Scenariusz zajęć
Cele:
integracja ze środowiskiem ludzi niepełnosprawnych – ze spektrum autyzmu,
kształtowanie umiejętności dostrzegania potrzeb i możliwości innych ludzi,
kształtowanie empatii, tolerancji i wzajemnego zrozumienia.
Metody pracy:
słowna,
oglądowa,
burza mózgów, - praktycznego działania,
Metoda Terapii Ręki – wybrane elementy,
Formy pracy:
praca z całą grupą,
praca w zespołach,
Środki dydaktyczne:
nagranie piosenki „Wszyscy są”,
nagranie dźwięków, słoik z nakrętką, rękawiczki z jednym palcem
i pięcioma palcami, woda zimna i ciepła, małe elementy (guziki, kamyki, itp.), piłka z kolcami i miękka, kamizelki, książka Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel „Kosmita”,
Przebieg:
1. Przedstawienie tematu zajęć, celu spotkania.
2. Piosenka integracyjna na powitanie „Wszyscy są”.
3. Teatrzyk w wykonaniu n-li, na podstawie książki Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel „Kosmita”. Krótka pogadanka na temat teatrzyku.
4. Omówienie funkcjonowania ludzi ze spektrum autyzmu. Pokaz i praktyczne działanie na zmysły:
- słuchanie dźwięków: bardzo głośnych i bardzo cichych,
- odkręcanie i zakręcanie małego słoika w rękawiczkach: z jednym palcem oraz w rękawiczkach z pięcioma palcami,
- zbieranie i wkładanie do słoika małych elementów (guziki, kamyki, muszelki) w rękawiczkach: z jednym palcem oraz bez palców,
- dotykanie ścian słoików wypełnionych wodą: bardzo ciepłą i wodą bardzo zimną,
- turlanie, przekładanie w dłoniach piłeczek: z kolcami i miękkich,
- zakładanie kamizelki lekkiej i ciężkiej (wypełnionej grochem), okrywanie ciała kołdrą wypełnioną grochem.
5. Burza mózgów: omówienie swoich wrażeń z powyższych działań, nawiązanie do specyfiki funkcjonowania ludzi ze spektrum autyzmu.
6. Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, pożegnanie.