Numer: 49364
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pszczoły - scenariusz zajęć przedszkolnych w ramach realizacji programu "Kreatywny Przedszkolak"

Temat: Pszczoły.
Organizator: mgr Agata Domańska

Cele ogólne:
- Zapoznanie dzieci z techniką plastyczną jaką jest malowanie pod folią, wykonanie pracy plastycznej o tematyce wiosennej.
- Doskonalenie motoryki małej.
- Integracja dzieci poprzez wspólną zabawę.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- naśladuje gesty do rymowanki oraz zabawy paluszkowej,
- spokojnie ogląda teledysk oraz filmik edukacyjny o pszczołach,
- aktywnie uczestniczy w zabawie muzyczno- ruchowej do piosenki „Bzzy”,
- układa obrazek pszczoły,
- bierze udział w zabawie z chustą animacyjną „Pszczółki”,
- przenosi pompony za pomocą szczypiec,
- smakuje miód,
- wykonuje pracę plastyczną (maluje za pomocą foli, przykleja gotowe elementy),
- uczestniczy w zabawie ruchowej „Ul”.

Metody: 
- słowna,
- praktycznego działania
- ekspresywna 

Pomoce: płyta „Kalendarz Nauczycielki Przedszkola”, nagranie teledysku „Pszczółki”, filmik edukacyjny „Z kamerą wśród pszczół”, szarfy, opaski, obrazki ula, obrazki pszczół, grzechotki muzyczne, miód, pomponiki, szczypce, obrazki kolorowych kwiatów, folia, farby, kartki z bloku technicznego, rolki po papierze toaletowym, żółte kartki papieru, sztuczne oczka, klej, chusta animacyjna, żółte balony.

Formy: 
- indywidualna
- grupowa

Przebieg zajęć

1. Zabawa integracyjna na powitanie (autor A. Domańska).

Na powitanie machamy rączkami.
Na powitanie tupiemy nóżkami.
Na przywitanie przybijamy piątki.
A potem zaraz dziesiątki.
Na dzień dobry całusy wysyłamy
i na koniec się kłaniamy,
bo zajęcia zaczynamy.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez oglądanie teledysku „Pszczółka” Śpiewających Brzdąców.

3. Zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki „Bzzzy...” z kalendarza nauczycielki przedszkola "Bliżej Przedszkola".

Dzieci zakładają na głowy opaski z pszczółkami i wykonują poniższe ruchy wg słów piosenki.

Bzyczą w polu pszczoły
Dzień mają wesoły/ dzieci stoją w szarfie „ulu”
Bzy, bzy, bzy, bzy, bzy, bzy, bzy, bzy / potrząsanie muzycznymi „grzechotkami”

Z ula wylatują
Kwiatów poszukują/ dzieci wychodzą z szarfy i szukają kwiatków
Bzy, bzy, bzy, bzy, bzy, bzy, bzy, bzy/ potrząsanie muzycznymi „grzechotkami”

Już znalazły kwiaty
Małe pszczoły chwaty/ dzieci kucają przy obrazku kwiata
Bzy, bzy, bzy, bzy, bzy, bzy, bzy, bzy/ potrząsanie muzycznymi „grzechotkami”

Nektar z nich zbierają/ udają, że zbierają z nich nektar
Do ula wracają/ wracają do szarfy
Bzy, bzy, bzy, bzy, bzy, bzy, bzy, bzy/ potrząsanie muzycznymi „grzechotkami”

4. Oglądanie filmiku edukacyjnego „Z kamerą wśród pszczół”.
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=LMLSxZJTNnE

5. Układanie obrazka pszczoły.

Dzieci otrzymują wycięte elementy pszczoły- skrzydła, tułów, czółka. Zadaniem dzieci jest złożenie obrazka z określonych części.

6. Zabawa z chustą animacyjną „Pszczółki”.

Dzieci trzymają chustę. Nauczyciel wrzuca na chustę żółte balony „pszczółki”.
Prowadzący mówi:
Pszczółki są w ulu- dzieci trzymają chustę
Skrzydełkami machają – falujemy delikatnie chustą
Latają, latają- idziemy po kole trzymając chustę
I z ula wylatują- podnosimy wysoko chustę tak, by balony uniosły się jak najwyżej

7. Zabawa paluszkowa „Pszczółka i kwiatki” (autor: A. Domańska)

Pszczółka sobie lata, lata, lata/ poruszamy kciukiem jednej ręki
I na pierwszy kwiatek siada
I na drugi kwiatek siada
I na trzeci kwiatek siada
I na czwarty kwiatek siada/ dotykamy kolejno kciuk z pozostałymi palcami: wskazującym, środkowym, serdecznym i małym
Gdy ze wszystkich kwiatów nektar pozbierała
To do ula wleciała/ chowamy kciuk między pozostałe palce

8. Zabawa „Zbieranie pyłku”.
Dzieci siadają przy stolikach. Mają do dyspozycji żółte pomponiki „pyłek” i przenoszą je za pomocą szczypiec do ula (pojemnik po jajkach). Po skończonym zadaniu dzieci otrzymują do spróbowania pyszny miód.

9. Tworzenie pracy plastycznej „Pszczółki”.Malowanie pod folią. Praca z wykorzystaniem rolek po papierze toaletowym.

Dzieci nakładają farby plakatowe na kartkę, następnie całość przykrywają przezroczystą folią. Przesuwają folię tworząc na kartce dowolne plamy. Na tak powstałe tło przyklejają pszczoły z rolek po papierze toaletowym. Dzieci doklejają czułka, oczy i skrzydełka z dostępnych materiałów.

10. Zabawa ruchowa „Ul”.
Dzieci biegają z obrazkiem „pszczółki”, gdy słyszą odgłos bzyczących owadów, gdy jest cisza nauczyciel prezentuje obrazek ula w określonym kolorze wtedy dzieci „pszczółki” szukają odpowiedniego koloru i kładą obrazek pszczółki na odpowiednim ulu.

13. Oglądanie bajki „Pszczółka Maja”.

14. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.