Scenariusz lekcji języka niemieckiego
Klasa: VIII
Temat lekcji: Bitte steh auf und mach mit! – stosowanie form trybu rozkazującego w poleceniach.
Cele główne:
Uczeń:
• doskonali umiejętność wydawania poleceń, próśb, wskazówek z użyciem trybu rozkazującego
• rozumie i wykonuje polecenie kierowane bezpośrednio do niego
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• zna zasady tworzenia trybu rozkazującego
• potrafi utworzyć tryb rozkazujący od podanych czasowników
• potrafi rozróżnić, dla której osoby zostało wydane polecenie lub prośba
• potrafi odnaleźć w tekście formy trybu rozkazującego
• poznaje słownictwo związane z przebiegiem lekcji
• potrafi udzielić wskazówek używając różnych form trybu rozkazującego
• doskonali umiejętność współdziałania w grupie
Środki dydaktyczne:
• tablica
• komputer, rzutnik (nagranie piosenki, quiz)
• materiały własne (tekst piosenki, polecenia dla grup, zdania i zwroty do dopasowania)
Formy pracy:
• plenum
• praca w parach
• praca w grupach
• praca indywidualna
• rozmowa kierowana
Metody pracy:
• podająca
• ćwiczeniowa
• audiowizualna
• całkowitego reagowania
Przebieg lekcji:
1. Faza organizacyjna
• Powitanie, odnotowanie obecności i wpisanie tematu do dziennika lekcyjnego
2. Faza wstępna:
• Rozgrzewka językowa: powtórzenie zasad tworzenia trybu rozkazującego, polecenia kierowane do uczniów typu: Steh auf!, Gib mir einen Kuli!, Macht die Hefte auf!
3. Faza zasadnicza:
• Zapis tematu lekcji i określenie jej celów
• Praca w grupach – uczniowie zostają podzieleni na trzy grupy. Każda z nich otrzymuje na kartce spis zadań/poleceń do wykonania. Uczniowie omawiają w grupie, co i jak mają zrobić i wykonują jak najszybciej swoje zadania.
Przykłady poleceń: Springt dreimal auf zwei Beinen!, Malt einen Hund an der Tafel!, Legt die Hefte auf den Kopf!, Macht zwei Fenster auf!, Schließt die Augen!
• Praca w parach – każda para otrzymuje zestaw karteczek, na których widnieją zdania z przykładowymi problemami oraz równoważniki zdań sugerujące sposób rozwiązania tych problemów. Zadaniem uczniów jest właściwe dopasowanie karteczek i napisanie w zeszycie rad / wskazówek w odpowiedniej formie trybu rozkazującego.
Przykłady: Herr Meier arbeitet zu viel – Urlaub machen
Ich habe Kopfschmerzen – eine Tablette nehmen
• Praca z tekstem piosenki „Wenn du fröhlich bist ...” https://www.youtube.com/watch?v=AbhqEtDMBzg – uczniowie podkreślają w tekście zdania rozkazujące, nauczyciel wyjaśnia i zapisuje nowe słownictwo, odczytanie tekstu piosenki, uczniowie próbują zaśpiewać piosenkę wykonując kolejne czynności.
• Opcjonalnie praca z quizem Kahoot – utrwalenie trybu rozkazującego.
4. Faza podsumowująca:
• Jako ćwiczenie podsumowujące uczniowie piszą prośby, polecenia, wskazówki dla nauczyciela w formie grzecznościowej
• Podsumowanie pracy uczniów i ocena ich aktywności
• Zadanie i objaśnienie pracy domowej – zadaniem uczniów będzie napisanie trzech rad dla kolegi, który ma problemy w szkole z użyciem trybu rozkazującego