Scenariusz zajęć koleżeńskich przeprowadzonych w Przedszkolu nr 3 w Skawinie w dniu 15 XI 2007
Temat: Realizowanie treści wychowania patriotycznego w połączeniu z edukacją europejską ze szczególnym wykorzystaniem edukacji plastycznej i muzycznej.
Cele ogólne:
-poznanie niektórych państw Unii Europejskiej
-dostrzeganie podobieństw i różnic dotyczących tych państw (zwyczaje, miejsca, potrawy)
-właściwe zachowanie się podczas zajęć-słuchanie i wykonywanie poleceń nauczycielki
Cele szczegółowe: dziecko:
Zna godło, flagę i nazwę stolicy Polski
Wskazuje na mapie Polskę, Francję i Włochy
Zna niektóre miejsca w tych krajach
Zna charakterystyczne dania Francji i Włoch
Aktywnie uczestniczy w zabawie, podejmuje wyznaczone role
Rozwija wyobraźnię i sprawność manualną
Metody pracy:
-słowne: wiersz, zagadki, opowiadanie nauczycielki
-oglądowe: pokaz
-czynne: samodzielnych doświadczeń
Formy pracy:
Indywidua
Zbiorowa
Pomoce:
Sylwetka chłopca,mapa Europy, ilustracje obrazów z muzeów ilustracje charakterystycznych miejsc Polski, Francji i Włoch, flagi Polski,Francji, Włoch i UE;napisy – Paweł, Paul, Paolo, Polska, Francja , Włochy,Italia , Unia Europejska;nagrania: „Samolot” wg KLANZA„Champs Eilise”, „Żółta taksówka”, spokojna muzyka, hymn Unii Europejskiej,
bilety i chorągiewki dla każdego dziecka, flagi Polski, Francji, Włoch, ilustracja Baby Jagi, miotła, butelka z sodą , ocet, karton,farby,papierowe talerzyki,plastelina,bibuła.
Przebieg:
1.Przedstawienie sylwetki chłopca-odczytanie podpisu „Paweł”-słuchanie wiersza „Tutaj” J.Ficowskiego. Zastanawianie się gdzie jest „tutaj”?- Odczytanie napisu : Polska.Wybranie kilku ilustracji charakterystycznych dla Polski.
2.Quiz:co wiem o Polsce- gdy odpowiedź jest prawidłowa dzieci podnoszą do góry chorągiewkę.
Stolica Polski: Poznań-Warszawa
Godło: niedźwiedź- orzeł
Flaga:zielona- biało-czerwona
Morze: Czerwone- Bałtyckie
Największa rzeka: Dunaj- Wisła
3.Paweł leci samolotem- nagranie KLANZA-dzieci naśladują lot samolotem. Gdzie wylądowaliśmy ? Zagadka:
Nad tym krajem wieża Eiffla pnie się do góry,
Jakby chciała dotknąć chmury.
Jego mieszkańcy dziwne rzeczy uwielbiają,
Ślimaki i żabie udka z apetytem zajadają.
Odczytanie napisu: Francja, pokaz Francji na mapie, oglądanie miniaturki wieży Eiffla oraz flagi.
4. Paweł-Paul zaprasza na wystawę malarstwa do muzeum-Luwr.Idziemy do muzeum przy melodii”Champs Eilise”.
Witamy się po francusku: „bon jour” i mówimy „merci” gdy dostajemy bilet do muzeum.Zwiedzamy wystawę malarstwa-liczymy obrazy: pejzaże, portrety.
5.Francuskie przysmaki: czytanie-bagietka, ślimaki, żabie udka, rogaliki, ciasto francuskie, sery.
6.Czas w drogę: jedziemy samochodem (przy piosence „ Żółta taksówka” w języku francuskim).
7.Gdzie zawiozła nas taksówka?- zagadka:
Lody, pizza, makarony.
To nasz przysmak ulubiony,
a gdy będziemy najedzeni,
gondolą rzeczkę przepłyniemy.
Odczytanie napisu-szyfru:4 2 1 3 4 1
I T A L I A
Podanie innej nazwy :Włochy i nazwy stolicy: Rzym-oglądanie flagi.
8.Wita nas Paweł- Paolo i zaprasza do (pokaz obrazka) Wenecji-płyniemy gondolą (podkład muzyczny).
Opowiadanie nauczycielki o dobrej Babie Jadze Befanie roznoszącej prezenty na Boże Narodzenie dzieciom we Włoszech.
Zabawa ruchowa z miotłą „Czary Befany”.
9.Włoskie przysmaki-wybranie spośród innych:pizza, spaghetti, kawa cappuccino, oliwki.
10.Erupcja Etny -pokaz wybuchu wulkanu zbudowanego z przezroczystej buteleczki do której wsypana została soda –wlewamy do butelki zabarwiony ocet-następuje erupcja.
11.Jedziemy do? –zagadka muzyczna-krakowiak- -dzieci robią pociąg i śpiewają piosenkę „Jedzie pociąg z daleka”.
Wspólna recytacja wiersza „Piękna jest nasza ziemia
Przejrzysty nad nią błękit ...”
Co łączy odwiedzone kraje?-wysłuchanie hymnu Unii Europejskiej -pokaz flagi.
12.Odciskanie na dużym arkuszu z napisem”Wspólna Europa” swojej dłoni przez każde dziecko.
Ewaluacja:dzieci oceniają atrakcyjność zajęć przyklejając kółko z papieru kolorowego pod buźką uśmiechniętą lub smutną.
II.Moja ulubiona pizza-na papierowych talerzykach dzieci projektują pizzę (materiał:bibuła, plastelina ,papier kolorowy itd.).