszczowe tango”
Dzieci wykonują rytmiczne ruchy przy piosence „Tango z kapelusza” (materiał Anna Brych „Szkolenia z Wyobraźnią”).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.