KONSPEKT LEKCJI
Przedmiot: język polski
Nauczyciel prowadzący: Marta Słupska
Klasa: 2 TECHNIKUM
Temat: Sarmacki system wartości
Podstawa programowa:
Zakres podstawowy
I. Kształcenie literackie i kulturowe
1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:
2) rozpoznaje konwencje literackie i określa ich cechy w utworach;
10) rozpoznaje w utworze sposoby kreowania: świata przedstawionego (fabuły, bohaterów, akcji, wątków, motywów), narracji, sytuacji lirycznej; interpretuje je i wartościuje;
14) przedstawia propozycję interpretacji utworu, wskazuje w tekście miejsca, które mogą̨ stanowić́ argumenty na poparcie jego propozycji interpretacyjnej;
2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:
2) analizuje strukturę̨ tekstu: odczytuje jego sens, główną myśl, sposób prowadzenia wywodu oraz argumentację.
II. Kształcenie językowe.
1. Gramatyka języka polskiego. Uczeń:
3) rozpoznaje argumentacyjny charakter rożnych konstrukcji składniowych i ich funkcje w tekście.
III. Tworzenie wypowiedzi.
1. Elementy retoryki. Uczeń́:
1) formułuje tezy i argumenty w wypowiedzi ustnej przy użyciu odpowiednich konstrukcji składniowych;
2. Mówienie i pisanie. Uczeń́:
10) w interpretacji przedstawia propozycję odczytania tekstu, formułuje argumenty
na podstawie tekstu oraz znanych kontekstów, w tym własnego doświadczenia, przeprowadza logiczny wywód służący uprawomocnieniu formułowanych sądów.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
• kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
• kompetencje cyfrowe,
• kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
• rozpoznaje konwencje literackie i wskazuje ich elementy;
• interpretuje treść;
• opowiada o sposobach kreowania świata przedstawionego w utworze;
• charakteryzuje bohatera-narratora.
Metody nauczania:
• metoda ćwiczeń przedmiotowych,
• dyskusja,
• burza mózgów.
Formy zajęć:
• indywidualna
Środki dydaktyczne:
• podręcznik,
• zasoby multimedialne zawarte w e materiale.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Nauczyciel sprawdza listę obecności, podaje uczniom temat i cele zajęć.
2. Wprowadzenie – nauczyciel wprowadza temat, zadając pytanie problemowe, którego celem jest wzbudzenie zainteresowania uczniów, następnie nauczyciel przypomina główne założenia epoki baroku, głównie funkcjonowanie równolegle dwóch nurtów
w literaturze polskiego baroku (nurt dworski i ziemiański).
3. Wybrany uczeń przypomina wydarzenia historyczne (burza mózgów)
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel wprowadza pojęcie sarmatyzm. Osadza je w kontekście historycznym
i religijnym.
2. Obraz szlachcica – Sarmaty – cechy, strój (wykorzystanie zasobów ZPE)
3. Portret
4. Przedstawienie sylwetki J. Ch. Paska
5. Lektura tekstu z podręcznika („Pamiętniki” J. Ch. Paska)
6. Pytania do tekstu
7. Wyszukiwanie środków językowych – hiperbole, epitety, porównania
8. Wprowadzenie pojęcia gawęda, przypomnienie definicji terminu pamiętnik
Faza podsumowująca
1. Nauczyciel zadaje uczniom pytania podsumowujące, np. Megalomania czy prawda historyczna? Jak interpretować wydarzenia, o których opowiada Pasek?
2. Zadanie pracy domowej.
Praca domowa:
Proszę zobaczyć film
J. Ch. Pasek PAMIĘTNIK SARMATY - opracowanie - YouTube
Dla chętnych ( praca z uczniem zdolnym)
Czy kontakt z obcymi kulturami wzbogaca? Jaki powinien być nasz stosunek do obcego? Zastanów się i wyraź swoje zdanie w formie pisemnej.
3. Pożegnanie z uczniami