Numer: 49264
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Ziemi - zabawy i eksperymenty czterech żywiołów

SCENARIUSZ Z OKAZJI DNIA ZIEMI
DATA: 22.04.2022r.
GRUPA: 5-cio i 6-latków

TEMAT: „Dzień Ziemi – zabawy i eksperymenty czterech żywiołów”

CELE OGÓLNE:
• przekazanie informacji o ogólnoświatowym Dniu Ziemi i jego znaczeniu dla Ziemi i ludzi
• kształtowanie postaw proekologicznych - podstawowych zasad ochrony przyrody
• kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego
• rozwijanie zainteresowań badawczych dzieci
• tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez eksperymentowanie, obserwowanie i odkrywanie
• integrowanie się z dziećmi z innej grupy poprzez wytwarzanie radosnej i serdecznej atmosfery w trakcie zabaw.

CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
• rozumie potrzebę ochrony środowiska naturalnego
• wie, jaka działalność człowieka może wpłynąć pozytywnie i negatywnie na przyrodę
• wie o segregacji śmieci
• potrafi segregować śmieci
• wie, co oznacza słowo „ ekologia”, „ekolog”
• ćwiczy umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrody nieożywionej na podstawie obserwacji i doświadczeń
• podejmuje próby przewidzenia wyniku doświadczenia oraz wytłumaczenia go
• poznaje właściwości i znaczenie powietrza, wody, ognia, ziemi jako gleby za pomocą doświadczeń, obserwacji
• potrafi skupić uwagę na oglądanym filmie o treściach ekologicznych
• bierze udział we wspólnych zabawach ruchowych
• czerpie radość ze wspólnej zabawy z dziećmi z innej grupy.

METODY:
• aktywizujące: burza mózgów
• słowne: rozmowa, objaśnienia, wyjaśnienie, opis, przedstawienie
• oglądowe: obserwacja, pokaz doświadczenia, film edukacyjny, doświadczenia z elementami eksperymentu.

FORMY: zbiorowa
Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego : I.5,7 II.4,9,11 III.1,2,6,8,9 IV.1,2,5,7,9,13,18 z-1,9

POMOCE: przebrania dla nauczycielek – peleryny w kolorze szarym, czerwonym, niebieskim i czarnym; dekoracja – napis Dzień Ziemi, ilustracja kuli ziemskie na brystolu; wiatraczek na korbkę, balony, słoik z wodą, słomka, sznurek, taśma, nożyczki; butelka plastikowa, rękawiczka gumowa; talerz z zabarwioną wodą na niebiesko, świeczka mała, zapałki, słoik; stolik na kółkach, butelka plastikowa, gaza, pomponiki kolorowe, gumka recepturka, sprzęt do wyświetlania filmu edukacyjnego, płyta CD z piosenkami ekologiczno-przyrodniczymi, miska; pojemniki z ziemią i roślinami, z ziemią i dżdżownicami, pojemnik z piaskiem, chusta animacyjna.

Przebieg:

1.Powitanie dzieci - wprowadzenie w tematykę obchodów Dnia Ziemi.
Spotykamy się w dniu 22 kwietnia 2022 r. żeby obchodzić bardzo ważny dzień -Międzynarodowy Dzień Ziemi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych 52 lata temu (w dniu 22 kwietnia 1970 roku). W ten sposób chciano wyrazić protest przeciw niszczeniu otaczającego nas środowiska. W tym dniu ludzie całego świata zastanawiają się, jakich spustoszeń na swojej planecie dokonał człowiek, jakie są tego skutki i jak można to zmienić. Na całym świecie organizowane są spotkania, wystawy, festyny poświęcone działaniom ekologicznym oraz mające na celu uświadomienie zagrożeń, związanych z zanieczyszczeniem środowiska.
Tego dnia wiele szkół, przedszkoli organizuje specjalne akcje poświęcone tematyce ekologii.Dzisiaj każdy z nas powinien pomyśleć, co może zrobić w swoim najbliższym środowisku, by ulżyć Ziemi i zaprzyjaźnić się z nią.

2. Przedstawienie pt. „To my, żywioły: powietrze, woda, ogień, ziemia” w wykonaniu dwóch nauczycielek
Nauczycielka 1:
To jest opowieść o Naszej Ziemi.
Na Ziemi wszyscy razem żyjemy. Ale czy zadbać o nią umiemy?
Dzisiaj się wreszcie tego dowiemy!
Cztery żywioły tutaj mieszkają, Które, na co dzień nam pomagają,
Woda i ogień, powietrze i ziemia, Do życia stale nam ich potrzeba!
Zaraz je poznać lepiej możecie, Jeśli uważnie słuchać będziecie!
Nauczycielki w odpowiednich przebraniach prezentują po kolei cztery żywioły: powietrze, wodę, ogień, ziemię.

1.Powietrze (kolor biały lub szary) – Nauczycielka 2
Jestem powietrzem, choć mnie nie widać. To dzięki mnie możecie oddychać.To ja po morzach przeganiam fale. To ja w wiatraki dmucham wytrwale,To ja pozwalam ptakom szybować. To ja chmurami muszę kierować.Kiedy się złoszczę to dachy zrywam, ale zazwyczaj łagodna bywam.

2.Woda (kolor niebieski) – Nauczycielka 1:
Jestem kroplą czystej wody, Która częścią jest przyrody.Mogę morzem być głębokim, Rzeką o brzegu szerokim. Wielkie elektrownie ruszam, Ciężkie skały sama skruszam. Siłę w sobie mam wspaniałą, Chociaż jestem kroplą małą.

3.Ogień (kolor czerwony lub pomarańczowy) – Nauczycielka 2
Jestem ogniem iskierką z ogniska lub strasznym pożarem palącym wszystko.To ja oświetlam drogę w ciemności, To w moim cieple ogrzejesz kości.Bezpiecznie z jaskini mogłeś wychodzić, Gdy nauczyłeś się ze mną obchodzić.

4.Ziemia: (kolor brązowy lub czarny) – Nauczycielka 1:
Jestem ziemia, wielka ziemia, Która cały czas się zmienia.
Z wierzchu bywam bardzo zimna, Lecz w środku jestem inna.Lawa we mnie jest gorąca, Płyta jedna, drugą trąca.W koło stale się obracam, Taka już jest moja praca.

3.Doświadczenia, eksperymenty i zabawy pt. „Cztery żywioły”
a) zabawy i eksperymenty badawcze z powietrzem
Wiatraczek, balon, wachlarz – Dzieci zamykają oczy, a nauczyciel podchodzi do nich z wiatraczkiem na korbkę. Później z wachlarzem. Dzieci mówią co czuły - powiew, wiatr itp. Nauczyciel pokazuje dzieciom nienadmuchany balon – balon jest mały i pusty, następnie nadmuchuje go i pyta co się stało z balonem (zrobił się duży, urósł).
Wytłumaczenie - wniosek: Poruszany wiatraczek i wachlarz wprawiał w ruch powietrze, powodował wiatr. Balon powiększył swoją objętość pod wpływem powietrza, które go wypełniło. Powietrze istnieje choć go nie widzimy.
Bulgotanie – udowadniamy ze powietrze istnieje. Nauczyciel trzyma słoik wypełniany do połowy wodą. Wkłada słomkę do słoika i dmucha.
Wytłumaczenie - wniosek: Wydychane przez nas powietrze ukazuje się w postaci bąbelków i wypływa na powierzchnię. Powietrza normalnie nie widać, bo jest bezbarwne, dopiero w momencie pojawiania się bąbelków możemy je zauważyć.
„Rakieta balonowa”- badanie siły powietrza.
Pomoce: długi kawałek cienkiej linki, balon, taśma klejąca, słomka.
Linkę przeciągamy przez słomkę, jeden koniec linki mocujemy do klamki przy oknie, a drugi trzyma nauczyciel. Linka powinna być bardzo mocno naprężona. Nadmuchujemy balon i mocno zaciskamy ustnik. Szczelnie zatykając otwór balonu przymocowujemy go do słomki taśmą klejącą. Trzymając wylot, umieszczamy balon na jednym końcu linki, następnie odtykamy ustnik i puszczamy balon, balon poleci wzdłuż linki.
Wytłumaczenie - Wniosek: Kiedy powietrze wylatuje, balon pędzi w przeciwnym kierunku, tzn. jest pchany na drugi koniec linki.
„Rękawica”
Najpierw przygotowujemy plastikową butelkę. Tam gdzie jest szyjka butelki zakładamy gumową rękawiczkę. Mocno naciskamy butelkę (zgniatamy ją) - rękawiczka wypełnia się powietrzem.
Wytłumaczenie - wniosek: Ściskana butelka wtłacza, wpycha powietrze do rękawiczki, ponieważ zmniejsza się jej objętość i powietrze się w niej nie mieści.

b) zabawy i eksperymenty badawcze z ogniem
Eksperyment świeczkowy - pokazanie, że ogień potrzebuje tlenu aby mógł się palić.
Pomoce: talerz, słoik, świeczka, woda zabarwiona farbą, aby było lepiej widać.
Zapaloną świeczkę stawiamy na talerzu, na którym znajduje się zabarwiona woda, następnie przykrywamy ją słoikiem. W trakcie eksperymentu świeczka zgasła, a woda częściowo została wessana z talerza do słoika.
Wytłumaczenie - wniosek: Płomień świecy pali się dzięki tlenowi, gdy tlenu pod słoikiem zabraknie, płomień zgaśnie. Powietrze, które zostanie w słoiku, oziębi się i skurczy. Dzięki temu powstanie miejsce dla wody, która zostanie wessana do słoika.

c) zabawy i eksperymenty badawcze z wodą
Eksperyment z wodą - sprawdzamy czy woda wyleje się z butelki, ukazanie dwóch żywiołów wody i powietrza
Pomoce: butelka, woda, gaza opatrunkowa, gumka recepturka
Do butelki wlewamy wodę nakładamy gazę, na szyjkę butelki nakładamy gumkę , odwracamy butelkę do góry nogami - obserwujemy czy woda wyleci z butelki , następnie przechylamy butelkę, aby powietrze się dostało i obserwujemy czy woda wypłynie.
Wytłumaczenie - wniosek: Woda utrzymuje się w butelce dzięki cienkiej błonce czyli ,,napięciu na powierzchnię” wody. Napięcie powierzchniowe w butelce jest na tyle silne, że utrzymuje wodę. Dopiero po przechyleniu butelki - cienka błona pęka i woda wylewa się.

d) zabawy badawcze z ziemią – obserwacja przyrodnicza
- nauczyciel pokazuje dzieciom przezroczysty pojemnik z ziemią i piaskiem
- wyjaśnia, na którym podłożu urosną rośliny (właściwości ziemi, piasku)
- pokaz pojemnika z ziemią i jej mieszkańcami – oglądanie dżdżownic
- oglądanie roślin zasadzonych w pojemnikach z ziemią.

4.Zabawa ruchowa pt. „Cztery żywioły” z wykorzystaniem chusty animacyjnej
- unoszenie chusty do góry i na dół (robimy mały wiatr i wichurę),
- uderzanie w chustę palcami (pada deszcz, ulewa)
- szybkie poruszanie chustą (robimy ogień, płomienie)
- mała piłka na chuście; dzieci starają się tak ruszać chustą, aby piłka wpadła do otworu, który jest na środku chusty.

5.Żywioły i emocje oraz wyciszenie przy muzyce
- nauczyciel mówi dzieciom, że z żywiołami związane są emocje zarówno te przyjemne, jak i nieprzyjemne;
- piosenka „Ziemia wyspa zielona”
- dzieci siedzą w kole i podczas słuchania piosenki podają sobie – z rak do rąk piłkę, tak aby nie spadła na podłogę.

6.Film edukacyjny dla dzieci „Ola i Dzień Ziemi”
https://www.youtube.com/watch?v=0vlVUvrhhM4
podczas oglądania filmu dzieci dowiadują się:
- czym jest planeta Ziemia i dlaczego nazywamy ją zielona planetą;
- czym są odpady i na czym polega ich segregacja oraz recykling;
- jakie rodzaje śmieci należy wrzucać do kontenera na szkło, papier, plastik, metal oraz odpady bio;
- na czym polega praca ekologa i ekologiczny styl życia.

7.Zabawa ruchowa przy piosence „Nasza planeta”
- wspólny taniec dzieci (w parach, po kilka osób lub w większych kołach).

8.Zakończenie
- podsumowanie wiadomości o ochronie przyrody,
- podziękowanie dzieciom za udział w spotkaniu,
- grupowe, pamiątkowe zdjęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.