Scenariusz zajęć
Temat: „Dobre maniery"- zajęcia dydaktyczne rozwijające właściwe postawy społeczne.
Cele:
Kształtowanie zachowań społecznie akceptowanych, budowanie zachowań kulturalnych, budzenie wrażliwości na estetykę pomieszczeń, otoczenia.
Kształtowanie umiejętności obdarzania uwagą dzieci i dorosłych, aby zrozumieć to, co mówią i czego oczekują.
Wdrażanie do przestrzegania reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej.
Doskonalenie umiejętności współpracy w zespole.
Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.
Wdrażanie do uważnego słuchania tekstu.
Kształtowanie umiejętności zwracania się bezpośrednio do rozmówcy, staranie się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym.
Wspieranie dzieci w rozwijaniu umiejętności łączenia przyczyny ze skutkiem i próby przewidywania, co się może zdarzyć.
Doskonalenie umiejętności porządkowania elementów
Rozwijanie motoryki małej.
Formy pracy:
Indywidualna, zespołowa, zbiorowa
Metody:
Metoda zadaniowa
Burza mózgów
rozmowa kierowana
pedagogika zabawy
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające stany emocjonalne (radość, smutek, strach, złość), list od wróżki. „Maniery”, wyrazy do globalnego czytania: dziękuję, proszę, przepraszam, lusterka, mąka, sól, woda, artykuły papiernicze
Przebieg zajęć:
1. Zabawa powitalna „Powitanie różnymi częściami ciała”.
2. Rozmowa z dziećmi o tym, z kim i jakimi słowami należy się witać. Opisanie sytuacji, w których należy mówić „dzień dobry”, „do widzenia”, „cześć”.
3. Oglądanie ilustracji przedstawiających różne stany emocjonalne (radość, smutek, złość, strach). Rozmowa z dziećmi o tym, w jakich sytuacjach mogą nam towarzyszyć określone emocje.
5. Zabawa z lusterkami- Pokazywanie przez dzieci określonych stanów emocjonalnych poprzez mimikę twarzy.
6. Słuchanie listu od dobrej wróżki "Maniery". Rozmowa na temat treści listu, ocenianie postępowania bohaterów. Nauczyciel umieszcza na tablicy zwroty: „dziękuję”, „przepraszam”, „proszę”. Dzieci dzielą wyrazy na sylaby, głoskują. Układanie zdań z wybranymi wyrazami.
7. Zabawa dydaktyczna: „Co trzeba powiedzieć”. Nauczyciel przedstawia sytuacje, w których trzeba użyć jednego ze zwrotów grzecznościowych.
8. Praca w kącikach:
a) darów: „Emotikony" z Darów 7-10 z wykorzystaniem schematów
b) twórczy „Odznaka dla grzecznego przedszkolaka" wg pomysłu dzieci
c) badawczy: "Medal"- wykonanie medalu z samodzielnie przygotowanej masy solnej
d) gospodarczy: "Przyjęcie"- nauka savoir vivre przy stole