Numer: 49466
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy matematyczne z wykorzystaniem wiatraka matematycznego. Konspekt zajęć w przedszkolu

Temat: Zabawy matematyczne z wykorzystaniem Wiatraka matematycznego.

Grupa: 5-6-latki
Liczba dzieci: 23

Cele główne:
• Kształtowanie pojęć matematycznych poprzez ruch i aktywność dzieci.
• Doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 10.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Przelicza elementy zbiorów.
• Rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 0 do 10.
• Eksperymentuje w tworzeniu kolejnych liczb.
• Wykonuje dodawanie i odejmowanie w sytuacji użytkowej.
• Odróżnia liczenie błędne od poprawnego.
• Rozróżnia podstawowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt).
• Przyjmuje aktywną postawę w trakcie zajęć.

Metody:
• słowna – objaśnienie,
• praktycznego działania (zabawy ruchowe),
• aktywizujące.

Formy pracy:
• indywidualna,
• grupowa.

Środki dydaktyczne:
• wiatrak matematyczny,
• liczmany,
• kolorowe talerzyki,
• jajko niespodzianka z kolorową karteczką,
• karta pracy.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie, krótkie wprowadzenie do tematyki zajęć. Prezentacja wiatraka matematycznego, zapoznanie się z jego budową oraz właściwościami – kolory, kształty geometryczne, cyfry.

2. Zabawa „Wesołe kolory”.
Dzieci losują jajko niespodziankę z karteczką koloru wstążki przy której mają usiąść. Nauczyciel sprawdza prawidłowość wykonania zadania.

3. Zabawa ,,Liczykrupa”.
Każde dziecko otrzymuje liczmany i plastikowe talerzyki. Nauczyciel prosi, aby każde dziecko nazwało cyfrę, przy której siedzi i pokazało ją na palcach. Następnie dzieci układają na swojej wstążce tyle liczmanów, ile wskazuje cyfra. Następnie odkładamy liczmany i przesuwamy się o jedno miejsce w prawo (dodajemy o jeden więcej).

4. Zabawa ,,Wesołe kształty”.
Dzieci zapamiętują kształt widniejący na swojej wstążce. Nauczyciel podnosi plansze z wybranym kształtem i zleca wykonanie różnych ćwiczeń ruchowych.

5. Zabawa ,,Mało nas”
Nauczyciel wraz z dziećmi śpiewa piosenkę: Mało nas mało nas do pieczenia chleba jeszcze nam, jeszcze nam Ciebie tu potrzeba. Nauczyciel wydaje polecenia, a dzieci je wykonują.

6. Praca w grupie – ćwiczenia utrwalające dodawanie i odejmowanie.
Nauczyciel dokonuje podziału grup, dzieci, które siedzą przy wstążce czerwonej należą do grupy ,,czerwonych”, itd. Dzieci otrzymują karty pracy, na których umieszczone są rysunki, wykonują działanie i wynik układają z liczmanów na wstążce, wynik wpisują w puste okienko na karcie pracy.

7. Zakończenie zajęć – zabawa ,,Guzik z pętelką”.
Nauczyciel na zakończenie zabaw z wiatrakiem prosi dzieci o dokładne zwinięcie wstążek, każdy rulonik zapina się na guzik za pomocą gumki.

8. Ewaluacja zajęć.
Każde dziecko otrzymuje zestaw trzech buziek: wesołej, obojętnej i smutnej w kopercie, następnie decyduje jak się czuje po zajęciach, czy zabawy mu się podobały, czy nie. Dzieci wybierają właściwą buźkę i wrzucają do pudełek z odpowiednią buźką.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.