X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 4921
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Wykorzystanie metod mnemonicznych na lekcji chemii

Konspekt lekcji chemii z wykorzystaniem metod mnemonicznych

Temat lekcji: Budowa atomu

Cele operacyjne:
• Uczeń wie jak zbudowany jest atom .
• Uczeń potrafi nazwać poszczególne elementy atomu.
• Uczeń rozumie nowo poznane pojęcia.
• Uczeń umie określić liczbę protonów, neutronów, elektronów w jądrze.
• Uczeń umie narysować planetarny model atomu pierwiastka.

Metody pracy : metody mnemoniczne.

Materiały dydaktyczne: kartki papieru, długopisy, tablica.

Przebieg lekcji:

1. Część nawiązująca:
o Sprawdzenie listy obecności.
o Przypomnienie wiadomości na temat jak rozwijały się poglądy na budowę materii.
o Sformułowanie tematu lekcji.

Część właściwa:

o Strategia słów kluczowych .
Nauczyciel zapisuje na tablicy pierwsze zadanie: Do każdego słowa z listy dodaj drugie tak, aby one podobnie brzmiały i kojarzyły się ze sobą.
Lista:
Atom
Jądro atomowe
Neutrony
Protony
Elektrony
Nukleony

o Nauczyciel podaje znaczenie powyższych pojęć i omawia budowę atomu na podstawie rysunku. Wyjaśnia jak określić ilość poszczególnych cząstek w atomie.

o Strategia miejsc.
Nauczyciel podaje uczniom zadanie drugie: Wyobraź sobie, że atom to pokój, w którym po środku stoi na przykład stół (to jądro atomowe) ....
Uczniowie kończą przypisując poszczególnym meblom w pokoju elementy atomu. Następnie rysują model atomu helu na tablicy.

Podsumowanie
o Strategia słów
Uczniowie w grupach układają historyjki, które w sposób satyryczny opowiadają o budowie atomu helu.
Jedna z historyjek: Była sobie duża okrągła szklana kula, którą nazywano atomem. W środku kuli była jeszcze mniejsza kulka tak zwane jądro atomowe, w którym znajdowały się dwa obojętne żuki neutronki i dwa okrutne pająki protonki polujące na drobniutkie muszki elektronki. Poruszały się one daleko od naszego jadra atomowego.

Wnioski :
o Metody mnemoniczne są bardzo skuteczne.
o Uczniowie szybko zapamiętują nowe trudne pojęcia.
o Nauczanie tymi metodami mobilizuje uczniów do nauki, ponieważ nauka przez zabawę jest dla ucznia bardzo atrakcyjna.
o Uczeń przestaje „spać na lekcji” , bierze w niej aktywny udział.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.