Scenariusz
Cele:
integracja ze środowiskiem ludzi niepełnosprawnych ruchowo,
kształtowanie umiejętności dostrzegania potrzeb i możliwości innych ludzi,
kształtowanie empatii, tolerancji i wzajemnego zrozumienia.
Metody pracy:
słowna, - oglądowa,
burza mózgów, - praktycznego działania,
Formy pracy:
praca z całą grupą,
praca w zespołach,
Środki dydaktyczne:
nagranie piosenki „Wszyscy są”,
rekwizyty do przedstawienia, wózek inwalidzki, piłeczki, czapka, szalik, kredki, kartki białego papieru, klocki o różnym kształcie i wielkości,
Przebieg:
1. Przedstawienie tematu zajęć, celu spotkania.
2. Piosenka integracyjna na powitanie „Wszyscy są”.
3. Omówienie funkcjonowania ludzi niepełnosprawnych ruchowo – przedstawienie parateatralne pt.: „Nowy kolega w naszym przedszkolu” na podstawie książki Doroty Niewoli „Zaczarowane słowa”.
4. Praktyczne działania dzieci:
- prowadzenie wózka i przejażdżka na wózku inwalidzkim,
- rzucanie piłeczką do wybranego celu - lewą ręką,
- próby założenia czapki i szalika – jedną ręką,
- próby kreślenia dowolnych figur geometrycznych – jedną ręką, bez trzymania kartki,
-próby zgniatania kartki dwiema rękami, jedną ręką,
5. Zabawa konstrukcyjno - manipulacyjna w zespołach 4-5 osobowych „Budujemy wieżę z klocków - jedną ręką”. Ocena prac konstrukcyjnych dzieci, omówienie trudności.
6. Burza mózgów: W jakich sytuacjach i przy jakich czynnościach, możemy pomóc koledze /koleżance niepełnosprawnemu/nej ruchowo ?.
7. Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, pożegnanie.