Numer: 49532
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W świecie figur geometrycznych. Scenariusz zajęć

Scenariusz sytuacji edukacyjnej przeprowadzony w grupie dzieci 3,4-letnich w dniu 03.03.2021r. przez nauczycielkę Arletę Jarząb

Temat: W świecie figur geometrycznych
Cele ogólne:
• Rozwijanie kompetencji matematycznych poprzez rozwijanie umiejętności klasyfikowania ze względu na dwie cechy i rozróżnianie figur geometrycznych (koło, kwadrat, trójkąt)

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- klasyfikuje figury geometryczne zgodnie z ustalonym kodem wg dwóch cech (dzieci 3,4-letnie wg kształtu i koloru, wg kształtu i wielkości, dzieci zdolne –wg kształtu i grubości, wg kształtu i wielkości)
-rozpoznaje figury geometryczne (kwadrat, koło, trójkąt)
-współpracuje w parze z partnerem podczas zabawy muzyczno-ruchowej

Metody:
• czynna - zadań stawianych do wykonania
• percepcyjna ( pokaz, ilustracje )
• słowna - rozmowa, instrukcje, objaśnienia
• aktywizujące: zabawy muzyczno-ruchowe, metoda kodowania, elementy koncepcji planu daltońskiego (plan dnia, hałasomierz, pomocna dłoń, instrukcja czynnościowa do pracy plastycznej)

Formy pracy:
• grupowa
• indywidualna

Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyta CD z muzyką, zestaw klocków Dienesa dla każdego dziecka, obręcze gimnastyczne dla każdego dziecka, piktogramy (kolory, figury geometryczne, gruby, chudy, mały, duży), emblematy z figurami geometrycznymi dla każdego dziecka, figury geometryczne (kwadrat, koło, trójkąt) dla każdego dziecka, instrukcja czynnościowa do pracy plastycznej „Pajacyk”, figury geometryczne kwadrat, koło, trójkąt do zabawy ruchowej.
Przebieg:
1) Wprowadzenie do tematu zajęć z wykorzystaniem wiersza „Na wspólną zabawę nadszedł czas. Figury geometryczne zapraszają nas. Rysujemy kółeczko, okrągłe jajeczko. Klaszczemy, tupiemy, siedzimy już”. Określenie celu zabaw. Przedstawienie zasad obowiązujących podczas wspólnych zabaw –wykorzystanie hałasomierza (podczas zabaw zachowujemy się jak cisze żółwie). Zaznaczenie przez dzieci muchomorka na właściwej aktywności( zabawy z panią).
2) „Jaką figurę geometryczną wybierzemy ?”- zabawa klasyfikacyjna z wykorzystaniem klocków Dienesa. Rozdanie dzieciom obręczy gimnastycznych i zestawu klocków przez „pomocne dłonie”. Układanie klocków wg wskazanego kodu- klasyfikowanie ze względu ma dwie cechy ( dzieci 3-letnie i 4-letnie wg kształtu i koloru, wg kształtu i wielkości, dzieci zdolne – wg kształtu i wielkości, wg kształtu i grubości). Kontrolowanie poprawności wykonania zadania przez dzieci zdolne.
3) „Figury geometryczne do pary”- zabawa muzyczno - ruchowa. Rozdawanie emblematów z figurami dzieciom przez „pomocne dłonie”. Poruszanie się zgodnie ze słowami piosenki i w określonym momencie łączenie w parę z dzieckiem, które ma taką samą figurę w danym kolorze.
4) „Szukamy figur geometrycznych – zabawa z wykorzystaniem piosenki „Rozpoznajemy figury”. Rozłożenie figur geometrycznych na dywanie dla każdego dziecka (koło, kwadrat, trójkąt). Odnajdywanie po kolei figur zgodnie ze słowami piosenki. Rozmowa z dziećmi na temat Co można z odnalezionych figur ułożyć- wysłuchanie pomysłów dzieci. Następnie zapoznanie dzieci z instrukcją czynnościową „ Pajacyk”- zadaniem, które będzie do wykonania przez dzieci w tym tygodniu. Wskazanie przez chętnych dzieci potrzebnych materiałów do wykonania pracy i etapów wykonania pracy.
5) „Ustaw się przy właściwej figurze”- zabawa ruchowa. Poruszanie się we właściwym rytmie przy dźwiękach tamburyna. Na przerwę w grze ustawianie się przy figurze wskazanej przez nauczyciela.
6) Podsumowanie zajęć. Wskazanie przez dzieci figur geometrycznych, które pojawiły się podczas zabaw. Ewaluacja zajęć przez dzieci- podskoki, jeżeli zajęcia się podobały lub tupanie nogami, jeżeli zajęcia nie podobały.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.