Scenariusz-lekcji-kl-4-_Ulamek-jako-iloraz © 2021 by Elżbieta Świtaj is licensed under CC BY 4.0
Scenariusz lekcji
Nauczyciel: Elżbieta Świtaj
Przedmiot: Matematyka
Klasa: 4D
Data: 27.04.2021r
Podstawa programowa: Uczeń:
IV.2 przedstawia ułamek jako iloraz liczb naturalnych, a iloraz liczb naturalnych jako ułamek zwykły.
Temat: Ułamek jako iloraz.
Cele szczegółowe: uczeń:
- zastępuje znak dzielenia kreską ułamkową,
- podaje wynik dzielenia w postaci ułamka nieskracalnego i liczby mieszanej.
Metody pracy: poszukująco - naprowadzająca, aktywizująca
Formy pracy:
- praca z całą klasą (uzupełnianie przykładów na tablicy)
- indywidualna ( samodzielne wykonywanie ćwiczeń)
Środki dydaktyczne:
- komputer
- tablet graficzny
- tablica Jamboard
- multibook “Matematyka z kluczek “ kl 4
- aplikacje multimedialne ( Wordwall, Bamboozle, Nearpod)
Przebieg lekcji:
I. Czynności organizacyjne (5 minut)
- sprawdzenie obecności
II. Faza wprowadzająca (5 minut)
- ćwiczenie wprowadzające ( przypomnienie pojęć: suma, różnica, iloczyn, iloraz)
https://wordwall.net/pl/resource/15157236
- podanie tematu i omówienie celów lekcji
III. Faza realizacji (25 minut)
1. Obejrzenie krótkiej animacji z multibooka (4 minuty)
2. Wykonanie kilku przykładów na tablicy Jamboard (1:4, 3:7, 4:12, 7:5 ) oraz notatka:
Kreska ułamkowa zastępuje znak dzielenia.
3. Podawanie przez uczniów poprawnych odpowiedzi ( quiz z podziałem na 2 grupy) - platforma bamboozle
https://www.baamboozle.com/game/458864
4. Samodzielna praca uczniów - wykonanie ćwiczenia na platformie nearpod ( zadanie 1,2)
https://share.nearpod.com/NR96vnTYJfb
IV. Podsumowanie lekcji (5 minut)
- rozwiązanie przez uczniów krótkiego quizu na platformie nearpod
( zadanie3)
- ewaluacja