Scenariusz zajęć otwartych „Kodowanie na dywanie” w grupie 3- latków
Cele główne:
- wdrażanie elementarnych podstaw kodowania,
- prezentowanie przez dzieci umiejętności kodowania.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- słucha z uwagą ciągu słów i klaszcze na umówiony sygnał słowny,
- tworzy rytm z kolorowych kół,
- ruchem ilustruje ułożony rytm,
- odwzorowuje wzór (kod) z kwadratów na drugiej „kratownicy”,
- porusza się od startu do mety posługując się strzałkami,
- rozpoznaje figury geometryczne i kolory,
- odpowiada na pytania nauczyciela,
- umieszcza na planszy obrazki zgodnie z podanym kodem,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych i naśladowczych,
- koloruje obrazek według kodu.
Rozwijane kompetencje kluczowe:
- w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
- matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
- osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
- w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Środki dydaktyczne: małe maty do kodowania, zalaminowane koła i kwadraty w różnych kolorach, sylwety bałwanków, śnieżynek i pingwinów, sylwety chmur, gwiazdek i księżyców, czarne strzałki, karty pracy dla każdego dziecka.
Metoda: słowna, czynna, oglądowa.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
2. „Pociąg słów”- zabawa w kodowanie słowa.
Dzieci wysłuchują słowa, które wypowiada nauczyciel. Informuje dzieci, że gdy usłyszą słowo „zima”, klaszczą w dłonie jeden raz. Za każdym razem nauczyciel proponuje dzieciom większą liczbę klaśnięć do wypowiedzianego słowa „zima”.
3. „Kolorowa gąsienica”- zabawa w tworzenie rytmów i nadawanie obiektom rytmu określonych ruchów.
Nauczyciel układa koła w szeregu (przynajmniej 2 sekwencje) wg podanego rytmu i prosi dzieci o kontynuowanie ciągu. Po każdym ukończonym ciągu, dzieci ruchem (klaskaniem, tupaniem, podskokiem itp.) ilustrują ułożony rytm.
4. „Kwadraty”- zabawa w odwzorowywanie.
Na planszy w kratę nauczyciel umieszcza kolorowe kwadraty. Zadaniem dziecka jest odwzorowanie wzoru (kodu) zaproponowanego przez nauczyciela na drugiej „kratownicy”.
5. „Pogubione obrazki”- zabawa w odwzorowywanie z pamięci.
Na tablicy w szeregu nauczyciel umieszcza różne obrazki. Nazywa je z dziećmi i określa kolejność występowania po sobie. Następnie zakrywa obrazki i prosi dzieci, aby pod spodem położyły takie same obrazki w odpowiedniej kolejności.
6. „Pokonaj trasę”- zabawa w poruszanie się w kierunku od startu do mety.
Nauczyciel wydaje polecenia „do przodu”, „w lewo”, w „w prawo” posługując się strzałkami. Dzieci stawiają kroki po kolorowych polach w kształcie kół.
7. „ Chmurki, księżyce, gwiazdki”- zabawa w kodowanie.
Nauczyciel prosi kolejno dzieci, aby w okienkach diagramu umieściły księżyce, chmurki i gwiazdki zgodnie z podanym kodem.
8. „ Indianie”- opowieść ruchowa. Nauczyciel podaje różne komendy, które wykonują dzieci.
9. „Zakodowane obrazki”- kolorowanie obrazków według kodu.
10. Pożegnanie.