Numer: 49301
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jak pingwinek Śnieguś został Eco - pingwinkiem. Scenariusz zajęć koleżeńskich

Scenariusz zajęć koleżeńskich w grupie dzieci 5-letnich „Jeżyki” w Przedszkolu Publicznym nr 9 w Bartoszycach

Temat: „Jak Pingwinek Śnieguś został Eco - pingwinkiem. ”

Podstawa Programowa wychowania przedszkolnego:

I/5
II/ 8,10,11
III/4,5,7
IV/ 1,2,4,5,7,9,11,18

Cele ogólne:

- Kształtowanie postaw proekologicznych

Cele operacyjne:

-prezentuje sposoby ochrony środowiska,
-segreguje odpady poprzez wybieranie przedmiotów (odpadów) i wkładanie ich do odpowiednich pojemników
-rozpoznaje informacje przedstawione w formie obrazków, kolorów, napisów.

Metody pracy:

Czynne - zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, zabaw utrwalających
Słowne- opowiadanie, rozmowa
Oglądowe- obrazki,

Formy pracy:

Indywidualna, zespołowa, grupowa

Środki dydaktyczne:
Opowiadanie, sylweta pingwinka, muzyka, obrazki o tematyce ekologicznej, kółka w kolorach pojemników na odpady, chusta animacyjna, odpady, pojemniki na śmieci, medale, słodkie upominki.

Przebieg zajęć:

1.”Eco -pingwinek”- słuchanie opowiadania czytanego przez nauczycielkę.
Na Antarktydzie w miejscowości Pingwinati, mieszkał samotnie pingwin Śnieguś. Był on jedynym mieszkańcem swojej miejscowości: gdyż jego rodzina wyjechała i zaczęła podróżować po świecie. Samotny pingwinek postanowił również wyruszyć w podróż, miał dość szarego, smutnego życia w zimnie i w zanieczyszczonym odpadami mieście. Celem jego podróży stała się Polska. Był on bardzo zadowolony ze swojego wyboru. Zwiedzał różne miasta w naszym kraju. Miedzy innymi, Warszawę - stolicę Polski oraz Kraków i Gniezno-nasze historyczne stolice. Śnieguś był zaskoczony i zarówno zachwycony porządkiem na ulicach miast.
-Jak tu pięknie, jak tu czysto. W jaki sposób tutejsze pingwiny potrafią tak zadbać o czystość.
Pytał i głowił się Śnieguś. Na odpowiedź nie musiał długo czekać. Pewnego wieczoru, podczas spaceru na swojej drodze ujrzał grupę pingwinów ze swojego dawnego rejonu. Gdy podszedł bliżej , aby się przywitać. Jego uwagę przykuła pewna nieprawidłowość. Pingwiny zawsze nosiły białe koszulki, to było ich znakiem rozpoznawczym. Natomiast te , miały je w różnych kolorach. Śnieguś postanowił od razu zapytać dlaczego zmienili oni swój strój-był naprawdę tym zaskoczony.
- Cześć, nazywam się pingwinek Śnieguś, jak Wy pięknie wyglądacie! Dlaczego zmieniliście kolory swoich koszulek, biały nie jest tutaj w modzie?
- A skądże, my nosimy takie koszulki na znak , że segregujemy śmieci! Oraz dbamy o środowisko.
- Co oznaczają te kolory?
Zapytał zdumiony pingwinek.
-Oj widzę , że musisz się jeszcze wiele nauczyć. Posłuchaj, to proste...!
Kolor żółty oznacza, że segregujemy plastiki.
Zielony, że zbieramy szkło.
Niebieski to papier.
A brązowy kolor , to wszelkie odpady organiczne, czyli np. suche liście, gałęzie, szyszki, odpady warzywne i owocowe.
Jeszcze jest pojemnik w kolorze czarnym, do którego wrzucamy odpady mieszane -czyli wszystkie, które nie pasują do pozostałych pojemników.
Już rozumiesz?!
- Tak! To rzeczywiście proste, już znam odpowiedź na pytanie, dlaczego Polska jest taka czysta i zielona. To wszystko przez segregację śmieci!
Mogę do Was dołączyć i razem z Wami dbać o piękno naszej przyrody?
- Oczywiście, że tak!
Od teraz jesteś prawdziwym Eco –pingwinkiem.

Pytania:
- Gdzie wybrał się w podróż Pingwinek?
- Co zobaczył Pingwinek w naszym kraju? Co go zaskoczyło?
- Kogo spotkał Pingwinek w Polsce?
- Dlaczego Pingwinki nosiły koszulki w różnych kolorach?
- Jakie to były kolory?
-Jak Pingwinki nazwały Śniegusia?
-Co znaczy słowo Eco, być „Eco”? (Żyć w zgodzie z przyrodą, dbać o środowisko-naszą Ziemię)

2. Jak być Eco.
-Dzieci wybierają po 1 obrazku , opowiadają co znajduje się na obrazku i co należy zrobić, żeby dbać o naszą ziemię.

3. Zabawa ruchowa przy piosence „Eco- pingwinek segreguje śmieci” strona internetowa YouTube

4. Pojemniki na odpady
Dzieci otrzymują znaczki (kółka) w kolorach pojemników na odpady, takie same jak koszulki Pingwinków segregujących śmieci. Następnie wybrane dzieci mówią, co oznaczają kolory kółek żółty- plastik i metal, niebieski- papier, zielony- szkło, brązowy- bio) .

4. Przedszkolaki pomagają Eco-pingwinkowi w sprzątaniu łąki.
Skoro wiecie, do jakich pojemników należy wrzucać odpady, Eco Pingwinek zaprasza Was na akcję sprzątania Ziemi. Dzieci razem z Eco-pingwinkiem wybrały się na łąkę, na której po zimie zostało dużo różnych śmieci. Zanim kwiatki pokryją całą łąkę a także przylecą kolorowe motyle i inne owady i małe zwierzęta zadomowią się tu na stałe musimy koniecznie posprzątać łąkę.
Dzieci wybierają z chusty po jednym odpadzie, muszą wybrać taki, żeby pasował do ich znaczka w odpowiednim kolorze, następnie wrzucają do właściwego pojemnika.

5. Ewaluacja zajęć.
- Co dzisiaj robiliście podczas zajęć? (cele)
- Czego się nauczyliście? (jak dbać o środowisko)
- Czy podczas zajęć było coś dla Was trudnego?
- Co było dla Was najciekawsze?

6. Niespodzianka od Eco- pingwinka
Medale i słodkie upominki.

Joanna Wojciechowicz

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.