KONSPEKT LEKCJI
DO ZREALIZOWANIA NA LEKCJACH JĘZ. ŁACIŃSKIEGO LUB GODZINIE WYCHOWAWCZEJ
TEMAT ZAJĘĆ: PR I STAROŻYTNA SPARTA
CELE OGÓLNE: poznanie elementów kultury i tradycji starożytnej oraz dostrzeżenie jej wpływu na kultury późniejsze. Uczniowie znają, rozumieją i interpretują zjawiska oraz teksty kultury antycznej, umieszczając je we właściwym dla nich kontekście i zauważając ich cechy dystynktywne, oraz rozpoznają i interpretują elementy tradycji antycznej w tekstach i zjawiskach kultury późniejszej i współczesnej.
CELE SZCZEGÓLOWE:
UCZEŃ:
• posiada podstawową wiedzę o ustroju i wychowaniu spartańskim z uwzględnieniem kontekstu demokracji i wychowania ateńskiego,
• potrafi wskazać najważniejsze cechy charakterystyczne i poddać interpretacji uwzględniającej właściwy kontekst kulturowy kluczowe zjawiska z zakresu ustroju i procesu wychowania spartańskiego z uwzględnieniem tekstów kultury,
• potrafi rozpoznać i poddać interpretacji obecność tradycji spartańskiej we współczesnym życiu publicznym i kulturalnym,
• potrafi krytycznie analizować i interpretować źródła historyczne
• dzięki poznaniu źródeł kultury polskiej, europejskiej i światowej staje się jej świadomym i krytycznym uczestnikiem.
METODY PRACY:
• podające – elementy wykładu konwersatoryjnego, rozmowa i praca z tekstem,
• problemowe – aktywizujące.
FORMY PRACY:
• zbiorowa,
• indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• karty pracy,
• prezentacja multimedialna,
• fragmenty tekstów.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do tematu: wspólna rozmowa o tym, jak współcześnie rozumiemy związki frazeologiczne: wychowanie spartańskie, spartańskie warunki czy lakoniczna odpowiedź.
2. Przedstawienie potencjalnych starożytnych źródeł informacji o wychowaniu spartańskim.
3. Przedstawienie wybranych lakonicznych odpowiedzi z tekstów kultury antycznej.
4. Przedstawienie fragmentów tekstu Plutarcha o wychowaniu spartańskim.
5. Dyskusja o rzetelności i intencjach starożytnych autorów – praca w grupach.
6. Wskazanie we wspólnej rozmowie konsekwencji zjawisk społecznych czy marketingowych z czasów antycznych dla uczestnika współczesnej kultury.
7. Praca domowa dla uczniów w formie wskazania w kilku punktach innych" przekłamań" historycznych i próba zastanowienia się nad ich genezą - w bookcreator.