SCENARIUSZ LEKCJI Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL.V
Opracowała: Katarzyna Lach
Temat zajęć : Great athletes: Usain Bolt. Wielcy atleci: Usain Bolt.
Czas trwania zajęć (w minutach): 45 minut
Cel ogólny zajęć:
Utrwalenie oraz rozszerzenie słownictwa dotyczącego sportu, wyszukiwanie informacji szczegółowych w tekście oraz zainspirowanie uczniów karierą i życiem słynnego sportowca.
Cele szczegółowe zajęć:
• uczeń zna i potrafi zastosować w praktyce nowe słownictwo dotyczące sportu
• uczeń potrafi czytać ze zrozumieniem i wyszukiwać informacji szczegółowych w tekście
• uczeń potrafi uzasadnić swoje odpowiedzi na podstawie tekstu
• uczeń korzysta z dostępnych aplikacji
• wykorzystanie narzędzi TIK do uatrakcyjnienia procesu uczenia się
Metody i formy pracy:
• metoda komunikacyjna (z wykorzystaniem techniki burzy mózgów),
• metoda audio-wizualna (z wykorzystaniem technik multimedialnych TIK),
• metoda CLL
• praca zdalna
Środki dydaktyczne:
Ćwiczenia z wykorzystaniem aplikacji Quizlet, platforma Youtube, podręcznik Brainy 5 w wersji online, wirtualna klasa: macmillaneducationeverywhere.com
Wymagania w zakresie technologii:
• komputer / laptop / telefon z dostępem do internetu
• konto na platformie MS Teams
• konto na platformie Macmillan Education Everywhere
PRZEBIEG ZAJĘĆ
AKTYWNOŚĆ 1: Doświadczenie
Czas trwania: 10 min
1. Nauczyciel wita się z uczniami i sprawdza obecność.
2. Uczniowie wykonują dowolne ćwiczenia interaktywne z wykorzystaniem aplikacji Quizlet w ramach utrwalenia słownictwa dot. sportu z poprzedniej lekcji.
https://quizlet.com/pl/420914116/unit-7-sports-events-places-and-people-flash-cards/
3. Nauczyciel uzyskuje informację zwrotną od uczniów odnośnie ćwiczeń, następnie przedstawia temat oraz cele lekcji.
AKTYWNOŚĆ 2: Refleksja
Czas trwania: 10 min
1. Nauczyciel krótko przedstawia uczniom postać Usaina Bolta, a następnie udostępnia film za pośrednictwem platformy Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=k3PZgbQ8auE -uczniowie zapoznają się z życiorysem słynnego atlety.
2. Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie informacji/ciekawostek, które udało im się zapamiętać o sportowcu.
AKTYWNOŚĆ 3: Teoria
Czas trwania: 10 min
Opis aktywności:
1. Podręcznik str.94 zad.1,2- Uczniowie słuchają i czytają artykuł o Usainie Boltcie. Następnie wraz z nauczycielem tworzą na czasie MS Teams listę nowych słów i zwrotów, które potem są tłumaczone na język polski.
2. Nauczyciel ćwiczy z uczniami wymowę wprowadzonego słownictwa.
AKTYWNOŚĆ 4: Praktyka
Czas trwania: 15 min
Opis aktywności:
1. Podręcznik str.94 zad.2- Uczniowie przechodzą do zad.2, które polega na przyporządkowaniu nagłówków do poszczególnych paragrafów. Nauczyciel sprawdza ogólne zrozumienie tekstu.
2. Podręcznik str.94 zad.3- Uczniowie ponownie czytają tekst, tym razem wyszukują konkretnych odpowiedzi na pytania z zad.3. Nauczyciel prosi wybranych uczniów o udzielenie odpowiedzi i uzasadnienie jej zgodnie z tekstem.
Zadanie domowe dla chętnych uczniów:
Zalogować się na platformę macmillaneducationeverywhere.com, obejrzeć krótki filmik pt.”Olympic sports” („Sporty olimpijskie”), odpowiedzieć na pytania:
1. What is the symbol of Olympic Games?
2. What do the olympic rings represent?
3. What is the most popular sport in Brazil?
4. What do Japanese like to train?
5. Give examples of martial arts.
Sposób ewaluacji:
Uczniowie piszą na czasie MS Teams czego nauczyli się na lekcji oraz które aktywności podobały się im najbardziej.