SCENARIUSZ ZAJĘĆ
DLA GRUPY WIEKOWEJ 3 i 4-LATKI
Temat: Witamy kolejną porę roku – lato!!!
Cel główny: Wzbogacenie wiedzy o zbliżającej porze roku jaką jest lato.
Cele szczegółowe:
- wie, jaka jest aktualna pora roku,
- potrafi wymienić w odpowiedniej kolejności następujące po sobie pory roku,
- zna dary lata,
- wie jakie zmiany zachodzą w środowisku z nadejściem lata ,
- potrafi dobrać garderobę odpowiednio do pory roku i pogody,
- rozwija swoją aktywność w grupie poprzez czynny udział w zajęciach.
Metody: słowna, oglądowa, samodzielnych doświadczeń
Formy pracy: z całą grupą, z podziałem na grupy, indywidualna,
Środki dydaktyczne: arkusz papieru, kolorowe pisaki, film edukacyjny dla dzieci „Kazio i lato – Kamlotki”, komputer, zagadki, sylwety Ady i Olka oraz ubrania do nich na każdą porę roku.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Faza wprowadzająca:
1.Powitanie grupy.
2.Podanie tematu zajęć.
Nauczyciel: Dzisiaj powitamy kolejną porę roku, jaką jest lato. Zapraszam wszystkich do wspólnej zabawy.
Faza realizacyjna:
1. Burza mózgów: „Z czym kojarzy Wam się lato?”
Nauczyciel zapisuje wypowiedzi dzieci w formie mapy myśli, którą potem zawiesza na gazetce.
2. Zapoznanie ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie w lesie , ogrodzie i na polu oraz charakterystycznymi zjawiskami pogodowymi dla tej pory roku, a także ze zbiorami letnich darów w oparciu o film edukacyjny dla dzieci „Kazio i lato – Kamlotki”.
3. Rozwiązanie zagadek słownych:
Daję Wam pogodne słońce,
bukiety pachnące
w polu złote zboże,
ciepły piach nad morzem. (lato)
Kolorowe, pachnące,
w ogrodzie czy na łące,
chętnie je zbieramy
na bukiet dla mamy. (kwiaty)
Szczęście przynosi, gdy ma cztery
listki, jaka to roślina? To jest... (koniczyna)
Cieszy się dziecko, mama i tato,
że w końcu przyszło gorące ... (lato)
4. Zabawa dydaktyczna „Gra w kolory – żółty, kolorem lata”.
Nauczyciel prosi, aby dzieci odnalazły w sali przedmioty w kolorze żółtym.
5. Zabawa dydaktyczna „ Letnie ubrania Ady i Olka ”
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Każda z grup otrzymuje sylwety chłopca i dziewczynki a do nich zestawy ubrań na różne pory roku. Dzieci mają przed sobą dwie sylwety : Ady i Olka. Zadaniem dzieci jest ubranie odpowiednio sylwet do pory roku jaką jest lato.
Faza podsumowująca:
1. Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólnie spędzony czas i zabawę. Następnie rozdaje dzieciom po dwa słoneczka (z uśmiechniętą i smutną buzią) następnie pyta, czy podobały im się zajęcia. Dzieci, którym podobały się zajęcia podnoszą słoneczko z uśmiechnięta buzią, tym którym się nie podobały ze smutną.
Czas trwania: ok. 20 min.
Prowadzący: mgr Katarzyna Zagacka