SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZYRODNICZEGO
1. Grupa: I.
2. Data: 15.04.2022 r.
3. Prowadząca: Małgorzata Wajs
4. Temat: Prowadzimy kalendarz pogody.
5. Cele:
- poznanie symboli graficznych dotyczących oznaczeń pogody
- rozwijanie u dzieci systematyczności i różnorodności prowadzenia obserwacji przyrodniczych
- poznanie działania kuli plazmowej
6. Metody pracy:
oglądowe, słowne, praktycznego działania
7. Pomoce: napisy i symbole potrzebne do przygotowania kalendarza pogody, sznurek i gazety, kula plazmowa, odtwarzacz CD z opowieścią muzyczno - ruchową, kwiaty z papieru.
8. Przebieg spotkania:
- ,,Kalendarza Pogody” – wprowadzenie symboli pogodowych, uzupełnienie kalendarza.
Nauczyciel prezentuje dzieciom tablicę, na której umieszcza tabliczki z nazwą: pory roku, miesiąca, dni tygodnia oraz liczby. Prezentuje kartoniki z oznaczeniami pogody i wspólnie z dziećmi nazywa przedstawione stany. Dzieci obserwują pogodę za oknem i umieszczają na planszy odpowiednie kartoniki pogodowe.
- ,,Naśladujemy pogodę” – zabawa ruchowa z gazetami przypiętymi do sznurka.
Nauczyciel rozwiesza sznurek i przypina do niego arkusze gazety. Dzieci siadają po obu stronach sznurka. Następnie wykonują odpowiednie ruchy, w zależności od hasła wypowiedzianego przez nauczyciela:
* deszcz – dzieci uderzają o gazetę opuszkami palców
* wiatr – dmuchają na arkusz
* burza – uderzają w arkusz zaciśniętymi piąstkami
* słońce – palcem rysują koło na gazecie
* pogoda – dzieci zamieniają się miejscami, przechodząc na czworakach pod zawieszonymi gazetami.
- ,,Kula z piorunami” – pokazanie, w jaki sposób działa kula plazmowa.
Nauczyciel pokazuje dzieciom kulę plazmową, inaczej zwaną kulą z piorunami. Wyjaśnia, czym ona jest:
,,To przezroczysta szklana kula wypełniona mieszanką gazów szlachetnych, w której centrum znajduje się elektroda wysokiego napięcia. Włókna plazmy rozciągają się od elektrody do szkła, gdy dostarczany jest prąd, tworząc fascynujące wiązki kolorowego światła”.
Nauczyciel włącza kulę do prądu i opowiada dalej:
,, Kula elektryczna emituje strumienie czerwonego i niebieskiego światła plazmowego, które płyną z jej środka ku brzegom. Efekt ten przypomina gigantyczne wyładowania atmosferyczne z setkami błyskawic uderzających jednocześnie. Gdy dotkniesz kuli swoim palcem – promienie natychmiast na to zareagują, podążając w miejsce dotyku”.
-,,Co słychać na łące” – opowieść muzyczno – ruchowa z kwiatami.
Dzieci siedzą na dywanie. Nauczyciel włącza nagranie ,,Co słychać na łące” prosząc dzieci, aby wykonywały wszystkie polecenia zawarte w nagraniu.