Konspekt lekcji
Nauczyciel :
Klasa : 6 a (grupa I) SP
Data : 11. 05. 2020 r.
Przedmiot : Język Angielski
Temat : Czas Present Perfect - wprowadzenie.
Cele szczegółowe:
• rozwijanie komunikacji językowej poprzez właściwe rozumienie czasu Present Perfect
• ćwiczenie zagadnienia gramatycznego - zdań twierdzących w czasie Present Perfect
• ćwiczenie umiejętności dokonywania swojej autokorekty (sprawdzanie i poprawa własnych błędów)
Metody pracy:
• podająca (podanie definicji danego czasu wraz z przykładami)
• programowa (użycie podręcznika programowego i ćwiczeń online)
• praktyczna (ćwiczenia gramatyczne).
Środki dydaktyczne: podręcznik Steps Plus do kl. 6, Internet (ćwiczenia online), komputer (TIK), tabela z czasownikami nieregularnymi.
Cele kształcenia - wymagania ogólne :
- znajomość środków językowych (leksykalnych, gramatycznych oraz fonetycznych)
- rozumienie wypowiedzi
- tworzenie wypowiedzi
- przetwarzanie wypowiedzi.
Realizacja podstawy programowej :
• Uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów:
I.1) człowiek (np. dane personalne, okresy życia, wygląd zewnętrzny, cechy charakteru, rzeczy osobiste, uczucia i emocje, umiejętności i zainteresowania),
I.5)
życie prywatne (np. rodzina, znajomi i przyjaciele, czynności życia codziennego, określanie czasu, formy spędzania czasu wolnego, święta i uroczystości, styl życia, konflikty i problemy),
I.6)
żywienie (np. artykuły spożywcze, posiłki i ich przygotowywanie, nawyki żywieniowe, lokale gastronomiczne),
I.8)
podróżowanie i turystyka (np. środki transportu i korzystanie z nich, orientacja w terenie, baza noclegowa, wycieczki, zwiedzanie),
I.11) zdrowie (np. tryb życia, samopoczucie, choroby, ich objawy i leczenie),
I.12)
nauka i technika (np. odkrycia naukowe, wynalazki, korzystanie z podstawowych urządzeń technicznych i technologii informacyjno-komunikacyjnych),
• X. Uczeń dokonuje samooceny i wykorzystuje techniki samodzielnej pracy nad językiem (np. korzystanie ze słownika, poprawianie błędów, prowadzenie notatek, stosowanie mnemotechnik, korzystanie z tekstów kultury w języku obcym nowożytnym).
• XIV. Uczeń posiada świadomość językową (np. podobieństw i różnic między językami).
Przebieg lekcji :
Część wstępna :
- czynności organizacyjne (podanie tematu lekcji, daty w języku angielskim)
11th May, Monday
Today is Monday, the eleventh of May. (Dzisiaj jest poniedziałek, 11-ty maja).
TOPIC : Czas Present Perfect - wprowadzenie.
Część właściwa :
- nauczyciel zapoznaje uczniów z nowym czasem Present Perfect (jego zastosowaniem i budową); podaje notatkę wraz z przykładami i tłumaczeniem na język polski)
- uczniowie wykonują ćwiczenia z podręcznika (ćw. 2, 3 i 4 str. 92)
ćw. 2 - należy dopisać formy past participle (imiesłów bierny) do podanych czasowników regularnych (np. live - lived)
ćw. 3 - dopisać formę past participle (III formę) do podanych czasowników nieregularnych (patrz tabela str. 128 w podręczniku)
ćw. 4 - należy zapisać zdania w czasie Present Perfect (pamiętaj w każdym zdaniu dopisz have lub has; dobierz czasownik i zapisz go w III formie).
- uczniowie przystępują do ćwiczeń online i swojej autokorekty (jest tam możliwość zobaczenia swojego wyniku i prawidłowych odpowiedzi)
https://elt.oup.com/student/stepsplus/lv3/unit7/?cc=pl&selLanguage=pl
- dla chętnych uczniów w celu utrwalenia wiadomości na temat czasu Present Perfect nauczyciel podaje link do filmiku :
https://www.youtube.com/watch?v=8obu-bd3U9A
Część końcowa :
- nauczyciel informuje uczniów o przesłaniu klucza odpowiedzi do dzisiejszej lekcji w celu możliwości sprawdzenia swoich błędów
- podziękowanie i pożegnanie uczniów w języku angielskim.