Konspekt zajęć wychowawczo-dydaktycznych
w grupie dzieci 4- letnich
Temat obserwacji : Tworzenie warunków do rozwijania sprawności ruchowej dzieci – nabywanie doświadczeń i nawyków ruchowych oraz usprawnianie wszystkich narządów w sali zabaw.
Nauczyciel prowadzący: Justyna Markiewicz
Temat kompleksowy: „Nasi domowi ulubieńcy”
Temat zajęć: „Dzień kotka na sportowo”- zabawy ruchowe z el. metody W. Sherborne- wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w zabawach ruchowych usprawniających wszystkie narządy ruchu.
Cel główny: wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w zabawach ruchowych rozwijających sprawność i koordynacje ciała oraz bezpiecznego korzystania ze sprzętu sportowego, poprzez udział w różnorodnych zabawach ruchowych, muzyczno- ruchowych oraz rytmicznych.
Cele szczegółowe:
- aktywne uczestnictwo w zabawach ruchowych, uważne słuchanie poleceń;
- zachowanie właściwej postawy w trakcie wykonywania ćwiczeń;
- branie udziału w zabawach z el.rywalizacji, równowagi, podskoku, czworakowania, o.-p. bieżnych muzyczno- ruchowych;
- samodzielne podejmowanie aktywności ruchowej według własnego pomysłu;
- bezpieczne korzystanie ze sprzętu sportowego ;
Formy: grupowa, indywidualna, zbiorowa
Metody: czynna, słowna, oglądowa
Środki dydaktyczne: płyty cd z utworami muzycznymi, woreczki gimnastyczne, pachołki, janczary, tunel, włóczka.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką "Dzień dobry"( słowa i muzyka M.M. Kluza z płyty "Kolorowe nutki")
2.„Wesołe powitanie kotków”- zabawa ruchowa.
Dzieci biegają swobodnie po sali w rytm janczarów. Na sygnał nauczyciela witają się wskazanymi przez nauczyciela częściami ciała.
3.„Rytmiczna rozgrzewka w podskokach”- zabawa ruchowa z el. rytmiki.( you tube- rozgrzewka muzyczna w podskokach)
4.„Kotki gromadzą zapasy”- zabawy z el. rywalizacji.
•„Marsz z serkiem na głowie”- dzieci dzielimy na drużyny. Każde dziecko otrzymuje woreczek. Zadaniem dzieci jest przeniesienie woreczka na głowie i wrzucenie do koszyka. Dzieci chodzą pomiędzy pachołkami. Następne dziecko rozpoczyna marsz w chwili, gdy jego kolega z drużyny zakończy zabawę.
Nauczyciel zwraca uwagę na prawidłową postawę ciała podczas wykonywania slalomu.
•„Rzut serkiem do celu”- każde dziecko z drużyny rzuca woreczkiem do koszyka. Na końcu przeliczamy, która drużyna zdobyła więcej trafnych rzutów.
•„Uczta kotków”- chętne dzieci przyciągają do siebie myszki za pomocą włóczki oraz rolki po ręczniku papierowym.
5.„Figury”- zabawa ruchowa naśladowcza.
Dzieci siedzą w kole. Podają sobie kłębek włóczki i śpiewają piosenkę pt. „Wlazł kotek”. Na hasło nauczyciela „Stop” dziecko które w tym czasie ma włóczkę w ręce, wychodzi na środek i wymyśla dowolną figurę, którą dzieci naśladują. Zabawę powtarzamy kilka razy.
6.Marsz za nauczycielem, przechodzenie przez tunel.
7.„Kotki zasypiają”- zabawa relaksacyjna przy kołysankach pt. „Aaa, kotki dwa- you tube”
8.Zakończenie zajęć.