Numer: 49298
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kot w butach. Stymulowanie rozwoju emocjonalnego, poznawczego, społecznego poprzez kontakt ze sztuką. Przedstawienie teatralne z zabarwieniem muzycznym

Scenariusz zajęć

Data: 25.11.2019 r.
Grupa: 4-latki
Temat: Kot w butach. Stymulowanie rozwoju emocjonalnego, poznawczego, społecznego poprzez kontakt ze sztuką. Przedstawienie teatralne z zabarwieniem muzycznym.

CEL WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO:
Wspieranie całościowego rozwoju dziecka

CELE KSZTAŁCENIA WG PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
Realizowany obszar z podstawy programowej:
I.5, II.1, IV.1, IV.2, IV.5, IV.7, IV.8, IV.21

Kształcone umiejętności z podstawy programowej:
1.Uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym muzycznych.
2.Rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje.
3.Wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych.
4.Wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajduących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie.
5.Odpowiada na pytania, rozwiązuje zagadki.
6.Słucha, odtwarza muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, reaguje na sygnały.
7.Wykonuje własne eksperymenty graficzne kredką.
8.Uczestniczy w zabawach, np. muzycznych, ruchowych, plastycznych, teatralnych; używa wyrazów i zwrotów mających znaczenie dla danej zabawy lub innych podejmowanych czynności; śpiewa piosenki w grupie; rozumie ogólny sens krótkich historyjek opowiadanych lub czytanych, gdy są wspierane np. obrazkami, rekwizytami, ruchem, mimiką, gestami;
Metody:
- Czynne – kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania,
- Słowne – rozmowa, wypowiedzi, objaśnienia, instrukcje
- Percepcyjne – obserwacja, pokaz.
Formy:
- Indywidualna,
- Zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
Ilustracje tematyczne, płyta CD, teatrzyk Kamishibai, kostka mimiczna, zagadki, kredki, nożyczki.
Przebieg:
1. Zabawa integracyjna „Powitanie”.
Dzieci poruszają się w rytm muzyki, na przerwę w muzyce witają poszczególne części ciała (ręce, stopy, kolana, łokcie). Na zakończenie zabawy siadają skrzyżnie w kole.
2. „W teatrze” – rozmowa kierowana w oparciu o ilustracje i własne przeżycia dzieci Zapoznanie z pojęciem „teatr” i wybranymi aspektami wiedzy o teatrze np. scena, widzowie, aktorzy, kurtyna, pacynki, kukiełki zachowanie się w teatrze.
3. Bajka „Kot w butach” – w oparciu o teatrzyk Kamishibai.
Nauczyciel inscenizuje bajkę ze swobodną interpretacją tekstu.
4. „Ja i bajka” – rozmowa kierowana w oparciu o tekst utworu.
5. Zabawy z kostką mimiczną.
Dzieci rzucają kostką mimiczną; pokazują minę jaka wyszła na kostce, a potem wszystkie ja naśladują. Następnie nazywają emocje przedstawione na danej twarzy obrazka.
6. Zabawy muzyczno – ruchowe przy piosence „Smok Rock”
7. Rozwiązywanie baśniowych zagadek.

Kto za siedmioma górami
i za siedmioma lasami
mieszka w chatce maleńkiej
z siedmioma krasnoludkami? ( Królewna Śnieżka)

Oni, gdy zabłądzili w lesie,
w Baby – Jagi wpadli szpony
przez to, że nadgryźli domek,
co z piernika był zrobiony. ( Jaś i Małgosia)

Kto na tańce w pałacu
czasu miał niewiele?
Kto wybiegając z balu,
zgubił pantofelek. ( Kopciuszek)

W bajkach wiele robi złego,
lubi ogniem ziać,
bo on głównie jest od tego,
żeby się go bać. (smok)

Źródło: przewodnik metodyczny "Czterolatek. Razem bawimy się. Cz. 1" Wydawnictwo Podręcznikarnia

8. „Moja papierowa kukiełka” – zabawa plastyczna.
9. Wspólne oglądanie prac.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.