Scenariusz zajęć
Temat: "Dzień kota" - zabawy rozwijające motorykę małą i dużą.
Cele zajęć:
• doskonalenie orientacji w schemacie ciała i w przestrzeni; kształtowanie świadomości własnego ciała
• kształtowanie umiejętności uważnego słuchania i skupiania uwagi
• utrwalanie wyglądu wybranych figur geometrycznych
• doskonalenie sprawności manualnej
• rozwijanie motoryki dużej i koordynacji ruchowej
• kształtowanie słuchu fonematycznego i pamięci słuchowej poprzez rymowanki
• rozwijanie wyobraźni i kreatywności
Metody pracy:
Pedagogika F. Froebla, Pedagogika M. Montessori, Plan daltoński, pedagogika zabawy, met. E. Gruszczyk- Kolczyńskiej, Metoda Dobrego Startu
Formy pracy:
indywidualna, zespołowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Dary Froebla, miseczka - pojemnik dla każdego dziecka, a w nim: dwa klocki w kształcie trójkąta /d.7/, dwa dłuższe patyczki /d.8/; mały, duży pierścień i średni półpierścień /d.9/, włóczka, patyki, magnetofon, płyty CD z muzyką, tace z kaszą, materiały do pracy w zespołach zabawowo- zadaniowych
Przebieg zajęć:
I SPOTKANIE W KOLE
1. Powitanka tygodniowa- utrwalenie dni tygodnia, nazw miesięcy i pór roku
2. "Ułóż zwierzaka"- wprowadzenie do tematu -Układanie kota z darów pod dyktando:
Na górze pierścień mały, pod nim pierścień duży,
Na górze trójkątne uszy,
Z patyczków wąsiki, ogonek z połowy
Spójrz – zwierzak jest już gotowy!
Rozmowa z dziećmi:
- jakie zwierzę powstało?
- z ilu elementów go ułożyliśmy?
- ile jest trójkątów?
3. "Czym się lubią bawić kotki?"- Zwijanie wełny na patyk
* dla młodszych ubranko dla kota- zwijanie wokół sylwety kota
4. "Zwinne kotki"- zabawa ruchowa na macie w 2 zespołach.
5. "Jakie to zwierzę?"- Rysowanie na kaszy pod dyktando -rysowanie jedną kreską.
Słuchajcie i rysujcie ze mną
Policzek, ucho, czoło, ucho
Policzek, nos okrągły brzuch,
Zgrabne linie kreśli zuch.
Teraz ogonek nieco zakręcony,
Powstał nam zwierzak zadowolony.
Przyjrzyj się uważnie temu rysunkowi,
Czego brakuje naszemu....
*dorysowywanie elementów wg pomysłu dzieci
* podpisywanie rysunku
6. "Wlazł kotek na..." -Zabawa matematyczna z piłeczkami (wyciszenie):
W drewnianym pudełku mieszkają piłeczki,
Zamienimy je teraz w wesołe koteczki!
Czary mary, czary mary,
Czary mary – fiku mik,
Abra kadabra, hokus pokus,
Kotka sobie wybierz ty!
Kciuk za uchem kotka drapie, Kotki na podłodze leżą,
Ze wskazującym kotka łapie. Hop – na głowie teraz siedzą,
Środkowy kotka gilgocze, przytulają się do brzucha,
Serdeczny kotka łaskocze. Raz do nosa, raz do ucha.
A mały sprytny paluszek W górze, w dole, w górze, w dole,
Kotkowi masuje brzuszek. Kotki lubią te swawole!
Z dłoni ułóż łódeczkę,
Pokołysz kota troszeczkę.
Dłoń druga pierwszą przykrywa,
Kotek już teraz odpoczywa.
- wskazywanie części ciała, określanie lewej i prawej strony:
Kotki na podłodze leżą
Hop- na Glowach teraz siedzą,
Raz do nosa, dwa do ucha,
Przytulają się do brzucha.
W górze, w dole, w górze, w dole,
Koty lubią te swawole.
Przed tobą siadają, za plecami się chowają,
pod kolanem się skrywają, zaraz nad głowami latają,
Lewa ręka, prawa, lewa, prawa
Bardzo fajna to zabawa.
7. "Sprytne kotki"- Dopasowanie piłeczek do pierścieni - zabawa ruchowa
II PRACA W ZESPOŁACH ZABAWOWO - ZADANIOWYCH
a) Kącik darów : ornamenty płoty z darów Froebla i darów natury
b) Kącik twórczy: zabawka dla kotka z rolek i włóczki
c) Kącik gospodarczy: przygotowanie napoju mlecznego
d) Kącik badawczy: malowanie na mleku