Scenariusz zajęć
Pasowanie na przedszkolaka
Cele:
- kształtowanie umiejętności podejmowania wspólnych czynności zabawowych;
- wdrażanie do występów publicznych;
- zacieśnianie więzów rodzinnych poprzez wspólne zabawy;
- zachęcanie dzieci nieśmiałych do podejmowania prób odśpiewywania piosenek oraz mówienia wierszyków;
Metoda pracy:
• czynna;
• zadań stawianych dziecku;
Formy ćwiczeń:
- ruchowe,
- ruchowo-słuchowe,
- ruchowo- słuchowo-wzrokowe.
Pomoce dydaktyczne:
dekoracje na pasowanie, poczęstunek, dyplomy, kolorowe opaski, płyta CD.
Przebieg zajęć:
WPROWADZENIE
1. „Powitamy dzieci”- przywitanie dzieci oraz wszystkich rodziców biorących udział w pasowaniu na przedszkolaka.
2. „Kto się wita, pokazuje”- zabawa ruchowa zacieśniająca więzi rodzic- dziecko. Rodzice wykonują polecenia zgodnie z instruktażem nauczyciela. Dzieci podejmują próby naśladowania rodziców. Wyzwalanie pozytywnych emocji dzieci oaz rodziców.
ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
1. „Kolorowe listki”- odśpiewanie piosenki pokazywanki.
2. „W lesie mieszka mały jeż”- wspólne odśpiewanie krótkiej piosenki o jeżyku przy akompaniamencie keyboardu. Dostosowanie tempa piosenki, melodii do umiejętności dzieci.
3. „Budujemy ciszę”- piosenka pokazywanka do melodii wyciszającej. Próby wspólnego odśpiewania oraz pokazywania wspólnie z przybyłymi rodzicami.
4. „Pasowanie”- uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Indywidualne pasowanie każdego dziecka połączone z wręczeniem dyplomów, odznak.
ZAKOŃCZENIE
1. Podziękowanie dzieciom oraz rodzicom za przybycie na uroczyste pasowanie. Wręczenie zdrowych upominków.
2. Nagrodzenie dzieci brawami.
3. Pożegnanie.