X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 49234
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Leśna magia. Scenariusz zajęć koleżeńskich

Temat dnia: Leśna magia.
Cele ogólne:
• rozwijanie aktywności twórczej (werbalnej, ruchowej, plastycznej)
• stymulowanie myślenia kreatywnego
• doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat
• rozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej na materiale konkretnym i abstrakcyjnym
• doskonalenie posługiwania się prostym kodem
• usprawnianie orientacji w przestrzeni
• rozwijanie umiejętności matematycznych
• doskonalenie umiejętności współpracy w parze/ małej grupie.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• wita się piosenką
• słucha listu czytanego przez nauczyciela
• improwizuje ruchem, przy muzyce podróż do krainy wyobraźni
• improwizuje ruchem treść rymowanki
• werbalizuje swoje skojarzenia
• zauważa rytm wyrażony materiałem abstrakcyjnym
• kontynuuje sekwencję
• rozpoznaje literę
• nazywa literę
• posługuje się pomocą dydaktyczną, jeśli potrzebuje
• porusza się zgodnie z kodem
• uważnie słucha treści zadania
• odwzorowuje treść zadania z treścią
• manipuluje liczmanami
• dodaje/ odejmuje na konkretach
• rozwiązuje zadanie
• wyszukuje odpowiednią cyfrę
• tworzy ruch zgodny z poleceniem
• tworzy zupełnie nowy gatunek zwierząt
• współpracuje w grupie
• dokonuje oceny proponowanych zabaw oraz własnych odczuć.

Formy pracy:
• indywidualna
• zbiorowa
• grupowa/w parze.
Metody pracy:
• metody praktycznego działania
• metody aktywizujące
• metody pedagogiki zabawy
• metoda prof. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej „Dziecięca matematyka”
• metody twórczego rozwiązywania problemów.

Pomoce dydaktyczne:
• płyty CD
• list
• wiersz-„Wprowadzanka-zaczarowanka”.
• sekwencje liter
• plansze- litera+obrazek
• kod kierunkowy
• liczmany: kasztany, orzechy, liście
• plakietki z cyframi/ kropkami
• ilustracje ze zwierzętami
• pisaki
• bilety.
Przebieg zajęć.
1. Powitanie piosenką „Chodźcie wszyscy tu do koła”.
2. Wysłuchanie listu od Leśnego Echa, które dziękuje za wykonanie zadań, piękną piosenkę oraz informuje dzieci, że dziś są Andrzejki. Wyjaśnia tradycję tego dnia i informuje dzieci, że jeśli uda im się rozwiązać zadania/ puścić wodze wyobraźni, to zdobędą bilety na przyjęcie andrzejkowe.
2. Podróż do krainy wyobraźni...-improwizacja ruchowa do muzyki „Requiem for a dream”.
3. Nauczyciel recytuje "Wprowadzankę- zaczarowankę" (https://www.wychowaniewprzedszkolu.com.pl/artykul/kierunek-kreatywnosc) , dzieci improwizują ruchem jej treść.
4. Gdy słyszę „Leśne echo” to myślę o..- zapisywanie skojarzeń dzieci.
5. Zagubione litery-praca w parach daltońskich- dzieci otrzymują sekwencję liter, zadanie polega na uzupełnieniu ciągu przygotowanymi literami, zauważając rytm. Nazywanie liter występujących w sekwencji.
Przygotowanie dla dzieci pomocy, z której mogą korzystać, jeśli mają trudność z rozpoznawaniem i różnicowaniem poznanych liter- plakat: litera +obrazek, którego nazwa rozpoczyna się na daną głoskę.
6. Spacer do dziupli Sowy Mądrej Głowy- dzieci otrzymują zakodowaną drogę, jaką muszą przemierzyć w „magicznym lesie”(kwadrat podzielony na mniejsze pola).
7. Rozwiązanie zadania od Sówki Mądrej Główki i Leśnego Echa: słuchanie treści, a następnie jej odwzorowanie przy pomocy liczmanów. Manipulowanie liczmanami, ustalanie wyników prostych działań matematycznych. Dobieranie odpowiedniej cyfry/liczby kropek.
8. Jak porusza się Tajemnicze Leśne Echo?- swobodne improwizowanie ruchów, a następnie uwzględnianie podanych informacji przez nauczyciela- jak porusza się Leśne Echo gdy ktoś zagłusza ciszę, gdy ktoś śmieci w lesie, gdy świeci słońce, gdy pada deszcz.
9. Praca w parach daltońskich „Dziwnozwierzę” (technika „przekształcenia”). Dzieci otrzymują kontury leśnego zwierzęcia. Zadanie polega na przekształceniu/ zamienieniu zwierzaka w takie, którego nie ma na świecie, a mógłby zamieszkać w zaczarowanym lesie wraz z leśnym echem. Wymyślenie nazwy.
10. Wręczenie dzieciom biletów na zabawę andrzejkową- podświetlanie latarką i ustalanie jakie leśne zwierzę/roślina kryje się na bilecie.
11. Ewaluacja zajęć: dzieci reagują ruchem- jeśli proponowane zabawy podobały im się- wstają; jeśli nie, siedzą na dywanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.