Numer: 49308
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bajkowa noc

KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: Bajkowa noc
GRUPA: dzieci 6-letnie
CEL OGÓLNY: Rozwijanie kompetencji komunikacyjnych i społecznych, Wspomaganie mowy i myślenia. Wspieranie gotowości szkolnej.
POMOCE DYDKATYCZNE:
• Magnetofon, pendrive z muzyką
• Plansza z krzyżówką, litery na ,,rzepy”
• Zagadki w kopertach;
• Historyjka obrazkowa;
• Pacynka smoka
• Przybory gimnastyczne;
• Plansza z zamkiem;
• Kukiełki – dziewczynki i królewicza;
• Plansza z kodami, pisanki
• Karty pracy, obrazki do kart pracy
• Ołówki, kleje

PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Good Morning- Song– zabawa ruchowo-naśladowcza na powitanie przy piosence K. Niemiec
Dzieci stają w kole, nauczyciel włącza muzykę. Grupa tańczy do piosenki w języku angielskim ilustrując ruchem gesty i sytuacje, o których mowa w piosence.
Cel szczegółowy:
Dziecko:
• Porusza się w rytm muzyki;
• Rozumie proste komunikaty w języku angielskim, o których mowa w piosence;

2. Czy to bajka...? – zagadki słowne, krzyżówka
Nauczyciel mówi dzieciom, że aby dowiedziały się o czym dziś będziemy rozmawiać będą musiały rozwiązać krzyżówkę. Dzieci rozwiązują zagadki czytane przez nauczyciela, układają hasła z liter w odpowiednich miejscach. Odczytują hasło (Bajka).
Swobodna rozmowa z dziećmi na temat odczytanego hasła.
Cel szczegółowy:
Dziecko
• z uwagą słucha czytanych przez nauczyciela zagadek;
• posiada wiedzę o otaczającym go świecie adekwatną do wieku;
• układa proste wyrazy z poznanych liter;
• odczytuje proste hasła;
• wypowiada się w sposób poprawny pod względem gramatycznym, fleksyjnym
• swobodnie wyraża swoje myśli w rozmowie z innymi;

3. Moje bajki – opowieść ruchowa do wiersza B. Szelągowskiej wg. metody Thulina

Nauczyciel recytuje tekst wiersza ,,Moje bajki” – dzieci naśladują czynności o których mowa w wierszu.
Dziecko:

• bierze aktywny udział w zabawie ruchowej;
• z uwagą słucha recytowanego wiersza;
• improwizuje wiersz ruchem;

4. Bajkowa noc – historyka obrazkowa
Nauczyciel rozkłada przed dziećmi historyjkę obrazkową w przypadkowej kolejności. Dzieci układają obrazki zachowując kolejność chronologiczną. Opowiadają historię swoimi słowami.
Dziecko:

• układa historyjkę zachowując chronologiczną kolejność wydarzeń;
• wypowiada się w sposób poprawny pod względem gramatycznym, fleksyjnym;

5. Co widział smok? – kreatywna rundka słowna
Nauczyciel mówi, że smok – jeden z bohaterów historyjki lecąc do zamku widział wiele ciekawych rzeczy. Wręcza pacynkę smoka jednemu z dzieci i włącza muzykę, gdy muzyka milknie dziecko trzymające w rękach pacynkę mówi co jego zadaniem mógł widzieć smok.
Cel szczegółowy:
Dziecko:
• Wypowiada się na forum grupy w sposób swobodny; jego wypowiedzi są poprawne;
• Jest kreatywne;

6. W drodze do zamku - zabawa rucha z przyborami gimnastycznymi.
Dzieci podzielone na dwie grupy pokonują tor przeszkód prowadzący do ,,zamku”
Cel szczegółowy:
Dziecko:
• Bierze udział w proponowanej zabawie ruchowej;
• Zachowuje się w sposób bezpieczny;
• Rozumie zasady zabawy;

7. Co kryje się w zamku? – kreatywna zabawa słowna
Chętne dzieci ,,zerkają przez dziurkę od klucza” w zamkowych wrotach. Mówią, co się za nimi kryje.
Cel szczegółowy:
Dziecko:
• Wypowiada się na forum grupy w sposób swobodny; jego wypowiedzi są poprawne;
• Jest kreatywne;

8. Jak pomóc królewiczowi? – zabawa parateatralna z wykorzystaniem kukiełek
Dzieci otrzymują kukiełki – dziewczynki i królewicza. Wcielając się w postacie próbują rozwiązać problem smutnego królewicza. Dzieci bawią się kukiełkami w parach, po chwili prezentują swój pomysł na zakończenie historii na forum grupy.
Nauczyciel prezentuje dzieciom prawdziwe zakończenie historii.
Cel szczegółowy:
Dziecko:
• Rozumie emocje danej postaci, stara się znaleźć rozwiązanie problemu;
• Wypowiada się w swobodnie w obecności innych;
• Współdziała z innymi w zgodzie;
• Jest kreatywne;

9. Kto został zaproszony na bal? – zakodowane wyrazy
Nauczyciel mówi, że na bal zostało zaproszonych wiele gości, niestety zaproszenia zostały napisane tajnym szyfrem. Dzieci oglądają kod – gdzie każdej literze odpowiada znaczek.
Następnie pod układem znaczków wpisują litery – odczytują hasło i przyklejają rysunek gościa.

Cel szczegółowy:
Dziecko:
• Dostrzega i odczytuje kod literowo-obrazkowy;
• Rozwija spostrzegawczość wzrokową;
• Odczytuje proste wyrazy;

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.