SCENARIUSZ ZAJĘĆ NA DZIEŃ OTWARTY
Temat zajęć: Kolorowe mandale – praca plastyczna z barwionego ryżu.
Cel główny: kształcenie precyzji, dokładności i staranności podejmowanych działań artystycznych. Rozwijanie wyobraźni i kreatywności.
Cel operacyjny: Uczeń:
• Estetycznie wykonuje pracę plastyczną
• Zgodnie współpracuje w zróżnicowanej grupie wiekowej podczas zajęć
• Poznaje ciekawostki na temat mandali i materiału, z którego mają być wykonane - ryżu
• Aktywnie uczestniczy we wszystkich formach proponowanych działań
Metody:
Poglądowa (ilustracje, pomoce dydaktyczne);
Podająca (rozmowa kierowana);
Praktycznego działania (prace plastyczne – mandale)
Formy pracy: indywidualna, praca w grupach
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające: ryż, pola ryżowe, mandale; wybrane mity i legendy o pochodzeniu ryżu; papierowe talerzyki; różne odmiany ryżu; 4 plastikowe miseczki; woda; bibuła; barwiony, kolorowy ryż; kleje, plastelina, flamastry, kredki, ilustracje mandali, gazety, koraliki, produkty sypkie: kasza, przyprawy
Przebieg zajęć:
1) Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć – zaprezentowanie różnych rodzajów ziaren ryżu – biały, długoziarnisty, brązowy, dziki. Dzieci oglądają przygotowany w miseczkach ryż oraz zdjęcia pokazowe przedstawiające: pola ryżowe, pracę ludzi uprawiających ryż, wygląd ryżu jeszcze przed dostarczeniem go na sklepowe półki.
2) Przeczytanie wybranych legend i mitów rozbudzających wyobraźnię dzieci na temat pochodzenia tego małego ziarenka. Pytania do tekstów.
3) Podanie tematu pracy artystycznej „Kolorowe mandale – obrazki z ryżu barwionego.
4) Zobrazowanie na podstawie różnych zdjęć, ilustracji: co to jest mandala. Ukazanie dzieciom, jak daleko można posunąć się w aktywności twórczej, aby stworzyć niezwykłe i fascynujące obrazy.
5) Zaproszenie dzieci do stolika, przy którym będą miały możliwość same spróbować przygotować barwiony ryż. Potrzebne będą: kolorowa bibuła, miseczki, woda, papierowe ręczniki, gazety.
6) Zabawy z kolorami – barwy podstawowe i pochodne. Odszukiwanie sposobów łączenia barw podstawowych, aby otrzymać różne kolory wzbogacające naszą pracę plastyczną.
7) Dzieci podejmują aktywność twórczą
- indywidualną - mogą samodzielnie przygotować swoją mandelę korzystając z przygotowanych materiałów: papierowe talerzyki z grafiką mandali, barwiony ryż, klej.
- zespołowa – stworzenie wspólnymi siłami dużej mandali z różnorodnych materiałów plastycznych: kredki, flamastry, plastelina, bibuła, koraliki, barwiony ryż, inne produkty sypkie.
8) Zaprezentowanie efektów swojej pracy towarzyszom zabawy.
Podziękowanie za udział w zajęciach. Rozdanie drobnych upominków.