Scenariusz zajęć
1. Imię i nazwisko prowadzącego zajęcia:......
2. Grupa: I
3. Data: 17.10.2022 r.
4. Rodzaj zajęć: Zajęcia opiekuńczo – wychowawcze
5. Temat zajęć: Jesienne fryzury
6. Cel główny: Rozwijanie wyobraźni oraz ekspresji plastycznej.
- Cele szczegółowe:
Wychowanek:
- rozwiązuje zagadki,
- rozwija swoje zainteresowania,
- aktywnie uczestniczy w zajęciach,
- wie jaka jest pora roku,
- samodzielnie lub z niewielką pomocą n-la wykonuje pracę plastyczną,
- porządkuje własne miejsce pracy.
7. Podstawa programowa:
Treści zgodne z planem pracy dla grupy I w roku szkolnym 2022/2023.
8. Kompetencje kluczowe:
1. Porozumiewanie się w języku ojczystym
4. Kompetencje informatyczne
7. Inicjatywność i przedsiębiorczość
8. Świadomość i ekspresja kulturalna
9. Metody pracy:
a) słowna, rozmowa kierowana
b) ekspresyjna: muzyczna i plastyczna
c) praktycznego działania
d) oglądowe: pokaz
10. Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
11. Środki dydaktyczne:
magnetofon (wybrana muzyka z dziećmi), na wzór przykładowe wykonanie pracy plastycznej/zdjęcia, karton, papier kolorowy/brystol, klej, kredki, dary jesieni: liście, jarzębina itp. Pomoce dydaktyczne wykonane przez nauczyciela.
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne:
1. Przywitanie wychowanków. Budzenie pożądanego zainteresowania poprzez ukrycie tematu zajęć w zagadce.
To łatwa zagadka,
tak mi się wydaje.
Jaka po lecie
pora nastaje? (jesień)
Ta miła Pani wita się z nami,
malując drzewa pięknymi barwami.
Kiedy nadchodzi z nią pożegnanie,
możemy chodzić po liści dywanie. (jesień)
II. Zajęcia zasadnicze:
1. Zapoznanie wychowanków z tematem zajęć poprzez wyświetlenie quizu jesiennego prawda czy fałsz – Wordwall.
2. Zaczarowany worek - zagadki dotykowe. Każde dziecko kolejno poprzez dotyk rozpoznaje dary jesieni, wyjmuje z worka jeden z nich, podaje jego nazwę, określa wygląd.
III. Ekspresja plastyczna:
Wykonanie pracy plastycznej - wykonanie „Jesiennej fryzury” na arkuszach papieru.
Wychowawca zwraca uwagę na estetykę wykonywanej pracy.
IV. Zajęcia końcowe:
1. Podsumowanie zajęć przez prowadzącego - Czy podobały się wam zajęcia ?
,, Kubeczki” - dzieci oceniają atrakcyjność zajęć poprzez wybór odpowiedniego kubeczka.
2. Udzielenie pochwały dzieciom za aktywny udział w zajęciach.
3. Wspólne uporządkowanie sali.