Jesienny scenariusz zajęć Integracji Sensorycznej dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
INTEGRACJA SENSORYCZNA
Prowadzący: Anna Chudzik
Temat: Zabawy sensoryczne mające na celu normalizację działania układu przedsionkowego i dotykowego, rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej, doskonalenie precyzji palców i dłoni.
Data: 15.11.2019
Rodzaj zajęć: zajęcia korekcyjno-kompensacyjne (integracja sensoryczna)
Czas trwania: 30 minut
Cele ogólne:
· poprawa działania systemu przedsionkowego i dotykowego
· rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej (w obrębie małej i dużej motoryki)
· kształtowanie schematu ciała
· doskonalenie precyzji palców i dłoni
Dziecko zna:
· wybrane symbole PCS (znaki sprzętów i pomocy SI)
· wybrane części ciała ( noga, ręka, plecy, brzuch, nos, głowa)
· rzeczy kojarzące się z jesienią ( parasol, kalosze, kasztan, dynia)
Dziecko rozumie:
· polecenia wydawane przez nauczyciela popierane znakami Makaton i symbolami PCS
Dziecko potrafi:
· Wybrać znak z danym sprzętem SI i przyczepić go na tablicy
· Wziąć dany obrazek rzeczy kojarzący się z jesienią na polecenie nauczyciela
· Przyczepić na tablicy obrazki rzeczy kojarzące się z jesienią wspinając się po drabince
· Unosić głowę i koordynować pracę rąk podczas wrzucania szyszek do pojemnika w trakcie huśtania na platformie w pozycji leżącej na brzuchu
· Odbijać się obiema nogami od wałka terapeutycznego huśtając się na platformie w pozycji siedzącej
· Rozdzielić pracę nóg i odbić się jedną potem drugą nogą od wałka terapeutycznego huśtając się na platformie w pozycji siedzącej
· Wskazać daną część ciała podaną przez nauczyciela.
· Pomasować sobie daną część ciała
· Rzucić piłkę do celu podczas skoków na trampolinie
· Dostosować siłę rzutu piłki do jej masy i wielkości
· Przejść przez ścieżkę dotykową przenosząc liść i utrzymać równowagę
· Przyczepić spinaczem liść do sznurka
· Dopasować kolor spinacza do koloru liścia
· Rozciągać gumki recepturki pomiędzy pinezkami tworząc wzór
· Skupić się podczas pracy przy stoliku
Treści programowe (zgodność z podstawą programową wg Rozporządzenia MEN z dn. 14.02.2017r, DZ.U. 2017r., poz.356):
· komunikuje się z (...) osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; czyta obrazy - wspomaganie umiejętności językowych chłopca z wykorzystaniem metod AAC (pkt III ppkt 9, pkt IV ppkt 9)
· uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami; wykonuje różne formy ruchu: skoczne, z czworakowaniem, rzutne -rozwijanie umiejętności planowania motorycznego, zachowania równowagi, naśladownictwa (pkt I, ppkt 5)
· wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała – rozwijanie reakcji posturalnych (pkt I, ppkt 8)
· obdarza uwagą (...) osoby dorosłe (pkt III, ppkt 8)
· wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatorów pozawerbalnych: gestów, impresji mimicznych - stymulacja zmysłu węchu, wzmacnianie układu proprioceptywnego (pkt IV, ppkt 1)
· wykonuje czynności samoobsługowe (pkt I, ppkt 2)
Metody:
· Integracji Sensorycznej
· Elementy Terapii Ręki
Forma pracy:
· indywidualna
Środki dydaktyczne:
Symbole PCS ilustrujące sprzęty i pomoce SI ( drabinka, platforma, wałek terapeutyczny, masażery, trampolina, ścieżka dotykowa, praca przy stoliku), drabinka, tarcza, obrazki rzeczy kojarzących się z jesienią (parasol, kalosze, kasztan, dynia), materace, platforma, szyszki, pojemnik, wałek terapeutyczny, mata z wypustkami, masażer, trampolina, piłki, beczka, ścieżka dotykowa, liście, sznurek, podkładka korkowa, pinezki, gumki recepturki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Ustalenie planu zajęć przyczepiając do tablicy znaki PCS w odpowiedniej kolejności.
2. Wspinanie się po drabince. Przyczepianie do tarczy zalaminowanych obrazków rzeczy kojarzących się z jesienią, które mają z tyłu rzep (parasol, kalosze, kasztan, dynia). Przyczepienie obrazków według kolejności podanej przez nauczyciela.
3. Huśtanie na platformie w pozycji leżącej na brzuchu. Wrzucanie szyszek do pojemnika.
4. Huśtanie na platformie w pozycji siedzącej odbijanie się obiema nogami, prawą i lewą nogą od wałka terapeutycznego na którym leży mata z wypustkami.
5. Masowanie danej części ciała (głowa, ręka, noga, brzuch, plecy, nos). Nauczyciel pyta dziecko gdzie jest wybrana część ciała, gdy uczeń odpowie jest masuje się w tym miejscu.
6. Łapanie i rzucanie do celu piłki podczas skoków na trampolinie. Piłki mają różne wielkości , masę i fakturę.
7. Przechodzenie przez ścieżkę dotykową. Przenoszenie wyciętych liści i przyczepianie ich spinaczem do sznurka powieszonego na drabince gimnastycznej. Dopasowanie koloru spinacza do koloru liścia.
8. Siedząc przy stoliku naciąganie gumek recepturek pomiędzy pinezkami