X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 49156
Przesłano:

Spotkanie z lekturą "Kajko i Kokosz" - konspekt lekcji

KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO

Klasa: IV
Czas trwania zajęć: 45min

Temat: Spotkanie z lekturą. Pierwsza wizyta w Mirmiłowie.

Odniesienie do podstawy programowej – treści nauczania
I. 1. 1) 7) 14) 16) 19) 2. 2) 5)
II. 1. 6) 2. 3) 7) 4. 1) 2)
III. 1. 1) 3) 4) 2. 1) 5)
IV. 1) 2) 3) 7) 9)

I. Cele lekcji
Cel ogólny: utrwalenie problematyki i treści lektury obowiązkowej.
Cele operacyjne – uczeń potrafi:
• pozyskiwać informacje z różnych źródeł i dokonywać ich selekcji według określonych kryteriów;
• prezentować informacje dotyczące pisarza w formie dramy;
• tworzyć tekst poprawny pod względem ortograficznym, interpunkcyjnym i językowym;
• wskazywać i określać elementy świata przedstawionego;
• wyrażać opinię na temat postaci i uzasadniać swój sąd;
• wykorzystywać TIK do utrwalania wiedzy;
• popierać swoje stanowisko argumentami;
• redagować zaproszenie.
II. Metody lekcji i formy pracy:
• podające: rozmowa nauczająca, pogadanka, praca z tekstem;
• problemowe:
- aktywizujące: praca indywidualna, grupowa, w zespole, burza mózgów, dyskusja, drama;
• eksponujące: pokaz połączony z przeżyciem;
• praktyczna: ćwiczenia praktyczne, metoda tekstu przewodniego, metoda projektu
• programowa: z użyciem komputera, tablicy multimedialnej
III. Środki dydaktyczne:
• lektura: Janusz Christa, „Kajko i Kokosz. Szkoła Lata”;
• prezentacja multimedialna;
• filmik https://www.youtube.com/watch?v=B4ag5pq37dk
• narzędzia TIK:
https://learningapps.org/display?v=pmafz48m222
https://www.fodey.com/generators/newspaper/snippet.asp
https://wordwall.net/pl-pl/community/kajko-i-kokosz-szkola-latania
https://eduzabawy.com/generatory/karty-pracyg/
• Komputer
• Tablica interaktywna
• Zestaw ćwiczeń – karta pracy

KOMPETENCJE KLUCZOWE
Sposób realizacji kompetencji
podczas zajęć
Kompetencje rozumienia i tworzenia informacji Tworzenie informacji w oparciu o tekst przewodni
Kompetencje językowe Redagowanie formy wypowiedzi na temat i zgodnie z celem
Kompetencje cyfrowe Tworzenie przez uczniów ćwiczeń interaktywnych za pomocą narzędzi TIK
Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się Udział w scence dramowej – improwizacja uczniów

Kompetencja obywatelskie Udział w debacie mającej na celu wyłonienie wspólnego stanowiska
Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej Prezentacja utworu poetyckiego napisanego przez ucznia w związku z omawianą na zajęciach lekturą. Udział uczniów w szkolnym projekcie „Co mi w duszy gra”.

IV. Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne:
- przywitanie klasy, przedstawienie gości, sprawdzenie obecności.
2. Przedstawienie tematu oraz celów lekcji.
NaCoBeZU (co uczniowie będą potrafili po lekcji) czyli KRYTERIA SUKCESU:
- rozumiem przeczytany tekst,
- wyszukuję w tekście potrzebne informacje,
- piszę tekst poprawny pod względem ortograficznym, interpunkcyjnym i językowym,
- wyrażam opinię i ją uzasadniam.
3. Zaprezentowanie przez nauczyciela planu pracy grupowej z lekturą. Wskazanie głównych zadań i intencji projektu.
4. Prezentacja efektów pracy zespołowej uczniów.
4.1. Grupa dziennikarzy:
• Przedstawienie zadania;
• Prezentacja filmiku o autorze komiksu „Kajko i Kokosz”;
• Scenka dramowa – wywiad z pisarzem;
Scenariusz scenki:
Wywiad z Januszem Christą
D. Dzień dobry, nazywam się John Kowalsky. Jestem dziennikarzem gazety „Dziennik Literacki”. Moim gościem jest znany polski twórca komiksów – pan Janusz Christa.
J.CH. Witam serdecznie.
D. Proszę nam powiedzieć, kiedy ujawnił się pański talent?
J.CH. Oj, już w szkole podstawowej. Jako chłopiec rysowałem we wszystkich zeszytach.
D. Które swoje dzieło uważa pan za najpopularniejsze wśród młodzieży?
J.CH. To rzecz oczywista – „Kajko i Kokosz”.
D. Czy może pan przypomnieć naszym młodszym słuchaczom, kiedy powstał ten komiks?
J.CH. W 1972 roku.
D. Jak nazywało się czasopismo, które zamieszczało przygody Kajka i Kokosza?
J.CH. Był to „Świat Młodych”.
D. To już wszystkie nasze pytania. Dziękuję za wywiad i gratuluję wielkiego sukcesu.
J.CH. Ja również dziękuję i życzę moim młodym czytelnikom wspaniałych wrażeń przy lekturze.

• Zadanie dla uczniów; tworzenie tekstu poprawnego pod względem językowym, ortograficznym i interpunkcyjnym.
4.2. Grupa detektywów;
• Przedstawienie zadania;
• Prezentacja przedmiotów związanych z akcją komiksu; Charakteryzowanie elementów świata przedstawionego na podstawie prezentowanych faktów, przedmiotów i pojęć związanych z lekturą;
• Zadanie dla uczniów: wyrażenie własnego stanowiska na temat postaci z uzasadnieniem i przykładem.
4.3. Grupa informatyków;
• Prezentacja zadania;
• Zadanie dla uczniów; udział klasy w ćwiczeniach interaktywnych utrwalających znajomość lektury.
4.4. Grupa adwokatów;
• Prezentacja zadania;
• Przedstawienie przez nauczyciela stanowiska w sprawie postaci zbójcerzy w utworze. Wskazanie cech charakterystycznych postaci i sposobu ich postępowania w formie mowy oskarżycielskiej;
• Zaprezentowanie przez uczniów argumentów broniących zbójcerzy;
• Wspólna dyskusja i burza mózgów na temat wyroku w sprawie zbójcerzy;
• Redagowanie zaproszenia na ucztę pojednawczą kasztela Mirmiła ze zbójcerzami.
5. Ewaluacja pracy
Podsumowanie zajęć przez uczniów za pomocą niedokończonych zdań:
Na dzisiejszej lekcji dowiedziałem/am się, że...
Najbardziej podobało mi się ...
Najmniej podobało mi się ...
Zainteresowało mnie ...
Trudność sprawiło mi ...
6. Praca domowa – wykonanie ćwiczenia interaktywnego opracowanego przez grupę informatyków.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.