Numer: 49528
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienna kraina zmysłów

KONSPEKT ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH

Imię i nazwisko nauczyciela: Aneta Ekert
Grupa wiekowa: 5-latki
Data: 24.10.2022r.
Temat : „Jesienna kraina zmysłów” – zabawy polisensoryczne
Cele ogólne:
- utrwalenie nazw i roli zmysłów,
- pogłębianie wiadomości na temat wybranych drzew, ich owoców i liści,
- stwarzanie okazji do stymulowania wszystkich zmysłów dziecka,
- zaspokajanie naturalnej ciekawości poznawczej dzieci,
- usprawnianie pracy rąk w zakresie percepcji dotykowej i sprawności manipulacyjnej palców i dłoni,
- zwrócenie uwagi na piękno otaczającego świata
Cele operacyjne: (dziecko powinno):
- wymienić nazwy pięciu zmysłów człowieka,
- przyporządkować liście i owoce do odpowiedniego drzewa,
- spróbować rozpoznać po zapachu wybrane przez nauczyciela dary natury,
- spróbować rozpoznać po smaku wybrane jesienne owoce i warzywa,
- śpiewać poznaną piosenkę ilustrując jej treść ruchem,
- manipulować darami natury wydobywając z nich różne dźwięki,
- wykonać proste działanie na dodawanie w zakresie 10,
- reagować na polecenia wydawane w zabawie w j. angielskim,
- wykonać jesiennego stworka według własnego pomysłu,
Forma organizacyjna: zajęcia z całą grupą na dywanie, praca indywidualna przy stolikach
Metody:
- słowna (rozmowa kierowana, opowieść ruchowa, instrukcja)
- czynna (zadań stawianych dziecku do wykonania, samodzielnych doświadczeń i przeżyć dzieci)
- oglądowa (obserwacja, pokaz)
- metody aktywizujące (metoda R. Labana)
Środki dydaktyczne: żółty materiał, kasztany, żołędzie, liście, szyszki, orzechy, igliwie, kora, jarzębina, ilustracje dotyczące zmysłów, ilustracje drzew, ich liści i owoców, słoiczki z zapachami suszonych grzybów, liści, igliwia, goździków, cynamonu, płyta CD z nagraniem piosenki „Wiewióreczka”, jabłka, gruszki, śliwki, dynia, ziemniak, wykałaczki, chustka do zawiązania oczu, kolorowe kartki, dyniolina, marchewkolina.
Przebieg zajęcia:
1.Wprowadzenie do tematyki zajęć, rozmowa kierowana- dzieci próbują odgadywać co znajduje się pod żółtym materiałem umiejscowionym na środku koła. Po odsłonięciu materiału dzieci nazywają zgromadzone dary jesieni.
2.„Zmysły człowieka”- przypomnienie nazw pięciu zmysłów oraz ich roli. Poznanie celu zajęć- poznawanie jesieni za pomocą wszystkich zmysłów.
3.„Drzewa, liście i owoce” – stymulowanie zmysłu wzroku, zabawa klasyfikacyjna. Dzieci oglądają ilustracje drzew, poznają ich nazwy. Następnie próbują dopasować liście oraz owoce do odpowiedniego drzewa.
4.„Jak pachnie jesień?”- stymulowanie zmysłu węchu, zabawa badawcza. Dzieci wąchają słoiczki, w których znajdują się: suszone grzyby, liście, igliwie, goździki, cynamon. Próbują opisać własnymi słowami jak pachnie jesień.
5.„Wiewióreczka”- śpiewanie piosenki. Dzieci wspólnie z nauczycielem śpiewają piosenkę, ilustrują jej treść ruchem.
6.„Dźwięki jesieni”- stymulowanie zmysłu słuchu, improwizacja ruchowa z wykorzystaniem „jesiennych instrumentów”. Dzieci starają się wydobyć ze zgromadzonych darów natury różne dźwięki, zastanawiają się, do czego możemy je porównać. Następnie, podzielone na trzy zespoły ilustrują ruchem opowieść, w odpowiednich momentach wydobywając dźwięki z darów jesieni.
7.„Jesienny kalkulator”- zabawa matematyczna. Chętne dzieci wykonują proste działania na dodawanie, poprzez wrzucanie do „jesiennego kalkulatora” kasztanów zgodnie z poleceniem nauczyciela, a następnie przeliczaniu ile kasztanów wypadło.
8.„Jak smakuje jesień?”- stymulowanie zmysłu smaku, zabawa badawcza. Zadaniem chętnych dzieci jest za pomocą jedynie zmysłu smaku odgadnąć nazwę danego warzywa, czy owocu.
9.„Colours and Moves”- zabawa w j. angielskim z elementem kodowania- nauczyciel prezentuje kolorowe kartki, wspólnie z dziećmi przyporządkowuje jeden ruch do każdego koloru (np. red- clap your hands), a następnie tworzy kod ruchów przy pomocy kolorowych kartek.
10.„Jesienne stworki z dynioliny i marchewkoliny”- stymulowanie zmysłu dotyku, lepienie z masy sensorycznej z wykorzystaniem materiału przyrodniczego. Dzieci swobodnie manipulują przygotowaną masą sensoryczną z dyni lub marchewki, określając, czy jest miękka/twarda, gładka/szorstka, zimna/ciepła, lekka/ciężka itp. Następnie lepią jesiennego stworka według własnego pomysłu, ozdabiając go darami jesieni, np. kulkami jarzębiny, małymi listkami oraz swobodnie wypowiadają się na temat swojej pracy.
11.Podsumowanie zajęć, ewaluacja- dzieci przypominają jakimi zmysłami poznawaliśmy dziś jesień, podają poznane nazwy drzew wraz z ich owocami oraz wskazaniem odpowiednich liści. Następnie swobodnie wypowiadają się na temat zajęć, co im się podobało, a co nie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.