Scenariusz zajęć przeprowadzonych w Przedszkolu nr 3 w Skawinie w dniu 6.01.2009 r. w oddziale VII.
Temat: Sposób wykorzystywania pomocy dydaktycznych, literatury, aktywnych metod w kształtowaniu nawyków pro -zdrowotnych.
Temat zajęć: Radzimy bałwankowi, jak zachować zdrowie zimą.
Cel ogólny:
- Ukazanie zależności pomiędzy sposobem odżywiania się i hartowania organizmu a zdrowiem.
Cele szczegółowe:
-uświadamianie dzieciom znaczenia warzyw i owoców dla zdrowia
-zachęcanie do spożywania warzyw i owoców oraz picia soków
-rozróżnianie i nazywanie niektórych warzyw i owoców
-ukazanie konieczności zimowych spacerów jako sposobu hartowania organizmu
Cele operacyjne:
Dziecko:
-wie, co należy jeść aby być zdrowy
-zna niektóre produkty które należy jeść w niewielkiej ilości
-rozróżnia i nazywa niektóre warzywa i owoce
-przelicza w zakresie 3
-potrafi wskazać i wybrać spośród różnych produktów owoce i warzywa oraz inne zdrowe jedzenie
-słucha uważnie wiersza i odpowiada na pytania związane z jego treścią
-wykonuje polecenia nauczyciela
-śpiewa piosenkę z całą grupą
- zmienia miejsce widząc określony owoc
Metody pracy:
Słowne: zagadka, wiersz, rozmowa
Oglądowe: pokaz, obserwacja
Czynne: zadań stawianych dziecku.
Formy pracy:
-zbiorowa,
-indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
Sylwety bałwanka i chłopca, wiersz B.Lewandowskiej „Panie bałwanie”, rysunek: swetra, butów, kurtki, czapki, szalika, rękawiczek, koszyk, jabłka, sok, jogurt, banan, mandarynka, marchew, pomidor, cukierek, Pepsi, chipsy, kapusta, pomarańcza, czerwona i zielona kartka z naklejonymi buźkami: smutną i wesołą, obrazki owoców na sznureczkach dla każdego dziecka oraz po jednym większym rysunku owocu, koszyczki z papieru dla każdego dziecka, sylwety warzyw i owoców ( dużo małych obrazków), magnetofon, nagrania: „Marsz dzieci”, „Krakowiak”
Przebieg:
1.Powitanie. Zabawa integracyjna w kole z piosenką „Wszyscy są, witam was”.
2 Zaproszenie przed tablicę- siad w siadzie skrzyżnym. Rozwiązanie zagadki:
Co każde dziecko ulepić może,
Gdy biała zima jest na dworze?
3.Odsłonięcie na tablicy postaci bałwanka i chłopca- słuchanie wiersza B.Lewandowskiej „ Panie bałwanie”. Rozmowa na temat treści wiersza oraz wypowiedzi dzieci : co trzeba robić aby być zdrowym?
4.Wybieramy się na zimowy spacer –marsz z piosenką „Marsz dzieci”. Jak należy się ubrać na taki spacer?- ubieranie sylwety chłopca na tablicy, nazywanie części ubrania i nakładanie ich we właściwej kolejności: sweter, buty, kurtka, czapka, szalik, rękawiczki.
5.Zabawa dydaktyczna: „nazwij produkt z koszyka i powiedz czy jest zdrowy”.
( Dzieci wybierają i nazywają wybrany produkt a następnie mówią czy zjadanie go służy zdrowiu i odkładają go na zieloną kartkę z uśmiechniętą buźką-zdrowy, lub na czerwoną ze smutną buźką- gdy produkt jest niezdrowy.)
6.Zabawa ruchowa w kole w rytmie krakowiaka wg KLANZA „Kompot”.
Każde dziecko dostaje na szyję rysunek owocu, przy włączonej muzyce tańczą wskazane owoce, na słowo „kompot” tańczą wszyscy.
7. Zdrowy podwieczorek dla bałwanka- dzieci wybierają po 3 zdrowe produkty wkładają je do swojego koszyczka.
8.Picie soku z marchewki, podziękowanie.