Scenariusz zajęć dla dzieci 3- letnich
Temat zajęć: Jesienna pogoda -
CELE OGÓLNE:
-zachęcanie do uważnego słuchania treści utworu
- kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się
- rozwijanie sprawności manualnej
- zachęcanie do samodzielności
- uwrażliwienie na przerwę w muzyce
- kształtowanie umiejętności poprawnego przeliczania do trzech
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- wypowiada się w poprawny sposób na temat wysłuchanego utworu
- reaguje na przerwę w muzyce
- maluje palcem i farbą plakatową
- prawidłowo reaguje na przerwę w muzyce
- potrafi przeliczać do trzech
METODY:
podająca (pogadanka, objaśnienie),
eksponująca- sylwety chmur i deszczu
praktycznego działania
FORMY :
praca indywidualna,
zespołowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:: wiersz „Jak wygląda wiatr ?” D. Wawiłow, tekst opowiadania „Figle wiatru”, niebieska farba, sylwety chmur , kropli deszczu dla każdego dziecka, sylwety parasolek przyklejone na kartce papieru dla każdego dziecka, płyta Cd – piosenka ...., obrazek przedstawiający dziecko skaczące w kałuży.
Przebieg zajęć
1. Zabawa na powitanie „Jeżyk Tuptuś wita dzieci” . Nauczyciel wraz z pacynka jeżyka Tuptusia mówi słowa : Jeżyk Tuptuś wita dzieci, które mają dziś dobry humor, które nie są dziś w dobrym humorze. Dzieci, które czują się powitane machają rączką do jeżyka Tuptusia.
2. Słuchanie wiersza recytowanego przez nauczycielkę pt. „Jak wygląda wiatr?”
D. Wawiłow.
Rozmowa na w/w temat.
3. Słuchanie opowiadania „Figle wiatru”
Rozmowa kierowana w oparciu o treść opowiadania.
4. Zabawa „Skok w kałużę”. Dzieci – poruszają się do piosenki „.....”. Na przerwę w muzyce Nauczycielka pokazuje obrazek przedstawiający dziecko skaczące w kałuży . Dzieci naśladują skok w kałużę i mówią „chlup, chlup, chlup”.
5. Zabawa matematyczna „Kropelki deszczu”.
Nauczycielka pokazuje dzieciom sylwetę chmurki pod którą znajdują się krople deszczu od 1-3. Następnie dzieci umieszczają odpowiednią ilość kropli deszczu pod swoją chmurką i przeliczają liczebnikami głównymi w zakresie 1-3.
5. Wykonanie pracy plastycznej „Parasole w deszczu”
Dzieci otrzymuję kartki papieru z naklejonymi parasolkami, następnie palcem namaczanym w farbie plakatowej malują krople deszczu.
6.Podziękowanie za udział w zajęciach.