X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 49178
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bałagan jeżyka - zajęcia otwarte

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
GRUPA
„Tygryski”
Zajęcia otwarte
Opracowanie i prowadzenie: Anna Ampuła

Grupa wiekowa: 5 – latki
Temat zajęcia: Bałagan jeżyka
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie twórczego myślenia
Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania oraz liczenia.

CELE OPERACYJNE:
potrafi grać w kalambury
rozwiązuje krzyżówkę tematyczną
potrafi współdziałać w grupie
 potrafi utożsamiać się z określonym zwierzątkiem
potrafi wykonać pracę plastyczną – technika origami
umie rozwiązywać zadania z treścią i wskazać odpowiednią cyfrę.
umie porównywać liczebności zbiorów i zna pojęcia: ”mniej”, „więcej”, i „tyle samo”.
Zna znaki matematyczne +, -, =, < ,>, =
współpracuje w grupie
potrafi pogodzić się z porażką

POMOCE:
Krzyżówka tematyczna, karteczki do namalowania buziek na koniec zajęć, kartoniki z cyferkami, podkład muzyczny do zabawy w ćw. ortofonicznym, rozsypanka wyrazowa, rozsypanka zdaniowa, kartoniki białe, niebieskie, czerwone, fasoliki patyczki, słoiki, plansze do czytania, opaski literowe, karta pracy, kubeczki z przykrywką, miary krawieckie, spinacze, sznurek, karty z literami na tablicy, znaki matematyczne

FORMA PRACY:
zajęcia z całą grupą
praca indywidualna

METODY PRACY:
czynna
słowna
oglądowa
Przebieg zajęć:
1.Powitanie
Wprowadzenie
Modlitwa
Zagadka wprowadzająca do tematu, której hasło to „jeż”

2.W sali ukryty- jeż- list

3. Krzyżówka tematyczna- dzieci rozwiązują krzyżówkę w grupach. Hasło: Jesień
Pytania ukryte w balonach
PYTANIA DO KRZYŻÓWKI:
1.Idę sobie leśną drogą,
czasem gniewnie tupnę nogą.
Kolce mam i wzdłuż i wszerz!
Kto ja jestem? To ja ... .(jeż)
2.Kropelki wody
na głowy padają.
Wszyscy przed nimi,
pod dach uciekają.(deszcz)
3.Upadł nagle z drzewa, leży na trawniku,
w brązowym ubranku, w kolczastym płaszczyku.
Wezmę go do domu, rozbiorę z płaszczyka,
dodam mu patyczek i zrobię konika (kasztan)
4.Wiosną na drzewie się zieleni,
ale opada na jesieni (liść)
5.Małe, średnie i duże, uwielbiają kałuże!
Suche skarpetki wśród deszczu noszę,
kiedy na nogi wkładam ... (kalosze)
6.W zimie jest czarna, czasami biała.
Wiosną się ślicznie różowi cała.
W lecie się skromnie w sadzie zieleni.
Rumiany owoc da na jesieni (jabłoń)

4.Zabawy matematyczne
Liczenie dziesiątkami do 150
Miarka to dom towarowy, a klamerka to winda. Winda staje tam gdzie jest zero.
Odnajdywanie na miarce liczby 23, 45, 123,85,17
Proszę odnaleźć liczbę 23- dwa i przytulone trzy, a teraz wracamy na piętro 1
Liczenie od podanej liczby do przodu i wspak 1,17,85,43,125
Nauczyciel podaje liczbę a dziecko kontynuuje liczenie do przodu bądź wspak
Zabawa z piąstkami- liczenie dziesiątkami do 100
To są moje pięści, jeśli je otwieram to liczymy jako jedna dziesiątka. Zadam wam pytania a waszym zadaniem jest uważnie obserwować i odpowiadać na pytania
Ile pan ma lat?
Ile pani ma lat?
Ile kamieni nazbierały dzieci?
Ile zabawek mają dzieci.
Ile ziarenek zjadły ptaki?

Dodawanie w zakresie 10
1Otwórz pudełko, wysyp wszystkie fasolki na tackę, do pudełka włóż 4 fasolki, zamknij pudełko. Ile fasolek zostało na dywaniku ?Ile fasolek jest w pojemniku.ile było wszystkich fasolek?
ułóż 8 PATYKÓW na dywaniku, do pudełka włóż tyle fasolek ile jest patyków na tacce. dołóz 2 patyki na tackę, a do pudełka wrzuć tyle fasolek ile dołożyłeś patyków. Zamknij pudełko. Ile jest fasolek?

Znaki matematyczne-Porównywanie liczebności zbiorów- mniej, więcej o, tyle samo-

Połóżcie lizaki matematyczne z cyframi nad dywanikiem od 0 do 9. Wyjmijcie z pod dywanika kopertę z czerwonym kwadratem. Zawartość koperty połóżcie na dywaniku. Odłóżcie nad lizakami matematycznymi.
Po lewej stronie dywanika połóżcie cyfrę 8 a po prawej 2. Pomiędzy tymi cyframi wsławcie odpowiedni znak matematyczny. Po lewej stronie dywanika połóżcie cyfrę 4 a po prawej 4 fasolki, a teraz połóżcie odpowiedni znak matematyczny.
5.Zadanie z treścią- przerywnik
1.Nad łąką latały cztery kolorowe motyle. Po chwili przyleciały trzy białe motyle. Ile motyli lata razem nad łąką?

2.Wysoko na niebie fruwały 3 skowronki.Razem ze skowronkami wesoło śpiewały 4 słowiki. Ile ptaszków śpiewało na cześć wiosny ?
3.
Wspólnie z motylkami tańczyło na łące 5 biedronek. 2 z nich odfrunęły. Ile biedronek zostało na łące?
4.
Na powitanie wiosny 9 żabek śpiewało w chórze, ale 3 z nich szybko się zmęczyły i wskoczyły do stawu. Ile żab teraz śpiewa w chórze?

5.Na statku było 20 koni i 10 krów. Ile lat miał kapitan?

Na parkingu stoją 3 samochody osobowe. Ile razem mają kół?

Na drzewie siedzi 5 wron i 4 sroki. Rozległ się huk. Ile wron jest na drzewie.

6.„Prawda czy fałsz” – zabawa dydaktyczna.- Dzieci udzielają odpowiedzi na pytania n-lki
W lesie rosną jabłka.
W sadzie zbieramy śliwki, jabłka i gruszki.
Jeże mają swoje domki na drzewie.
Pod ziemią długie korytarze ryje kret.
Jesień rozpoczyna się we wrześniu.
Jesienią różnokolorowe liście spadają z drzew.
W jesiennym bukiecie są tulipany i żonkile.
Wiosna to pora radosna.
Jesień to dzień tygodnia.
Wiosną przyroda budzi się do życia.
Na jesień przylatują ptaki z zimnych krajów.

6.„Czytam sam”- nauczyciel przedstawia plansze z wyrazami i na górze zasłoniętymi obrazkami. Wybrane dziecko próbuje odczytać wyraz- sprawdzamy po odsłonięciu ilustracji
7.„Jeżykowa kostka”- chętne dziecko rzuca kostką. Każda cyfra jest przyporządkowana obrazkowi. Dzieci mają zadanie określić ile jest sylab i głosek w danym słowie. Chętne dziecko głoskuje wyraz. Określanie nagłosu i wygłosu
8.„Aparat literowy”- układanie wyrazów
Jedno dziecko robi zdjęcie wybranym dzieciom. Wcześniej nauczyciel pokazuje mu wyraz. Dziecko, któremu wykona zdjęcie ustawia się kolejno w rzędzie. Wszystkie dzieci próbują odgadnąć ukryty wyraz. Na początku zajęć kżde dziecko ma na głowie koronę z wybraną literą.
9.„Spółgłoska- samogłoska”- Określenie liczby samogłosek i spółgłosek. Nakładanie na białe nakrywki kolorowe: niebieskie -spółgłoski, czerwone - samogłoski. 
10.„Rozsypanka wyrazowa”- układanie zdań z rozsypanki wyrazowej
Dzieci układają zdanie z rozsypanki wyrazowej, odczytują zdanie i przeliczaja ile wyrazów ukryło się w zdaniu.
11.Batti- zabawa z apaszkami- przerywnik
12.„Jesienne drzewo”- orientacja na kartce papieru. Dzieci otrzymują kartki na których znajduje się drzewo. Zadaniem dzieci jest ułożenie odpowiedniej ilości kasztanów.
13.„Rozkoduj”-
14.„Literkowe pranie”- wyznaczone dzieci wyjmują pranie (koszulki z literami- I, K, O, D, E).Następnie dzieci wyjmują zawartość kopwerty (obrazki i podpisy do obrazków). Zadaniem dzieci będzie odszukanie obrazka rozpoczynajacego się na podaną głoskę i odszukanie odpowiedniego podpisu- wytłaczanka po jajkach.
15.„Talerzykowe sylabki”- wybrane dzieci mają zadanie poskładać porozcinane talerzyki z literkami, które po złożeniu utworzą sylabę. Zdadaniem dzieci będzie odczytanie sylab.
16.Praca dzieci w parach- dzieci próbują ułożyć wspólnie jesienne puzzle.
17.Podziękowanie za wspólną zabawę

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.