X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 49209
Przesłano:

Poznajemy zwyczaje wigilijne. Scenariusz zajęć świetlicowych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH DLA KLAS I-III
PROWADZONYCH W DN. 10.12. 2021r
PRZEZ NAUCZYCIELA ŚWIETLICY

TEMAT: Poznajemy zwyczaje wigilijne

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 minut

CELE OGÓLNE:
- poznanie tradycji i obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia,
- kształtowanie rozumienia i kultywowania zwyczajów świątecznych,
- bogacenie słownictwa

CELE SZCZEGÓŁOWE DYDAKTYCZNE:
Uczeń:
- zna rodzinne tradycje Bożego Narodzenia,
- rozwiązuje krzyżówkę wigilijną,
- rozwiązuje zagadki świąteczne,
- dobiera potrawy wigilijne,
- wykorzystuje doświadczenia i łączy różne elementy wiedzy,
- wie, jak zachować się podczas wieczerzy wigilijnej,

CELE SZCZEGÓŁOWE WYCHOWAWCZE:
Uczeń:
- dostrzega piękno tradycji i zwyczajów świątecznych,
- dba o ład i porządek podczas pracy.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• krzyżówka wigilijna,
• treść zagadek, szarfy
• karty z wypisanymi zwyczajami świątecznymi,
• rekwizyty do zadań dla poszczególnych grup [ choinka, bombki z papieru zawierające hasła związane ze świętami Bożego Narodzenia, obrus, karty z potrawami
• przybory plastyczne niezbędne do wykonania choinki z papieru,
odtwarzacz CD, płyta z kolędami

METODY PRACY:
- rozmowa kierowana
- zadaniowo-czynnościowa
- zabawowa
- stymulowania aktywności twórczej

FORMY PRACY:
- zbiorowa,
- indywidualna
- grupowa

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Powitanie dzieci i zaproszenie ich do zajęcia miejsc.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć rozmową o zimie i zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Wspólne ustalenie daty świąt.
3. Zabawa ruchowa „Zaprzęg reniferów”.
Dzieci dobierają się w pary - jedno dziecko to renifer, a drugie to sanie. Gdy w tle słychać melodię piosenki pt. „Z kopyta kulig rwie” dzieci, które są saniami trzymają się szarfy, która jest założona na renifera i jadą za nim. Gdy nauczyciel mówi: „zamiana”, dzieci szybko zamieniają się rolami.
4. Wspólne rozwiązywanie krzyżówki świątecznej. Odczytanie hasła:„ Wigilia”.
5. Wyjaśnienie przez dzieci z pomocą nauczyciela pojęcia: „Wigilia”.
6. Rozwiązywanie przez dzieci zagadek świątecznych czytanych przez nauczyciela. (Załącznik nr 1)
7. Odczytanie przez dzieci innych znanych im zwyczajów polskich związanych ze świętami Bożego Narodzenia. [zwyczaje wypisane na kolorowych kartkach rozłożonych na stolikach ]

• Przygotowanie stołu wigilijnego
• Siano pod obrusem
• Ubieranie choinki
• Potrawy wigilijne
• Dzielenie się opłatkiem
• Składanie życzeń
• Wieczerza wigilijna
• Obdarowywanie się prezentami
• Śpiewanie kolęd
• Pasterka
• Pierwsza gwiazdka

8. Wyeksponowanie wymienionych zwyczajów na tablicy.
9. Przygotowanie stołu wigilijnego oraz ubieranie choinki:
GRUPA I – nakrywa świąteczny stół, dobiera odpowiednie elementy dekoracji oraz dokonuje wyboru dwunastu potraw spośród szesnastu zaproponowanych na kartach. Dzieci uzasadniają swój wybór, wykorzystując informacje zdobyte podczas wcześniejszych etapów zajęć oraz wiedzę własną.
GRUPA II – ubiera choinkę, wybierają bombki z papieru zawierające hasła tematycznie związane ze świętami Bożego Narodzenia i przyczepiają je do choinki z papieru. Dzieci uzasadniają swój wybór, wykorzystując informacje zdobyte podczas wcześniejszych etapów zajęć oraz wiedzę własną.
11. Wykonywanie choinki z papieru. Samodzielne ozdobienie drzewka według własnego pomysłu. Przygotowanie wystawy prac uczniów.
12. Podsumowanie zajęć przez nauczyciela.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.