Konspekt zajęć w klasie IIA
Nauczyciel prowadzący: Małgorzata Banasiak
Rodzaj zajęć: funkcjonowanie w środowisku
Czas trwania zajęć: 45 min.
Temat: Książka moim przyjacielem.
Cel ogólny: - zapoznanie z książką jako źródłem różnorakiej informacji.
Cele szczegółowe:
- potrafią rozwiązać krzyżówkę obrazkową;
- potrafią segregować książki według rodzaju;
- rozumieją pojęcia: biblioteka, księgarnia, księgozbiór;
- potrafią przeczytać wybrany fragment tekstu;
- potrafią wskazać wybrane słowo w tekście;
- dobierają etykiety;
- układają zdania z rozsypanki wyrazowej;
- potrafią sformułować jednozdaniowe, wielozdaniowe wypowiedzi na
wybrany temat.
Cele szczegółowe - uczeń:
- reaguje na polecenia;
- potrafi oglądać obrazki w książce;
- potrafi wskazać książkę;
- doskonali koncentrację uwagi.
Metody:
- aktywizujące:
burza mózgów;
pięć sposobów – adaptacja;
promyczkowe uszeregowanie;
- rozmowa dydaktyczna;
- oglądowe: obserwacja;
- praktycznego działania.
Środki dydaktyczne:
różne rodzaje książek, etykiety, zeszyty uczniów, podręcznik „Mój świat”.
Forma pracy:
zbiorowa zindywidualizowana.
Tok zajęć:
1. Powitanie.
2. Odczytanie listy obecności.
3. Zapis aktualnej daty.
4. Rozwiązanie obrazkowej krzyżówki – podanie tematu zajęć.
Rozwiązaniem krzyżówki jest hasło książka.
5. Rozważania na temat książek.
Rozmowa kierowana nauczyciela nt. rodzajów książek, przydatności, zastosowania, ulubionych książek, miejsca sprzedaży - księgarnia, miejsca wypożyczenia - biblioteka, zbiór książek - księgozbiór.
6. Segregowanie książek.
Segregowania książek wg rodzaju: albumy, słowniki, książki dla dzieci, kucharskie, beletrystyka.
Dobieranie etykiet do utworzonych zbiorów książek.
7. Zabawa w skojarzenia.
Nauczyciel zadaje pytanie z czym kojarzy się słowo „książka”. Uczniowie układają swoje odpowiedzi w formie promyczkowego uszeregowania.
8. Czytanie wiersza.
Wiersz Tadeusza Kubiaka pt. „Ja jestem książka” z podręcznika „Mój świat” Klasa I.
9. Układanie zdania z rozsypanki wyrazowej.
Zdanie: „Książka jest moim przyjacielem”.
10. Zapis w zeszycie.
Zapis ułożonego wcześniej zdania w zeszycie.
11. Podsumowanie zajęć:
- samodzielne wypowiedzi nt. „Książka moim przyjacielem”
- próby samodzielnej oceny swojej pracy.