„Dzień Dyni” - scenariusz zajęć w oddziale przedszkolnym
Cele ogólne:
- integracja grupy, czerpanie radości ze wspólnych zabaw i działań,
- rozwijanie aktywności i wyobraźni twórczej poprzez różnorodne wykorzystanie dyń w działalności plastyczno - technicznej, ruchowej i zdrowotnej dziecka.
Cele szczegółowe:
- wie, jak wygląda dynia, określa jej kształt i kolor,
- zna wartości odżywcze dyni,
- uczestniczy w zabawach ruchowych z wykorzystaniem dyni,
- potrafi liczyć w zakresie dziesięciu,
- zna wyrazy zaczynające się głoską ,,d”,
- rozwija inwencję plastyczno-techniczną poprzez tworzenie różnorodnych prac.
Metody: słowna, oglądowa, praktycznego działania.
Formy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Pomoce: wiersz, dynie różnego kształtu, wielkości, kręgle, papier kolorowy, piłki, puzzle paskowe.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do tematu.
ZAGADKA
Okrągła, pękata, rumiana jak słońce.
W środku chowa pestki, jak grosze w skarbonce. (dynia)
Przeczytanie wiersza M. Kownackiej „Dynia”.
,,Przewróciło się raz w głowie dyni, myśli, że gospodyni.
Rozparła się na zagonie, krzyczy:
- wszystkich was stąd wygonię!
Wygnała na dróżkę marchewkę , pietruszkę, cebulkę,
buraczki wypędziła w krzaczki.
Kapustę w bruzdę zepchnęła i pod boki się ujęła.
Na zagonie się rozparła, nos do góry zadarła.
Nawet osty i pokrzywy patrzą na nią okiem krzywym”.
2. Rozmowa dotycząca przyniesionych dyń: pokaz, opisywanie wyglądu, kształtu, wielkości, ciężaru i właściwości odżywczych, poznawanie odmian, pochodzenia.
3. „Wędrująca dynia” – zabawa integracyjna w kole. Dzieci podają sobie dynię z ręki do ręki do muzyki, na przerwie w muzyce mówią wyraz zaczynający się głoską ,,d”.
4. Zabawy ruchowa. Dzieci trzymają w rękach piłkę.
Dynie małe, (ręce z piłką w dół)
dynie duże, (ręce z piłką w górę)
dynie w dole, (przykucamy)
dynie w górze (wspinamy się na palce).
Dynie z lewej, (ręce w lewo)
dynie z prawej, (ręce w prawo)
dynie kręcą się w zabawie ( idziemy w koło).
5. Dyniowe zabawy matematyczne:
- klasyfikowanie dyń według kształtu, wielkości, koloru.
- przeliczanie dyń (mniej, więcej, tyle samo).
- określanie ile jest dyń (mało, dużo).
- określanie, która z kolei.
- puzzle paskowe z dynią – przeliczanie w zakresie do 10.
6. Praca plastyczna ,,Dynia” – wyklejanie dyni papierem kolorowym.
7. Tworzenie dyni z papierowego talerzyka – malowanie farbami.
8. Zabawy ruchowe z dynią:
- „Skoczna dynia” – dzieci kładą przed sobą dynie i na polecenie nauczyciela przeskakują nad dynią do przodu, do tyłu, bokiem, obunóż, na jednej nodze.
- „Podaj dynię – rywalizacja drużynowa, podawanie sobie dyni nad głowami, między kolonami, z boku.
- „Toczenie dyni” - toczenie dyni po podłodze omijając slalomem przeszkody.
- ,,Rzut dynią’’ – dzieci próbują rzucić dynią do przygotowanego celu.
- ,,Kręgle” – dzieci rywalizują, dynią strącają kręgle.
9. Podsumowanie zajęć, zakończenie.