Scenariusz sytuacji edukacyjnej przeprowadzony w grupie dzieci 3,4-letnich w dniu 26.11.2020r. przez nauczycielkę Arletę Jarząb
Temat: Leśne zabawy matematyczne
Cele ogólne:
• Rozwijanie kompetencji matematycznych poprzez rozwijanie umiejętności kodowania i orientacji w schemacie własnego ciała
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-układa obrazki (dzieci 4-letnie) lub kolorowe kartoniki (dzieci 3-letnie) na macie kodowania zgodnie ze wskazanym kodem
-układa sylwetę grzyba wg poleceń nauczyciela (przed sobą, za sobą, obok siebie)
-aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach ruchowych
Metody:
• czynna - zadań stawianych do wykonania
• percepcyjna ( pokaz, ilustracje )
• słowna - rozmowa, instrukcje, objaśnienia
• aktywizujące: zabawy muzyczno-ruchowe, metoda kodowania, elementy koncepcji planu daltońskiego (plan dnia, hałasomierz, pomocna dłoń pani)
Formy pracy:
• grupowa
• indywidualna
Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyta CD z muzyką, mata do kodowania z kratkami w trzech kolorach (czerwony, niebieski, zielony) dla każdego dziecka, obrazki leśnych zwierząt lub kolorowych kartoników z obrazkiem leśnych zwierząt dla każdego dziecka, kostka matematyczna z kartonikami w trzech kolorach (czerwony, niebieski, zielony),sylwety grzybów dla każdego dziecka, kartoniki w trzech kolorach (białym, pomarańczowym, żółtym), tamburyn.
Przebieg:
1) Wprowadzenie do tematu zajęć z wykorzystaniem piosenki „Rosną drzewa w lesie”. Określenie celu zabaw. Przedstawienie zasad obowiązujących podczas wspólnych zabaw –wykorzystanie hałasomierza (podczas zabaw zachowujemy się jak cisze żółwie). Zaznaczenie przez dzieci muchomorka na właściwej aktywności( zabawy z panią).
2) „Jakie zwierzę ukryło się na macie”?- zabawa z matą do kodowania i kostką matematyczną. Rozdawanie każdemu dziecku mat do kodowania i obrazków leśnych zwierząt przez „pomocne dłonie pani”. Rzucanie kostką matematyczną przez wskazane dziecko i układanie przez wszystkie dzieci właściwego obrazka (dzieci 4-letnie lub kolorowego kartonika (dzieci 3-letnie) na macie zgodnie z kodem (kolor zielony-wilk, kolor niebieski-dzięcioł, kolor czerwony-sarna) . Kontrolowanie poprawności wykonania zadania przez dzieci zdolne.
3) „Spacer w poszukiwaniu grzybków”- zabawa muzyczno - ruchowa. Poruszanie się w rytmie muzyki wokół rozłożonych sylwet grzybków. Po zakończeniu utworu zebranie jednego z nich.
4) „Na leśnej polanie” – układanie grzybków zgodnie z instrukcją słowną nauczyciela ( połóż grzybek przed sobą, za sobą, obok siebie)
5) „W drodze powrotnej”- zabawa ruchowa. Naśladowanie określonego zwierzęcia zgodnie ze wskazywanym kartonikiem ( kolor żółty- zając, kolor biały- lis, kolor pomarańczowy –niedźwiedź)
6) Podsumowanie zajęć. Wskazanie przez dzieci leśnych zwierząt, które pojawiły się podczas zabaw. Ewaluacja zajęć przez dzieci poprzez ustawienie się przy „emotce” uśmiechniętej ( zajęcia się podobały) lub smutnej (zajęcia się nie podobały).